Hlavní navigace

Divy orientu: V Číně dělají z mobilních procesorů Intel CPU do desktop socketu. Funkční

24. 11. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Někdy se v hardwaru to nejzajímavější neobjevuje mezi aktuálními novinkami. Pokud se vám líbilo, jak nadšenci a kutilové kdysi objevovali modifikace, pomocí kterých se daly výhodně instalovat starší Xeony do desktopových desek pro Core 2 a Nehalemy, asi by se vám mohlo líbit tohle. V Číně byl totiž tento duch teď trochu oživen. Kdo si podnikavý si tam dal práci s vyvinutím konverze, která předělává BGA procesory pro notebooky (tedy čipy určené k připájení rovnou na základní desku) na klasická desktopová CPU. A takto recyklované procesory se teď prodávají na internetu. A kupodivu to opravdu funguje, nad čímž tak trochu zůstává rozum stát. Zdá se, že když se opravdu chce, nejsou vždy zdi mezi platformami a sockety až tak nepřekonatelné.  

Je v Číně možné všechno?

Takovéto procesory se dají koupit přes různé prodejní kanály, ale přiznám se bez mučení, že jsem doteď neměl ani páru o tom, že by něco takového vůbec mohlo existovat. Upozornilo na ně video ze série Linus Tech Tips stejnojmenného youtubera, který si jedno z nich koupil z Taobao a otestoval ho v tomto videu. Konkrétní model byl Core i7-4720HQ, tedy čtyřjádrový Haswell s HT (osmi vlákny) a 47W TDP. Jeho takty jsou 2,6 GHz v základu a 3,6 GHz v maximálním turbu, takže bude mít o něco nižší výkon než i7-4770. V praxi ale zdá se jeho turbo i pod plnou zátěží chodí docela vysoko.

Koupit se v Číně nechá i konverze dalších modelů. Inzerováno je například výkonnější Core i7-4980HQ s grafikou Iris Pro 5200, u toho je ale zdá se horší kompatibilita než u obyčejných CPU s grafikou HD 4600. Zdá se, že nefungují s deskami Gigabyte, ale v jiných značkách podle všeho ano. Zrovna tento model, navíc s eDRAM, by ale měl být hodně zajímavý na případné experimenty.

Vlevo normální procesor, vpravo Core i7-4720HQ konvertované pro desktopový socket (Zdroj: Linus Tech Tips) Vlevo normální procesor, vpravo Core i7-4720HQ konvertované pro desktopový socket (Zdroj: Linus Tech Tips)

Dva substráty, druhotně vyrobené pouzdro

Tyto procesory jsou opravdu předělané mobilní čipy. Původní křemík i se svým substrátem je v nich prostě napájen na druhý, nový substrát pod ním (čímž se myslí PCB či destička, na které čip normálně sedí). Tato druhá deska rozvádí kontakty z BGA procesoru pro notebooky na patřičné piny v desktopotvém socketu LGA 1150. Čínský podnikatel musel tuto desku sám vyvinout a odladit, což není úplně malý počin.

Pod rozvaděčem je původní BGA procesor, připájený na nový desktopový substrát (Zdroj: Linus Tech Tips) Pod rozvaděčem je celý původní BGA procesor i s původním substrátem (PCB), připájený na nový desktopový substrát s ploškami pro socekt LGA 1150 (Zdroj: Linus Tech Tips)

Zajímavé je, že ne všechny kontakty na spodní straně jsou aktivní a rozložení komponent je o dost jiné proti originálnímu CPU. Bohužel nevíme, zda jsou tyto procesory třeba recyklované z rozbitých notebooků, nebo vznikla z neprodaných a nepoužitých CPU, která někde zůstala na skladě. Každopádně musela být příprava a výroba těchto procesorů docela zajímavý příběh a moc se nechce věřit, že by toto vše Intel schválil, natož aby na tom nějak spolupracoval.

Také rozvaděč tepla je logicky neoriginální (Zdroj: Linus Tech Tips) Také rozvaděč tepla je logicky neoriginální (Zdroj: Linus Tech Tips)

CPU má jinak i nový rozvaděč tepla, který výškově úplně neodpovídá a pro instalaci do socketu je potřeba nejdřív vyšroubovat spodní šroub upevňovacího mechanismu, strčit ho do mezírky v sklopném držícím rámečku a v této poloze našroubovat zpátky – klasický způsob s použitím páčky bez této modifikace (nebo zvýšením šroubku podložkou) nefunguje. CPU je asi o něco vyšší, je možné, že vyžaduje jiný než boxovaný chladič. Výrobce také upozorňuje, že se chladič nesmí příliš utáhnout.

Haswelly řady H fungují bez úprav BIOSu v desktopové desce

Kompatibilita asi obecně může být vrtkavá, ale zdá se, že není potřeba žádných hacků BIOSu. Linus svoje i7-4720HQ úspěšně spustil v desce Sabertooth Z87 od Asusu a CPU bylo rozpoznáno se vším všudy. Desky tedy asi tuto konverzi identifikují jako legitimní desktopový Haswell. BIOS si jenom stěžoval na příliš vysoké napětí – asi proto, že v defaultu má netbookové CPU nižší napětí než na desktopu, nebo kvůli chybné detekci. Zatímco vše ostatní včetně úsporných technologií a turba zřejmě funguje, deska nenačítala napětí CPU a ukazovala u něj 0,0 V.

Core i7-4720HQ konvertované pro desktopový socket ve Windows (Zdroj: Linus Tech Tips) Core i7-4720HQ konvertované pro desktopový socket ve Windows (Zdroj: Linus Tech Tips)

Počítač ovšem korektně pracoval ve Windows 10, v benchmarcích i ve hrách (čínský dodavatel na fungování zdá se nabízí i záruku, pokud se Google Translate neplete). Linus na videu ukazuje IntelBurnTest (v tom mimochodem procesor běží na 3,4 GHz se všemi osmi vlákny, stejně tak zdá se i v Cinebench R15 MT). S grafikou GeForce GTX 1060 hry Shadow of the Tomb Raider, GTA V nebo Assassin's Creed podaly výkon podobný procesoru Core i7-4770K (ovšem nepřetaktovanému). CPU je zřejmě schopné většinou běžet blízko svému maximálnímu 3,6GHz turbu.

KL hlasovani

Krásná kuriozita, kupovat se ale asi nevyplatí

Je samozřejmě otázka, zda jsou tato CPU úplně stejně spolehlivá jako originály – teoreticky by u nich možná mohla být nějaká vzácná nestabilita či horší životnost, kterou normální testování nezachytí. Asi by ale mohlo jít o podobné riziko, jaké postupujete přetaktováním. Objednávat a používat je však asi není až tak praktické, protože vás pořád vyjdou na dejme tomu dva tisíce a musíte se trápit s objednávkou ze zahraničí, DPH a tak podobně. Linus uvádí, že cena byla ve finále vyšší než inzerovaná kvůli poplatkům a poštovné také nakonec bylo vysoké. Mimo čínský trh tedy možná tato CPU ekonomický smysl nemají, ale z technického (a možná i sběratelského?) hlediska jde pořád o parádní kuriozitu.

A také je na tom sympatické, že se tu zužitkovávají docela slušné čtyřjádrové procesory, které by jinak, byť stále „plné sil“, asi jinak skončily někde v drtičce. Opětovné použití je z ekologického hlediska mnohem lepší, než bohužel dost nedokonalé recyklování obsažených materiálů a výroba nových produktů z nich.

Byl pro vás článek přínosný?