Hlavní navigace

Chrome se v červenci stal tržní dvojkou, Osmičky rostly velmi pomalu

1. 8. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Žhavé letní slunce nás tak rozpaluje, že pak občas nevěříme vlastním očím. Jenže čísla nelžou a Chrome se skutečně po dlouhé souboji dokázal vyškrábat nad svého věčného soka. O druhé místo nicméně s Ohnivou liškou ještě pravděpodobně bude muset bojovat, úplně vyhráno nemá. Pokud nám prázdniny něco dokázaly, pak je to fakt, že více než deset let stará Windows mohou růst. Mezitím ta nová nenaplňují očekávání. Vzhůru do čtení statistik.

Firefox je na několikaletém minimu

Prázdninové měsíce vychylují všechny množné statistiky. Stane se více úrazů, na ulici přes den normálně potkáte mraky dětí a lidé méně používají Internet Explorer. To aspoň platilo. Mohla za to nadřazenost ve firmách, kde internetový prohlížeč od Microsoftu vládl. Jeho pozice se ale v průběhu let změnila. Pořád platí za nejpoužívanější nástroj na brouzdání po internetu na světě, byť jeho podíl není tak blízko stu procentům jako v jednom nejmenovaném temném období.

Jen se ve firmách více otevřeli alternativám. Určitý pokrok znát je a na letní statistice od Net Applications.com se projevil v tom, že se celosvětový podíl Internet Exploreru neztenčil tak výrazně. Oproti červnu klesl zhruba o dvě desetiny procenta na konečných 49,46 %. Mnohem hůře dopadl překvapivě zástupce ze stáje s otevřeným zdrojovým kódem.

 

Firefox se propadl z 16,85 % na červencových 15,91 %. Nachází se tím pádem na ročním minimu. Před rokem v červenci pro sebe utrhl 18,27 % tržní podíl a v roce 2011 se v létě pohyboval ještě kolem 21 %. Od té doby, co přestal růst, se níže nepropadl. Můžeme jen spekulovat, proč se od něj uživatelé odvrací. Zvlášť když se prohlížeče v posledních měsících nijak rychle nerozvíjí. Každý si našel to své. Uživatelé přesto neposedí.

Můžeme s jistotou říct, že mnohem stabilnější pozici našel Chrome. Ten už roky, co dosáhl jakéhosi vrcholu, sice neustále mění hodnoty, osciluje však naprosto stabilně někde mezi 14 % a 18 %. Můžete si být jistí tím, že ho každý měsíc přistihnete někde mezi těmito dvěma mantinely. V červenci prohlížeč stoupl o asi půl procenta na 16,02 %. Ano, znamená to, že se Chrome poprvé v historii podle pečlivě propočítaných dat Net Applications.com stal tržní dvojkou!

Červen: Ve Windows Store je 100 000 aplikací, podíl Osmiček předčil Vistu

Příští měsíc to může být jinak, ale cesty dvou protivníků se konečně zkřížily. Safari tiše kouká zpovzdálí. Po pár měsících se díky jedné desetině navíc opět octlo nad dvanácti procenty, konkrétně na hodnotě 12,02 %. Kolem ní ale také osciluje dlouho a prakticky se již nikam výrazně neposouvá.

Červencová statistika: internetové prohlížeče
Červencová statistika: internetové prohlížeče

Poměrně překvapivě Internet Explorer 8 v uplynulém měsíci posílil svou pozici. (23,52 % oproti 22,67 % v červnu.) Jedničkou bude ještě dlouho, jeho nárůst je však překvapivý především v souvislosti s blížícím se koncem podpory Windows XP. Neděláme si iluze, že by jej používali majitelé počítačů s Windows 7, protože ti mají k dispozici mnohem lepší volby v podobě deváté a desáté řady prohlížeče z Redmondu.

Když budeme desktopové browsery rozebírat z pohledu jednotlivých verzí, můžeme úspěšně ignorovat Chrome i Firefox, které lze kvůli častému vydávání nových verzí měřit jen obtížně. Pokud v daném měsíci dojde k vydání, bude velká část lidí používat dosavadní verzi, zatímco nezanedbatelná část uživatelů již bude převedena na nejnovější. Vzniká dočasná fragmentace.

Zůstaňme proto u Internet Exploreru. Desátá řada pěkně posiluje, tentokrát zaznamenala vzestup ze 13,52 % na 15,36 %. Devátá se proto opět propadla, a to z 11,71 % na 9,69 %.

Červencová statistika: desktopové prohlížeče podle verzí
Červencová statistika: desktopové prohlížeče podle verzí

Osmičky se rozšiřují příliš pomalu

Že se statistiky o letních prázdninách vychylují, na to jsme vás upozornili. Proto se raději nebudeme příliš podivovat nad tím, jak je možné, že v červenci všechna tři hlavní vydání Windows rostla. Platí to dokonce i pro Windows XP, byť ta si polepšila o pouhé dvě setiny. Přesto, neměl by operační systém na sklonku životní dráhy přeci jen stabilně klesat? Někdo by mohl mít s ukončením podpory v příštím dubnu problémy.

Microsoft tentokrát opravdu nemůže mít radost z Windows 8, která si na konto připsala malý zisk. Tři desetiny za měsíc je málo, zvlášť když vezmeme v potaz stále enormní velikost ekosystému osobních počítačů. Přes léto se samozřejmě prodeje zpomalují. Rok po vydání, tedy v říjnu, by Osmičky hrubým odhadem mohly obsadit zhruba 7 % trhu. To věru není lichotivý výsledek. Společnost nemůže dělat nic jiného, než rychle vydat Windows 8.1 a doufat ve zlepšení situace.

  • Windows 7 – z 44,37 % na 44,49 %
  • Windows XP – z 37,17 % na 37,19 %
  • Windows 8 – z 5,10 % na 5,40 %
  • Windows Vista – z 4,62 % na 4,24 %
  • OS X 10.8 – z 3,14 % na 3,28 %

Červencová statistika: desktopové operační systémy
Červencová statistika: desktopové operační systémy

Jaké operační systémy preferují hráči? V minulosti jsme zjistili, že se k novinkám staví čelem. Zatímco zájem o 32bitové edice Windows není zrovna velký a dále postupně opadá, největší podíly si drží 64bitové systémy. Mladé osmičky zcela vážně střídají oblíbené Sedmičky. 64bitová Windows 7 proto oproti předchozímu měsíci ztratila 1,16 % a skončila s 52,39 %. Naproti tomu stejná bitová edice Windows 8 stoupla o 1,10 % a její tržní podíl v červenci činil 13,34 %.

Z dalších pohybů stojí za zmínění maximálně OS X 10.8.4, jehož tržní podíl sice narostl o 1,31 %, ale celkově tvořil jen 2,04 %. Podrobnou statistiku, včetně přehledu používaného hardwaru, si prohlédněte na store.steampowered.com.

Červencová statistika softwaru uživatelů Steamu
Červencová statistika softwaru uživatelů Steamu

A co na to všechno říká Windows Store? Ten se vyvíjel zcela normálně a pokračoval v nastoleném tempu. Minule překročil důležitý milník v podobě 100 tisíc aplikací. Na konto si během července připsal opět deset tisíc kousků, celkově v něm tedy najdete 110 000 aplikací. (Data poskytuje webu www.metrostorescanner.com.) Na ty důležité se ale pořád ještě čeká. Dočkáme se někdy Facebooku? Nebo Instagramu?