Hlavní navigace

Dell uvádí levné minipočítače Inspiron Micro s Celerony a Pentii Bay Trail

18. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Drobné minipočítače se za posledních pár let asimilovaly značnou část trhu lowendových PC. Dalším z tradičních výrobců sestav, který přichází s kompaktními krabičkami, je nyní Dell (začátkem roku mu předcházely například desktopky Stream a Pavilion Mini od HP). Tato americká firma uvedla řadu svých „NUCů“ pod jménem Inspiron Mini. Jelikož se ale zakládají na čipech Bay Trail, mělo by jít o úspornější a méně se zahřívající stroje, než jsou konkurenti od Intelu a jiných firem, založení na notebookových Haswellech a Broadwellech.

Inspiron Micro je podobný Dellovu Chromeboxu, nicméně šasi je odlišné a v tomto případě jde o plnohodnotné PC s operačním systémem Windows 8.1 with Bing, a to v 64bitové verzi. V základní konfiguraci všech modelů jsou jen 2 GB paměti DDR3L, pokud je ale uvnitř slot SO-DIMM (konfigurační nástroj naznačuje, že je použit jeden paměťový modul), mohla by íyk 64 bitům být otevřená cesta k upgradu. Jako procesor nabízí Dell buď dvoujádrový Celeron J1800 (2,41–2,58 GHz), čtyřjádrový Celeron J1900 (2,00–2,42 GHz), nebo nejvýkonnější čip rodiny Bay Trail, čtyřjádrové Pentium J2900 (2,41–2,66 GHz). Ve všech případech jde o 10W SoC a chlazení by mělo být aktivní.

Dell Inspiron Micro
Dell Inspiron Micro

Jako úložiště mají Inspirony Micro 32GB SSD (zda je vyměnitelné, bohužel uvedeno není). Na stránkách firmy je v jednom případe také zmínka o možnosti mít až 500 GB diskového prostoru, takže je v šasi možná také prostor pro 2,5" disk SATA, potvrzeno to však opět není. Dell nabízí také 20 GB na Dropboxu na jeden rok a konečně čtečku karet SD, která řadě podobných mašinek bohužel chybí.

Dell Inspiron Micro

Další výbavu pak tvoří tradiční gigabitový Ethernet, Bluetooth a WiFi 802.11ac, tři porty USB, z nichž jeden je typu 3.0 a konečně dvojice výstupů na obrazovku. Těmi jsou HDMI a DisplayPort (což opět vede k zamyšlení, proč jsou tato kompaktní PC s video výstupy tak progresivní, zatímco u desktopových desek je DisplayPort vzácnost a naopak na nich straší D-Sub), u nějž by ale maximální rozlišení mělo být 2560 × 1600 bodů.

 

Cenově mají tyto krabičky mířit na stejné příčky jako na začátku zmínění kolegové od HP. Nejlevnější model s dvoujádrovým Celeronem J1800 má začínat na 179 USD (circa 5200 CZK), příplatek za Pentium J2900 činí 50 USD (celkem 229 USD, zhruba 6700 CZK). V české distribuci se ale zdá se Inspirony Micro ještě objevit nestihly.

Zdroj: Liliputing