Hlavní navigace

1.1.1.1 se změní i na VPN. Warp chce vyřešit neduhy dnešních řešení

2. 4. 2019

Sdílet

Brzy bude v pilotním provozu spuštěna služba VPN, za kterou stojí CloudFlare. Chce zrychlit špatné připojení, nevysávat akumulátor a respektovat naše soukromí. Navíc bude Warp zdarma.

Služba DNS od společnosti CloudFlare se nám do myslí zapsala jednak zapamatovatelnou adresou IP (1.1.1.1 pro primární server), jednak důrazem na rychlost a bezpečnost. Podle provozovatele mladá služba zaznamenala dokonce takový ohlas, že se globálně brzy stane druhou největší hned za Googlem. Opět na prvního dubna, kdy riskoval, že ho všichni budou považovat za vtipálka, odhalil svou VPN.

Je to de facto nadstavba, služba DNS byla prvním krokem. CloudFlare tímto zužitkovalo akvizici Neumobu, k níž došlo před více než dvěma roky. Od té doby řešilo problémy se současnou síťovou infrastrukturou. Poukazuje na to, že prastarý protokol TCP nebyl navržen pro bezdrátové sítě. Jeho nová služba VPN s názvem Warp proto využívá raději UDP, s nímž je možné rychleji obnovit komunikaci po ztrátě signálu.

Dále využívá komunikační protokol WireGuard, který je modernější než protokoly využívané většinou jiných VPN. Aspoň podle CloudFlaru, jenž o své službě tvrdí, že jde o VPN pro ty, kdo neví, co je VPN. Jak ale lidem vysvětlit, co je to 1.1.1.1 a proč by jej případně měli používat? Firma každopádně uvádí, že díky používaným technologiím vlastně dokáže zrychlit pomalé nebo nestabilní připojení.

V případě nešifrovaného spojení služba dále může obsah ukládat do vyrovnávací paměti a zkomprimovat ho, takže k vám pošle méně dat. Lepší rychlost v mnoha relacích prý dokazují interní testy. Navíc vás Warp nesleduje, nevede si logy apod. Slibuje tedy maximální míru soukromí. Díky dalším optimalizacím by klient měl mít minimální dopad na životnost akumulátoru – energetickou náročnost mobilních VPN CloudFlare rovněž kritizuje.

Kdy a kde se Warpu dočkáme?

Loni na podzim CloudFlare vypustil mobilní aplikaci 1.1.1.1. Pokud budete chtít využívat VPN od jmenované firmy, nebude nutné stahovat jinou aplikaci, neboť VPN se stane součástí zmíněné aplikace pro iOSAndroid. Pro počítače VPN dostupná také, ačkoli tam zatím žádný klient vydán nebyl. Dosud nebyl potřeba. Kdo bude chtít používat jen servery DNS, nebude nucen VPN využívat.

MM_AI

Základní tarif bude zdarma, placený Wap+ přijde po něm. Cenu neznáme, bude se pravděpodobně lišit podle regionu. Služba tedy byla oznámena, dostupná zatím není. Uvolňování bude postupné, v tuto chvíli se můžete pouze zařadit na čekací listinu (přímo v mobilní aplikaci, kterou aktualizujte na nejnovější verzi). První lidé z řad veřejnosti si zkusí v horizontu týdnů. Na většina zájemců a zájemkyň z „čekačky“ se pak dostane do konce července, když to půjde dobře.

Byl pro vás článek přínosný?