Hlavní navigace

ČTÚ a MPO chtějí rychlejší internet. Peníze z aukce půjdou do optiky

14. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Český telekomunikační úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu společně pracují na návrhu Programu podpory projektů zaměřených na budování přístupových sítí nové generace pro vysokorychlostní internet. Ten má naplnit cíle státní politiky pod názvem Digitální Česko a také evropská doporučení týkající se elektronických komunikací.

Úřad chce část peněz získaných v právě probíhající aukce volných kmitočtů investovat do (zejména) optických páteřních sítí, které by rozšířily rychlý internet napříč Českem. V návrhu se píše i o zrychlení koncových linek, které jsou v současnosti limitovány. Bezdrátové sítě nejsou nafukovací a xDSL je závislé na kvalitě měděných spojů, které s roustoucí vzdáleností ztrácejí spolehlivost, a tím i rychlost. Přitom podle Českého statistického úřad 75 % českých připojení staví buď na telefonním vedení, nebo bezdrátu.

Záměrem je mimo jiné vrátit část prostředků získaných v právě probíhající aukci kmitočtů zpět do sektoru elektronických komunikací,“ vysvětluje v této souvislosti Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ, a dodává: „S ohledem na skutečnost, že správné nastavení podmínek Programu je pro jeho úspěch klíčové, hodláme spolu s MPO v této věci oslovit širokou odbornou veřejnost se žádostí o náměty. Současně jsem se v této věci obrátil i na jednotlivé asociace podnikatelů v elektronických komunikacích, Hospodářskou komoru, Svaz průmyslu a dopravy, a rovněž i na Asociaci krajů a Svaz měst a obcí ČR“.

 

Rychlejší optiku si přeje i Evropská unie, v jejichž programech se píše, že do roku 2020 by měli všichni surfovat rychlostí alespoň 30 Mb/s a polovina domácností pak 100 Mb/s. Tento plán ale nakonec možná padne vinou podinvestování. Komise totiž nedávno ohlásila škrty v programu. Místo plánovaných 9,2 miliardy půjde do naplňování Digitální agendy jen miliarda eur.

Návrh ČTÚ a MPO bude diskutován s odborníky. Úřad už zveřejnil okruh otázek k přípravě programu.

Zdroj: ČTÚ