Hlavní navigace

Příprava na apokalypsu. Vzniká operační systém pro improvizované počítače

10. 10. 2019

Sdílet

Lidstvo dokáže vymyslet spoustu způsobů, jak se vymýtit. Virgil Dupras počítá s tím, že k velkému kolapsu dojde. Připravuje proto základní operační systém pro hardware, o kterém si myslí, že bude nejdostupnější.

Kdyby došlo k pádu civilizace, budeme mít zřejmě spoustu starostí se základními podmínkami pro přežití. Někteří se připravují už dnes, ale v jiné oblasti. Virgil Dupras vytváří software, který by mohl být použitelný v časech, kdy už svět nebude zaplavený sériovou elektronikou. Na open source projekt s příznačným názvem Collapse OS upozornil magazín Vice. Proti nedostatku komponent je pojištěný flexibilitou, ale také tím, že běží na z dnešního pohledu směšném hardwaru. Počítá dokonce ještě s osmibitovými procesory, specificky s modelem Z80, který byl uveden v roce 1976 a skládal se ze 8 500 tranzistorů. Jeho výroba probíhá dodnes, protože pro něj stále nacházíme využití.

Minimalistický operační systém k běhu dále vyžaduje alespoň 8 KB ROM a 56 KB RAM.

Dupras počítá s tím, že se apokalypsa blíží. Kolaps distribučních řetězců očekává už v roce 2030. Také očekává zrod generace sběratelů a sběratelek kousků starého hardwaru. Tedy něco, co můžeme vidět i v některých apokalyptických filmech nebo videohrách. Collapse OS je navržený tak, aby nějak běžel na improvizovaných strojích, jejichž celá existence bude otázkou kompromisu.

KL hlasovani

Procesory Z80 budou nejen snadné získat, ale také snáze zreplikovat oproti modernějším kusům hardwaru. Systém samotný je schopný sebereplikace. Cílem je, aby podporoval editování textových souborů a kompilování zdrojových souborů pro různé mikrokontroléry a procesory. Otevřený projekt našel místo na Githubu, další informace získáte na oficiální stránce collapseos.org. Pokud chcete, můžete jej sami např. portovat na další typy hardwaru.

Zdroj: oficiální web Collapse OS via Vice

Byl pro vás článek přínosný?