Hlavní navigace

Dell odhalil 30" OLED monitor pro PC. Kontrast 400 000:1, odezva 0,1 ms [CES]

8. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

V poslední době se na pár dražších noteboocích (nebo konvertibilních tabletech) poprvé objevily displeje typu OLED. Na CES 2016 se tato revoluce rozpoutala konečně i v oblasti stolních monitorů. Po letech, kdy jsme na tuto technologii marně čekali, se nyní k uvedení chystá první OLED obrazovka pro PC: Dell UltraSharp 30 UP3017Q.

Dell tento monitor již na CES vystavuje a nejde jen o nějakou technologickou demonstraci, nýbrž o produkt, který se brzy začne prodávat. Dell pro začátek netroškařil (což by se u pilotního produktu mohlo čekat) a tento model bude mít úhlopříčku rovnou 30 palců. Rozlišení panelu je 3840 × 2160 bodů, přičemž na vstupu budou podporovány 10bitové barvy (teoreticky tedy 1,07 miliardy odstínů, ale není známo, zda je 10bitová i samotná matrice, nebo bude jako u LCD použito ditheringu). Obrazovka bude každopádně širokogamutová s plným pokrytím AdobeRGB, navíc je z 97,8 % pokryt i barevný prostor DCI-P3 používaný v digitální kinematografii.

Dell UltraSharp 30 UP3017Q s obrazovkou typu OLED
Dell UltraSharp 30 UP3017Q s obrazovkou typu OLED

Nahrazení technologie LCD matricí OLED odbourává mnoho nepříjemných vlastností současných i minulých monitorů. U OLED vyzařují světlo přímo pixely, takže odpadá jednak problém s nerovnoměrností podsvícení, zejména ale s kontrastem. Černá barva je „tvořena“ zhasnutím diody a není tedy šedá kvůli pronikajícímu podsvícení jako u LCD. Ultrasharp 30 UP3017Q má proto údajně mít na dnešní poměry snový kontrast 400 000:1 (či snad i vyšší, údajně bylo naraženo na limit měřící sondy). Kromě toho u OLED odpadá také pomalá odezva, vedoucí u LCD k duchům, artefaktům nebo rozmazanému pohybu. Podle Dellu má mít použitá matrice odezvu jen 0,1 ms.

Dell UltraSharp 30 UP3017Q na CES 2016 (Zdroj: AnandTech)
Dell UltraSharp 30 UP3017Q na CES 2016 (Zdroj: AnandTech)

Obrazovky OLED nicméně nejsou úplně bez chyb. U těchto panelů může docházet k trvalému „vypálení“ obrazu, pokud body delší dobu beze změny zobrazují stejné hodnoty. Této nemoci má monitor Dellu předcházet ve své elektronice, která statický obraz detekuje a měla by pixely přepínáním ochránit (jak se to bude projevovat pohledově, to zatím nevíme). Závažnějším problémem je, že diody v OLED displeji i při normálním provozu stárnou a postupně ztrácejí jas. Ultrasharp 30 IP3017W má proto senzor přítomnosti uživatele a obrazovku bude vypínat, pokud od ní odejdete. Tím se životnost o něco prodlouží, nicméně fundamentální problém odstraněn nebyl.

 

Zprávy z CES 2016 nehovoří o tom, zda Dell nějak podchytil i problém rozdílné rychlosti stárnutí u jednotlivých barevných subpixelů, kterou OLED trpí. Ta způsobuje, že se časem mění barevné podání panelu (stárnutí nejvíce postihuje modré subpixely). Tento problém by nemusel nastat, pokud je použit panel z produkce LG.Display, které by měly místo separátních barevných LED používat jen bílé s barevnými filtry. Při použití tohoto typu matrice by se barevné podání s časem „vyvíjet“ nemělo.

Dell UltraSharp 30 UP3017Q na CES 2016 (Zdroj: PCWorld)
Dell UltraSharp 30 UP3017Q na CES 2016 (Zdroj: PCWorld)

 

Budoucnost je tady (skoro)

Jak možná čekáte, první monitor na bázi OLED nebude masovou záležitostí. Dell s ním zatím počítá jen pro (movité) profesionály, jeho cena má být vysokých 5000 USD (s daní by se u nás jednalo o nějakých 150 000 CZK). Pozitivní naopak je, že na něj nebudeme čekat dlouho – Dell ho má uvést na pulty obchodů 31. března, éra OLED bude tedy zahájena co nevidět.

Zatím tedy půjde o značně nedostupnou technologii. Ovšem je třeba připomenout, že jen před dvěma-třemi lety byly podobné částky účtovány za první 4K monitory; cena těch se přitom dostala na akceptované úrovně příjemně rychle. Dell Ultra Sharp 30 UP3017Q je tak třeba vidět jako důležitou první vlaštovku, která signalizuje příchod budoucnosti, i když si na ni běžný člověk bude muset chvíli počkat. Doposud jsme totiž ohledně příchodu OLED monitorů neměli ani ty přísliby.

 

USB 3.1 typu C mezi obrazovými vstupy

Mimochodem, tento revoluční Ultrasharp bude mít ještě jednu horkou novinku: bude se dát připojit k ppatřičně připraveným notebookům přes vstup USB 3.1 typu C (s použitím protokolu DisplayPort alternate mode). Zároveň bude umět takto napojený notebook i napájet, takže bude fungovat jako dokovací stanice a nebudete muset připojovat nabíječku. Další monitory s touto funkcí představily na CES 2016 firmy Lenovo a Acer, ovšem již ne ve spojení s takto revoluční obrazovkou.

Zdroje: PCWorld, AnandTech