Hlavní navigace

Čipset AMD B650 se dá upgradovat na X670 přídavnou kartou, kterou chystá ASRock

20. 1. 2023

Sdílet

Zdroj: ASRock
Král bizarního hardwaru ASRock opět zasahuje. Firma, která kdysi měla desky s dvěma sockety pro různé generace procesorů, teď přišla s experimentem založeným na zvláštnostech platformy AM5.

Zase tu máme po čase zvláštnost vymykající se běžnému provozu v PC hardwaru. Je běžné, že základní desky se vyrábějí s různou výbavou a čipsety, které se od sebe liší konektivitou a funkcemi. Čipset je napevno posazený na PCB, ale teď se objevila deska, kde se fakticky dá upgradovat, pokud vám výchozí konektivita nestačí. Spáchala to firma ASRock díky zvláštnímu způsobu, kterým AMD vyrobilo čipset X670(E) na platformě AM5.

Na tuto specialitu upozornil YouTube kanál Level1Techs, kterému ASRock půjčil svou připravovanou desku ASRock B650 LiveMixer. Tato deska je klasickým modelem na bázi čipsetu B650 s formátem ATX. Ale do jednoho z jejích slotů PCIe 4.0 ×4 se dá osadit speciální rozšiřující karta, která její schopnosti rozšíří na úroveň platformy X670.

Jak už asi víte (pokud ne, najdete to popsané v našem článku o čipsetech pro platformu AMD AM5), čipsety X670 a X670E jsou vyrobené ze stejných čipů „Promontory 21“, které tvoří i čipset (přesněji jednočipový jižní můstek, PCH, či jak tomu říkat) B650 a B650E. Rozdíl je v tom, že X670 je má dva zapojené sériově za sebou. Jeden čipset Promontory 21 alias B650 poskytuje osm linek PCIe 4.0, nějaké porty USB a také pár linek PCIe 3.0, z nichž lze také udělat porty SATA.

K procesoru je připojen dalším rozhraním PCIe Express 4.0. AMD používá podle všeho téměř generické připojení na rozdíl od specializovanějšího DMI u Intelu, což z čipsetů tvoří v podstatě běžný řadič (a procesory na platformě AM4 a AM5 skutečně dokáží fungovat i bez tohoto čipsetu). Díky této flexibilitě lze úplně jednoduše připojit další čip Promontory za ten první na jedno z jeho rozhraní PCIe 4.0 ×4 a přidat tím další porty USB, SATA (či PCIe 3.0) a čtyři linky PCIe 4.0 navíc (získáte osm, ale přišli jste o čtyři z prvního čipu). A přesně takto AMD vytvořilo čipset X670/X670E.

ASRock B650 LiveMixer 2 ASRock B650 LiveMixer (zdroj: ASRock)

Ale nikde zřejmě není psáno, že ten druhý čipset musí být přímo na PCB základní desky. A tak ASRock udělal to, že k desce B650 LiveMixer s jedním čipsetem vyrobil kartu, která se osadí do slotu PCIe 4.0 ×4 a nese na sobě onen druhý čip. Po jejím nainstalování se tak z desky stane model s čipsetem X670. Propojení není jen čistě slotem PCIe, podobně jako přídavné řadiče Thunderboltu (ty jinak deska B650 LiveMixer může používat také) karta používá ještě propojovací kabel, který realizuje nějakou další řídicí komunikaci.

Toto znamená, že karta nejde vložit do jakékoli desky B650 a potřebuje mít na PCB přichystaný vývod pro tuto sekundární komunikaci. Ta jinak také dovoluje, aby tuto kartu řídil firmware desky, takže v BIOSu najedete volby a nastavení i pro čipset na této kartě (jsou označené „Secondary PROM21“).

X670 Xpansion Kit

Karta se jmenuje X670 Xpansion Kit a na svém PCB poskytuje tu konektivitu, kterou druhý čip Promontory do systému přináší jako bonus. Jsou na ní dva porty SATA, dva sloty M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4 pro NVMe SSD a na záslepku vyvádí externí porty živené druhým čipem Promontory – tři USB-A 3.2 Gen 2 (10 Gb/s), port USB-C a pozor, také 10Gb/s Ethernet. Ten není přímo z výbavy čipsetu, ale jde o další adaptér osazený na jeho linky PCI Express.

Zatím to není úplně jasné, ale video Level1Techs tvrdí, že druhý čipset na kartě X670 Xpansion Kit není osazený na linky vedoucí z prvního čipsetu, jak je tomu u X670 normálně, ale na linky z procesoru (respektive, má se k tomu zřejmě použít slot vyvedený z procesoru), takže oba můstky fungují paralelně. Zdá se, že je pak tento čipset a všechna jeho konektivita (včetně 10Gb/s Ethernetu) v odlišné IOMMU skupině než konektivita hlavního čipsetu B650, což může být zajímavé pro ty, kde používají virtualizaci.

Bohužel zatím není jisté, zda tato karta bude běžně prodávaná na volném trhu. Podle videa jde údajně zatím o prototyp či exemplář vyrobený speciálně pro tento YouTube kanál na zkoušku. V zájmu hardwarové diverzity doufejme, že to bude mít ohlas a ASRock půjde i do sériové výroby.

Cloud24

ASRock B650 LiveMixer ASRock B650 LiveMixer (zdroj: ASRock)

Deska B650 LiveMixer není pro tuto kartu možná ten ideální nosič, jelikož má své slabiny. Například podporuje jen jedno PCIe 5.0 ×4 pro SSD ve slotu M.2 a slot pro GPU má jen PCIe 4.0 ×16. Integrovaná zvukovka je také jen Realtek ALC897 (alespoň že integrovaný Ethernet na desce je 2,5Gb/s Realtek RTL8125). Úplně špatná na druhou stranu není výbavy porty USB – jen na zadním I/O panelu je 13 USB-A a jedno USB-C, plus potenciálně porty na kartě X670 Xpansion Kit a dalších osm USB-A (4× USB 5 Gb/s, 4× klasické USB 2.0) plus jedno USB-C 20 Gb/s lze vytáhnout z vývodů na desce.

Zdroje: VideoCardz, ">Level1Techs, ASRock

Byl pro vás článek přínosný?