Hlavní navigace

Další velký zářez pro formát WebP. Nahrazuje PNG a JPG v Chrome Web Storu

Sdílet

Zdroj: Redakce

Letos to bude tři roky, co Google uvedl nový obrazový formát WebP. Vznikl z video standardu VP8, časem se vylepšovala komprese (přibyla i bezztrátová) a díky podpoře průhlednosti z něj byl rázem zabiják formátů JPG a PNG. Slibuje totiž při stejné obrazové kvalitě v průměru o třetinu nižší velikost souboru. Když uvážíme, kolik internetem proteče obrázků, denně se může užetřit několik terabajtů datového provozu.

JPG vs. WebP

WebP už si našel cestu do několika editorů, Google jej využívá v některých online nástrojích (Gmail, Picasa) a samozřejmě v Chrome a Androidu. Jenže z ostatních hlavních prohlížečů si s ním už nativně poradí jen Opera, která jej využívá při kompresi v úsporné funkci Turbo. Google teď nicméně oznámil, že WebP už používá také v obchodě Chrome Web Store.

Stále však musí udržovat dva formáty současně kvůli ostatním browserům. Například v této ukázce má WebP jen 8,3 kB zatímco JPG 32 kB. Obdobnými problémy trpí i WebM/VP8 pro video. Podpora v prohlížečích je lepší, Google jej používá také na YouTube, ale kvůli odlišným platformám musí udržovat i ostatní formáty. Tím sám násobí nároky na svá datacentra. A dokud nepřesvědčí ostatní vývojáře a poskytovatele služeb, budou googlovské svobodné formáty jen ryzí exotikou.

 

Zdroj: Google