Hlavní navigace

CUDA ve filmu i fotografii

29. 9. 2009

Sdílet

Zdroj: Redakce

Neděste se titulku, o GPGPU rozhraní Nvidie se žádný film netočí, zatím… A kdyby ano, šlo by o horor, komedii nebo sci-fi? :) Její úloha patří za kameru, přesněji do postprodukce. Kalifornský výrobce v tiskové zprávě uvedl seznam společností filmového a televizního průmyslu, které využívají jejich technologií.

CUDY kráčí film

Kupříkladu da Vinci Systems a jejich řešení Resolve se starají o úpravy barev ve filmu. Jejich počítači prošly hity jako Quantum of Solace, Terminator Salvation nebo nový Star Trek. Product manager společnosti se chlubí, že nová verze jejich softwaret Resolve C.O.R.E. (CUDA Optimized Resolve Engine) jim přinesla až 20násobné zrychlení práce a díky tomu můžou v reálné čase upravovat film s rozlišením 4K nebo stereoskopický obraz.

Lowry Digital se stará především o remastering starých filmů. Podařilo se jim vyčistit obraz amerických klasik jako Občan Kane nebo Casablanca, z nových ale pracovali i na Podivuhodném příběhu Benjamina Buttona, kompletní seznam jejich práce naleznete na webu společnosti. Zajímavostí je, že CUDA se využila při opravě záznamů Neil Armstronga z cesty na Měsíc.

Z dalších společností jsou uvedeny Assimilate nebo GIC, které využívají CUDA k finálnímu masteringu, respektive převodu do různých videoformátů pro odlišné distribuční kanály. Asi nikoho nepřekvapí, že výše jmenované systémy běží na serverech Nvidia Tesla.

Media Show 5: CUDA ve správci fotografií

Pokud vás CUDA zajímá především na desktopu, máme ještě dvě novinky. Tou první je vydání nového software Cyberlinku – Media Show 5. Název lze snadno splést s podobnou aplikací Media Show Espresso, ten je ale určen pouze pro rychlou konverzi videa. Media Show 5 má ambice vyšší, kromě převodu videa pomocí CUDA zvládá i jednoduchou editaci. A ne, nebudeme už ukazovat grafy znázorňující desetinásobné zrychlení. Zároveň ale obsahuje správce fotek s funkcí detekce obličejů, kterou je také možné urychlit grafikou kartou. Pak všechno na jedno kliknutí znova opravíte, vytvoříte slideshow či video a vystavíte na Facebooku, YouTube nebo Flickeru. Paráda. Více funkcí znamená vyšší cenu, oproti Espressu si připlatíte 10 dolarů na celkových 49,95.

MM_AI

FlaCUDA: FLAC audio open-source enkodér

Druhá novinka potěší příznivce hudby. Na CUDA Zone se objevila aplikace FlaCUDA, open-source enkodér pro bezeztrátový audioformát FLAC. Jeho tvůrce zastihnete na fóru HydrogenAudio, aplikaci můžete stáhnout ve formě zdrojových kódu ze SourceForge nebo jako přeložené binárky zde. Aplikace vyžaduje nainstalovaný .NET Framework.

Zdroj: Nvidia

Byl pro vás článek přínosný?