Hlavní navigace

ČTÚ nebude operátory regulovat kvůli volání ani SMS. Data ještě prověří

13. 8. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když národní regulátor – Český telekomunikační úřad – vidí nedostatečně konkurenční prostředí a chce operátorům šlápnout na kuří oko (=regulovat, přikazovat změny), musí provést tzv. analýzu relevantního trhu. Tento týden došel úřad k závěru, že trh číslo 8 pro přístup a původ volání /originace/ ve veřejných mobilních telefonních sítích už není relevantní. Ke stejnému závěru už ČTÚ došlo v roce 2006. V roce 2011 však úřad definoval nové podmínky a rok nato publikoval první verzi analýzy. Zjistil, že velkoobchodní trh se u nás nerozvinul a je třeba jej napravit silou. Úřad při posuzování relevantnosti využívá test tří kritérií, kde zkoumá následující:

  • přítomnost velkých a trvalých překážek vstupu na trh,
  • struktura trhu v přiměřeném časovém období nesměřuje k účinné hospodářské soutěži a
  • právo hospodářské soutěže není samo o sobě dostatečně účinné při řešení selhání soutěže na příslušném trhu.

V roce 2012 byly splněny všechny tři body a operátorům hrozil regulační zásah. Chvíli nato přišla revoluce, operátoři do svých sítí vpustili virtuály, kterých už je skoro stovka. Nabídka tarifů je dostatečně široká. Podle letošní analýzy ČTÚ už není splněn žádný ze tří bodů. Pro regulační zásah by přitom stačilo, aby platil alespoň jeden.

Operátoři ale ještě nemají vyhráno. Relevantní trh č. 8 se týká jen hlasového volání a SMS v 2G a 3G sítích. Nezohledňuje LTE ani datové služby. „Přitom právě oblast datových služeb dnes úřad vnímá jako nejvíce problematickou ve vztazích mezi operátory s vlastní sítí (MNO) na straně jedné, a virtuálními operátory (MVNO) či subjekty působícími v roli MVNE na straně druhé,“ říká Martin Drtina, mluvčí úřadu.

„Vnímá ji jako oblast, která se zatím nevyvíjí žádoucím způsobem z pohledu dostatečné konkurence na trhu a přínosů pro všechny účastníky a koncové uživatele. Relevantní trh č. 8 ale tyto problémy nepostihuje,“ doplňuje Drtina.

MM_AI

Pokud by ČTÚ chtělo zasáhnout i do této oblasti, musí sestavit nový relevantní trh a provést další testování. Úřad je teprve ve fázi „zvažování“, proto stále hrozí, že virtuálové nenabídnou cenově výhodná data s LTE ještě rok nebo dva. Pokud se tedy síťoví operátoři nezaleknou a nenabídnou lepší velkoobchodní podmínky sami od sebe.

Zdroj: ČTÚ

Byl pro vás článek přínosný?