Hlavní navigace

CZ.NIC zveřejnil kompletní seznam zrušených českých domén od roku 2014

21. 4. 2022

Sdílet

Zdroj: Webmint / úprava Cnews.cz
Sdružení CZ.NIC zablokovalo minulý měsíc několik českých domén šířících dezinformace. Celkem však za poslední roky zrušilo již 760 domén z více důvodů a nyní zveřenilo jejich úplný seznam.

Mezi důvody patří například vadné údaje o držiteli. Ani k nedávno zrušeným doménám s konspiračním obsahem se totiž nikdo neodvolal – musel by totiž odhalit svou identitu. Další důvody jsou například rozhodnutí soudu či orgánů činných v trestním řízení, nebo také dle článku 17 pravidel registrace.

Žádné zrušené domény z tohoto seznamu si ale nelze zaregistrovat, neboť u nich probíhá nějaký typ pře. Seznam najdete na webu CZ.NIC.

Co je článek 17? - ZRUŠENÍ DELEGACE JMÉNA DOMÉNY (pravidla registrace)
Sdružení CZ.NIC je oprávněno dle svého uvážení zrušit delegaci Jména domény, jestliže je Jméno domény užíváno takovým způsobem, že dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti, a to zejména tím, že prostřednictvím Jména domény, či služeb, které jsou jeho prostřednictvím dostupné, dochází k distribuci škodlivého obsahu (zejm. viry, malware), nebo je předstírán obsah jiné služby (zejm. phishing), nebo hardware dostupný prostřednictvím Jména domény je řídícím centrem sítě propojeného hardware distribuujícího škodlivý obsah (zejm. botnet).

„Smyslem zveřejnění tohoto seznamu je zvýšit transparentnost vyřazování jmen domén z DNS. Soupis z různých důvodů nevyhovujících domén bude pravidelně aktualizován a zájemci v něm vedle těchto záznamů najdou také důvody, proč k blokaci došlo. V tuto chvílí je zablokováno 760 jmen domén, platný seznam vyřazených jmen domén bude generován jednou za hodinu,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.