Hlavní navigace

Čínská konkurence na trhu pamětí je tu. Firma Xi'an UniIC začala prodávat moduly DDR4

25. 2. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Aktuální (nebo lépe řečeno již rok a půl přetrvávající) krize v cenách operačních pamětí nebere konce a stále čekáme na nějaké vysvobození, které by dostalo na trh víc čipů a konkurenčními mechanismy srazilo ceny zase dolů. Takovéto naděje jsou vkládány mimo jiné do vstupu nových čínských firem do tohoto oboru. Výrobu DRAM totiž nyní drží v rukou prakticky jen tři velcí hráči (Samsung, Hynix a Micron) a nová konkurence by mohla tento stojatý rybníček konečně rozčeřit. Nyní na to možná konečně přijde. Vypadá to totiž, že paměti prvního z čínských dodavatelů už jsou na trhu.

Výrobce, o kterém je řeč, se jmenuje Xi'an UniIC Semiconductors a v jeho nabídce jsou paměti DRAM typu DDR4. A to jak ve formě modulů DIMM, tak ve formě samostatných čipů, které tedy mohou nakupovat další výrobci modulů, nebo mohou být přímo osazovány do zařízení. Firma vyrábí čipy s kapacitou 4Gb (512 MB), z nichž by měly být složeny i jí nabízené moduly. Nevíme, jaký je pro ně použitý výrobní postup, mělo by ale jít o technologie vyvíjené přímo touto firmou.

Historicky je ale zřejmě zdroj technologie výroby a návrhu DRAM firmy Xi'an UniIC venku a geneticky jde mnoho let dozadu – k firmě Infineon. Společnost totiž vznikla v roce 2003 jako jeho dceřinný podnik Infineon Xi'an a poté přešla pod Qimondu (jako Qimonda Xi'an). Qimonda v roce 2009 zkrachovala, ale v Xi'an UniIC po ní zdá zůstaly technologie výroby pamětí DDR, DDR2 a DDR3. Firmu koupil čínský Inspur a nakonec se dostala pod Tsingua Holdings, zaštítěné mnohamiliardovým státním kapitálem.

xian-uniic-ddr4-pameti-cina Paměti Xi'an UniIC Semiconductors

Zdá se, že výroba pamětí s použitím již existujících technologií zde mezitím pokračovala (minimálně pod Inspurem), i když asi v nijak velkém měřítku, vzhledem k tomu, jak je firma Xi'an UniIC neznámá. Nicméně zároveň zde probíhal vývoj vlastní DDR4, čímž bylo už ve vlastní navázáno na dědictví z Infineonu/Qimondy. Část technologie je pravděpodobně evolučně převzatá, ovšem novinky standardu DDR4 jsou již lokální (pokud zde tedy nedošlo buď k nějakému licencování, nebo méně legálnímu „transferu“ technologií).

Moduly DDR4 v katalogu na wbeu firmy Moduly DDR4 v katalogu na wbeu firmy

Podle webu PC Watch se paměťové moduly této firmy dostaly na trh v nedávné době, i když je možné, že v nějakém koutě Číny byly ke koupi už dřív. V nabídce jsou zatím klasické neregistrované moduly v kapacitách 4 GB a 8 GB určené pro PC a notebooky – jak velké DIMMy, tak SO-DIMM. Parametry jsou ve všech variantách zdá se stejné: JEDEC frekvence 2133 MHz, časování CL15-15-15 a standardní napětí 1,2 V. Xi'an UniIC nabízí také paměti s ECC pro servery, ovšem ty jsou z nějakého důvodu údajně nabízené jen v kapacitě 4 GB (jde o neregistrovanou ECC paměť).

Tyto paměti jsou patrně od onoho čínského vpádu jen skromný začátek. Jak už jsme tu ale omílali mnohokrát, vstup nových hráčů na trh by mohl dlouhodobě zamezit excesům s vysokými cenami a nedostatkem čipů, minimálně tedy pokud tyto firmy dokáží dostat do produkce dostatečnou kapacitu továren. Pokud budou čínské firmy dostatečnou hrozbou, budou zavedení výrobci mít motivaci držet cenu nízko a možná se zase dočkáme doby, kdy budou velké kapacity operační paměti finančně dostupné.

Byl pro vás článek přínosný?