Hlavní navigace

Další novinky Googlu: Sluchátka s tlumočníkem, drahý reproduktor a autofoťák

5. 10. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na téměř dvouhodinové akci včera Google nepředstavil jen Pixelbook a telefony Pixel 2 (XL). Hardwarových novinek bylo několik a překvapivě se některé z nich podařilo Googlu i uhlídat před nechtěnými úniky. Celá tiskovka se nesla v duchu umělé inteligence, propojené domácnosti a dalších technologií, které mají lidem usnadnit život.

fg
fg

Assistant

Hlavní mozek, uši a hlas googlovské AI je zatím dostupný v angličtině, němčině, francouzštině, portugalštině, japonštině a korejštině. Lokalizace asistenta se brzy dočkají také Italové a Španělé. Asistent umí odpovídat, organizovat život a také ovládat. Podle Googlu se již zvládne propojit s více než 1000 produkty chytré domácnosti.

Zajímavou novinkou je funkce Voice Match. Asistent rozpozná hlas, který na něm mluví, což ovlivní kontext ovládání. Na příkaz „zavolej mámě“, „přehraj mou oblíbenou hudbu“ apod. tak každému zavolá jiné mámě a pustí jiný playlist. Uživatel se ani nemusí předem ohlásit. Jen podle hlasu pozná, kdo mluví.

Home Mini a Max

Firma loni asistenta zhmotnila v krabičce Google Home. Letos přibyli dva sourozenci Home Mini a Max. Mini vypadá jako kobliha. Uvnitř je 40mm reproduktor hrající kolek dokola, mikrofon a signalizační diody. Home Mini vaše příkazy nebo dotazy uslyší, i když zrovna hraje hudba. Funguje jako Chromecast Audio a přehraje i zvuk poslaný přes Bluetooth. A stojí jen 49 dolarů.

Home Max je jiná liga. Google tvrdí, že jde o nejlépe hrající krabičku svého druhu. Umělá inteligence prý upravuje zvuk v závislosti na prostředí. Výkon je 20× vyšší než u loňského Homu. Měří 337 × 190 × 154 mm a váží přes pět kilo. Uvnitř je dvojice 18mm reproduktorů a 114mm subwooferů. Opět umí streamovat libovolnou hudbu přes protokol Chromecast nebo Bluetooth, ale umí se též připojit rovnou ke Google Musicu nebo Spotify. Má dokonce i analogový vstup. Cena je hodně odvážná, 399 dolarů.

Daydream View

Před rokem Google oznámil novou platformu pro mobilní AR/VR s názvem Daydream. Sám bude certifikovat patřičně vybavené telefony, které virtuální a rozšířenou realitu zvládnou zpracovat a zobrazit v potřebné kvalitě. Sám také dodává brýle View. Letos představil jejich novou generaci.

Má trochu odlišný design, prý ještě trochu lepší ergonomii. Hlavní změnou jsou nové čočky, díky nimž obraz zabere ještě širší zorné pole. Do pásku na brýlích už lze také schovat a neztratit pohybový ovladač. Pro Daydream je momentálně připraveno přes 250 aplikací. Brýle stojí 99 dolarů.

Pixel Buds

Nové Pixely 2 již postrádají sluchátkový konektor. Google tento hendikep snaží vyrovnat tím, že uvedl bezdrátová sluchátka Pixel Buds. Jde o dvě pecky propojené šňůrkou, které na jedno nabití zvládnou hrát až 5 hodin. Nabíjí se prostým vložením do originální krabičky s vlastním akumulátorem.

Sluchátkům nechybí mikrofon ani touchpad pro ovládání gesty. Google slibuje pohodlné nošení, přestože chybí silikonové špunty. Zajímavou funkcí je integrovaný překladač, který tlumočí hovor v reálném čase mezi 40 různými jazyky včetně češtiny.

Ukázka na tiskovce vypadala impozantně. Překlad mezi angličtinou a švédštinou byl rychlý. Zda-li přesný, to bez znalosti švédštiny ovšem neposoudím. Stejnou technologii již do Skypu integroval i Microsoft, ale zatím podporuje jen málo jazyků. Integrace přímo do sluchátek bude v praxi užitečnější, protože pomůže i s dialogy s osobou vedle vás.

Google Pixel Buds stojí 159 dolarů

Google Clips

Největším překvapením dne byl fotoaparát Google Clips. Nic podobného nikdo nemá. Je to jakási fotopast, která místo šelem v lese bude fotit lidi a zvířata doma. Foťák někam připnete a on bude po dobu, co je nabitý (vydrží fotit asi tři hodiny) snímat, co se mu bude zdát zajímavé.

Google neprozradil ani rozlišení Jen že má 1,55mikrometrové pixely, objektiv s úhlem záběru 130° a umí fotit (nebo točit krátké němé klipy) i za slabého osvětlení. Data se ukládají na 16GB úložiště nebo posílají do mobilu. Kdo nevěří automatické spoušti, ten má k dispozici i ruční tlačítko.

S tím ale zařízení nedává smysl. Účelem je učit umělou inteligenci, co a jak fotit. Clips pro ruční focení by byla předražená hračka. Za 250 dolarů byste koupili lepší kompakt.

MMF24

Made for Google

Google po vzoru Applu a jeho programu Made for iPhone spustil vlastní program Made for Google. Firmy třetích stran pro něj budou vyrábět certifikované příslušenství. Do programu se zapojilo 25+ firem. Mezi nimi i Belkin, dvorní výrobce doplňků pro Apple.

Byl pro vás článek přínosný?