Hlavní navigace

Úspěch MIT. Umělá inteligence nákazu koronavirem pozná podle kašle

3. 11. 2020

Sdílet

Zdroj: cottonbro / Pexels | upravil: Petr Urban / Cnews

V rámci snahy o potlačení pandemie koronaviru – v jiných časech ovšem může jít o jiné nemoci – se řeší, jak co nejefektivněji odhalovat nakažené jedince. Hraje se o čas. S detekcí by mohla pomoci také umělá inteligence, a to u lidí bez vážnějších fyzických projevů onemocnění. Většina infekci virem COVID-19 prodělá bezpříznakově či s mírnými příznaky.

Podle výzkumného týmu MIT nicméně bezpříznakový průběh onemocnění neznamená, že se koronavirus na těle nijak nepodepsal. Specificky se tito nakažení jedinci od úplně zdravých liší kašlem. Lidské ucho rozdíly ve znění kašle nezaznamená, technika už to prý ale svede. Vědecký tým tzv. umělou inteligenci pomocí desetitisíců nahrávek kašlajících a mluvicích lidí vytrénoval, aby identifikovala „covidový kašel“.

Následně jí předhodil nové nahrávky a umělá inteligence kašel správně identifikovala v 98,5 % covidových případů. Počítačový algoritmus měl dokonce 100% úspěšnost u nahrávek jedinců nakažených, ale asymptomatických. Vědecký tým se snaží zvukový způsob identifikace koronavirové nákazy implementovat do uživatelsky přívětivé aplikace. Tento způsob odhalování nákazy by mohl mít významný dopad na vývoj pandemie.

MMF23

Přítomnost koronaviru v těle bude vždycky nutné potvrdit jiným typem testu, ale analýza kašle by mohla být dobrým vodítkem pro ty, kteří projevují minimální nebo žádné příznaky. Za předpokladu, že bude v praxi fungovat spolehlivě. Vědecký tým tímto navázal na dřívější práci, kdy se snažil pomocí analýzy kašle odhalit jiné typy nemocí. Velký potenciál se skýtá v nepřetržitém naslouchání, jako to činí např. chytré reproduktory nebo některé mobily. Vědci věří, že takové použití by v budoucnu mohlo eliminovat pandemie.

Zdroje: MIT News via Engadget | Nemocnice Na Bulovce

Byl pro vás článek přínosný?