Hlavní navigace

Co se SATA Expressem? ASRock z něj vyvádí USB 3.1 na čelo skříně [Computex]

4. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Pokud jste během posledního roku pořídili PC s procesorem Haswell nebo Haswell-E, možná máte na desce konektor SATA Express určený pro rychlejší druhy SSD, než jaké umožňuje letité rozhraní SATA 3.0 (6 Gb/s). SATA Express vypadal loni jako skvělá věc, ovšem disky, které by ho využily, se zatím neobjevily. Na Computexu 2015 se však objevilo něco, co těmto nešťastným konektorům dá smysl – SSD to sice není, ale vypadá to na docela chytrý nápad.

Společnost ASRock totiž přišla s tím, že by se volný SATA Express dal využít k připojení portů USB 3.1 na přední straně skříně. Na Computexu 2015 takový čelní panel určený k instalaci do pětipalcové pozice pro optickou mechaniku představila. Využívá přitom toho, že port SATA Express poskytuje dvojici linek PCI Express 2.0, což je akorát tak pro přenosovou kapacitu USB 3.1 (10 Gb/s) a obvykle používané řadiče ASMedia ASM1142 jsou stavěné právě na napojení k PCI Express 2.0 ×2. Právě tento čip bude nejspíš použit i v čelním panelu ASRocku.

Panel od ASRocku, vyvádějící USB 3.1 na čelo skříně pomocí SATA Expressu (Computex 2015)
Panel od ASRocku, vyvádějící USB 3.1 na čelo skříně pomocí SATA Expressu (Computex 2015)

Vyvedené jsou dva porty USB 3.1 – jeden klasický velký a zpětně kompatibilní a jeden malý port typu C, představující „budoucnost“. Jde o onen nový druh konektoru navržený tak, aby se dal zasunout oběma směry, zatímco s původním USB a podobnými konektory vám často chvíli trvá, než se trefíte do orientace. (To vám sice může přijít jako trivialita, očividně na tom ale velkému množství lidí nesmírně záleží.) Na vnitřní straně panelu je pak konektor pro kabel SATA Express a napájení; PCB neobsahuje mnoho komponent a nemělo by asi být na výrobu moc drahé.

 

Toto mírně neortodoxní zařízení má být paradoxně asi prvním produktem, který USB 3.1 vyvádí na předek počítače. Základní desky vybavené novým rozhraním totiž tyto porty umísťují výhradně na zadní panel mezi ostatní konektory, kde je speciálně v případě malého USB typu C nebude vůbec snadné používat. Pro připojení externích disků, klíčenek a dalších podobných periférií by čelní umístění mělo být logičtější, zejména u céčkové varianty, která nejspíš bude komunikovat s různou spotřební elektronikou, mobily a tak podobně. Časem se na deskách určitě objeví i patřičné vývody a výrobci skříní nabídnou modely s porty vepředu, prozatím je ale tato ucpávka 5,25" pozice od ASRocku ojedinělá.

Panel od ASRocku, vyvádějící USB 3.1 na čelo skříně pomocí SATA Expressu (Computex 2015)

ASRock tento čelní panel (zatím bez nějakého oficiálního jména) plánuje přidávat k vybraným deskám platformy Intel LGA 1151 pro procesory Skylake. Bohužel nevíme, zda jsou k jeho zprovoznění potřebné nějaké úpravy v BIOSu a ovladačích, nebo zda by třeba fungovat i na jiných deskách. Zda se panel bude prodávat i samostatně ASRock nikde neřekl, takže je asi na místě skepse. Pokud na prodej nebude, je zde ještě šance, že se nápadu chytí nějaký další výrobce a podobný výrobek nabídne. Momentálně na trhu prakticky chybí samostatné řadiče USB 3.1 (třeba do slotů PCI Express), takže by se takové zařízení hodilo.

Zdroje: ComputerBase, The Tech Report