Déjà vu. Radeony RX 500 jsou prý vyprodané vinou těžařů kryptoměn, výroba GPU nestíhá

3. 6. 2017

Sdílet

 Autor: AMD

Pokud jste v posledních dvou týdnech kontrolovali nabídku e-shopů, mohlo vás zarazit, že jsou vyprodány prakticky všechny Radeony RX 580, 570 i jejich předchůdci RX 400, kteří již i zmizeli z ceníků. Je to poněkud zvláštní, jelikož uběhl více než měsíc od jejich uvedení a tak lze asi vyloučit počáteční nedostupnost. Zároveň tato refreshová generace karet nepřinesla nějakou „revoluci“, takže se nechce věřit, že u nich došlo nějaké překvapivé nákupní horečce. Zdá se, že jejich nedostupnost je způsobena poptávkou mimo tradiční hráčský trh – tyto Radeony údajně skupují „těžaři“ kryptoměn a právě jejich poptávka je tak silná, že výrobci karet nestačí dodávat nové zboží na trh. Mizerná dostupnost totiž neplatí jen u nás, postihla už i třeba velké prodejce v USA (například Newegg) nebo Německu.  

Výrobci nestíhají uspokojovat poptávku

Zda je za nedostatkem skutečně těžení a nejde jen o fámu, se pokusil ověřit web ComputerBase, který k tomu využil veletrh Computex. Zástupců firem vyrábějících karty se na Tchaj-wanu na nedostupnost ptal a vesměs mu byla těžební horečka jako důvod potvrzena. Karty podle výrobců nejsou nedostatkové kvůli nějakým problémům ve výrobě (vzhledem k tomu, že jde o refresh čipů nepravděpodobným), problém má být skutečně v nebývalé poptávce. Výrobci údajně německému webu řekli, že okamžitě prodají všechny karty, které dokáží vyrobit, ale k nasycení trhu to nestačí.

Radeon RX 580 od PowerColoru Radeon RX 580 od PowerColoru

Podle výrobců není problém ve výtěžnosti čipů, které mají vyšší referenční takty než loni první generace Polarisu (takže teoreticky by výtěžnost utrpět mohla). Problém je zřejmě u AMD, které není schopno vykrýt náhlý nárůst poptávky po GPU Polaris 10 (respektive Polaris 20). Výroba dalších čipů skrze všechna stádia zpracování waferů, testování a pouzdření totiž zabírá dlouhou dobu a tak nelze na trh dostat další GPU přes noc. AMD tedy možná vyčerpalo volné skladové zásoby a nyní může dodávat jen aktuální výstup z výroby, která ale byla ale před pár měsíci nastavená na jiné podmínky.

Jak už vyvstalo včera v souvislosti s extravagantní deskou od ASRocku s 13 sloty PCI Express určenou čistě jen pro těžení kryptoměn, Radeony (a jiná GPU) dnes neslouží k těžení nejznámějšího Bitcoinu, který nedávno vystoupal do dosud nebývalých výšin. Bitcoin se dnes dá konkurenceschopně těžit jen na specializovaných čipech, jejichž provozování po tisících je velký byznys. Exploze ceny Bitcoinu ale vyšroubovala i ceny menších alternativních kryptoměn, které se na GPU stále těží. Za nedostupností Radeonů by údajně mělo být hlavně Ethereum, které je záměrně navrženo na velkou paměťovou náročnost, což znemožňuje těžbu na čipech ASIC.

Asus Radeon RX 580 Dual 4G Asus Radeon RX 580 Dual 4G

Jak dlouho tato nedostupnost bude trvat či zda se v nejbližší době chystá nějaké zlepšení (zvýšení objemu výroby), zatím nevíme. Postižené modely Radeonů se stále na trh dostávají, problém je však v tom, že se prodávají prakticky obratem. Zájemci tak asi nemají moc jiných možností než zkusit objednat a čekat, až na ně dojde řada. Nedostupnost a převis poptávky ale bohužel může v souladu s tržním mechanismy vést také ke zvýšeným cenám. Přesně to nastalo začátkem roku 2014

WT100

Mánie je příležitost, ale i riziko

Ačkoliv to, že firma nestíhá vyrábět, je na první pohled tak podnikatelovým snem, tato situace má svoje negativa. Těžební mánie nemusí vydržet dlouho a hrozí tak, že po zvýšení výroby nakonec zbude příliš velké množství vyrobených čipů na skladě a už se je nepodaří udat. Zvýšení objemu produkce proto není úplně jednoduchá volba. Navíc výrobci karet i AMD mají problém v tom, že při nedostupnosti jejich výrobků začnou potenciální zákazníci sahat po kartách konkurence. To se údajně děje nejen mezi hráči ale už i mezi těžaři, nedostatek Radeonů údajně způsobil, že už jsou na tyto aktivity prodávány i například GeForce GTX 1060 a GTX 1070, byť poměr nákladů a rychlosti těžení je u nich méně atraktivní. Prodeje by se tedy v této situacei měly zvednout nejen AMD, ale i Nvidii.

Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+ Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+

Kromě grafik údajně zlatokopové skupují ještě jednu komponentu, u které tím také způsobili problémy s dostupností: zdroje s výkonem nad 1000 W. Ty totiž potřebují i napájení velkého množství karet nainstalovaných v každém používaném stroji.