Hlavní navigace

Chuck Norris: botnet síť objevená Čechy

15. 2. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Vstupní bránou téměř všech počítačů připojených k internetu, alespoň v domácnostech a firmách, jsou modemy a routery, malá síťová zařízení, jež směrují veškerou síťovou komunikaci. Řada uživatelů se však nestará o jejich nastavení a ponechává výchozí slabá hesla, jako například „admin“.

Tohoto faktu využili autoři botnet sítě Chuck Norris, jak ji nazvali čeští objevitelé v ministerstvu obrany a Masarykově univerzitě v Brně, kvůli čemuž se jim povedlo napadnout a získat kontrolu nad řadou těchto síťových prvků.

Odtud útočníkům už zbývá jen krůček k přesměrování komunikace na své severy, čímž mohou získat osobní údaje nic netušících uživatelů, jako přístupová hesla k mnoha webovým službám. Doposud skrytá síť může být i schopna hromadného DoS útoku, v závislosti na její velikosti.

Ačkoli byl hlavní řídící server nalezený v Itálii odstaven, objevilo se několik dalších. Bezpečnostní výzkumníci doporučují jako preventivní ochranu nastavit silné heslo u síťových prvků a zakázat konfiguraci z vnější sítě.

Zdroj: Euro.cz