Hlavní navigace

Dell Vostro V13: kavárenský švihák

2. 8. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Úvod, vzhled

Výkon řady Vostro určují procesory ULV (jako u dnešního modelu), Core 2 Duo i nejnovější rodinu Core iX CPU. Designově jsou všechny modely shodné, pouze dnes testovaný V13 vybočuje svým štíhlím tělem. Pro všchny modely jsou dostupné operační systémy Windows 7, u některých pak Dell nabízí možnost dodání s Windows XP Pro nebo Ubuntu Linuxem.

 

 

VIP přichází

Když jsem před několika týdny testoval většího brášku dnešního notebooku Dell, rozplýval jsem se nad jeho zpracováním a vzhledem. Nazval jsem jej aristokratem. Po prvním setkání s modelem V13 na většího brášku rychle zapomenete. Stejná elegance, stejně dobré dílenské zpracování, stejně matný displej, stejně rozměrná klávesnice. Akorát, že to všechno je u modelu V13 velmi silně umocněno rozměry, především sílou (či spíše tenkostí) jeho těla.

Třináctipalcový model může směle vkročit do kategorie přenosných manažerských notebooků a ještě si v této třídě určovat pravidla. Alespoň, co se reprezentace svého majitele týká. Kovové víko displeje současně s kovovou vanou těla nabídne dnes jen málokterý notebook. A to i od takových výrobců, jako je Lenovo či HP. Vostro V13 budí pozornost téměř všude. Jeho elegantní, jednoduchý vzhled, kombinovaný s kvalitními plasty a eloxovaným kovovým povrchem s decentním šedohnědým odstínem bude slušet nejen muži manažerovi, ale i ženě, která jej na jednání vytáhne z hnědobéžové kabelky Louis Vuitton.

 

 

Konfigurace, výdrž, displej

Nahoře huj a‚Ķ.    a jak to vypadá dole?

Dell výbavou přesně odpovídá svému určení. Matný displej, kvalitní klávesnice, jen nejpotřebnější porty, úsporný procesor a lehké, štíhlé tělo. To je dobře namíchaný mix vlastností, které budou rozhodovat o tom, zda a kolik uživatelů se pro tento stroj rozhodne.

Úsporný procesor Intel Core 2 Duo SU7300 s pracovní frekvencí 1,3 GHz (3MB L2 cache, 45 nm, 10W TDP), jak již parametry a označení napovídají, patří do rodiny úsporných procesorů. Pro Dell stejně jako pro ostatní výrobce, kteří nabízí tyto manažerské notebooky ve slim provedení, je vždy otázkou, jaký procesor (a čipovou sadu) zvolit. Zda nabídnout výkon, který by podtrhl zařazení do prestižní třídy nebo naopak zvolit o něco praktičtější vyšší výdrž méně výkonného, ale úpornějšího procesoru. Oboje se bohužel odvíjí od kapacity baterií v takto tenkých tělech. Ty neposkytují takovou kapacitu, aby bylo možno zvolit variantu výkon i výdrž.

 

 

Lehkým krokem na krátkou trať

Celou situaci kolem výdrže ještě komplikuje fakt, že se Dell vydal stejným směrem, jako kritizovaný Apple. Baterie u modelu Vostro V13 je ukryta pod kovovým krytem těla a nelze ji lehce vyměnit za náhradní. Varianta s výkonnějším, dvoujádrovým procesorem sice přináší potěšení ze slušného výkonu a to nejen u kancelářských aplikací, ale rozpaky z výdrže na jedno nabití.

Při ideálně nastaveném managementu správy spotřeby a maximální produktivitě se lze přiblížit s výdrží 3,5 hodinám intenzivní práce. To není mnoho. Spíše by se dalo napsat, že to je na skutečně mobilní stroj málo. Při minimálním jasu displeje, systémem nastaveným na úsporný režim a spuštěném Wordu se pohyboval odběr kolem 12-13 W. To je jistě krásná hodnota na odběr celého systému, ale bohužel ani to nestačí na dlouhou výdrž. Baterie s kapacitou 32 Wh je i v tomto případě jen pro rychlé vyřízení nejnutnějších záležitostí na cestách.

Nabízí se pak otázka, jestli raději neslevit s požadavků na výkon a nezvolit slabší CPU. Dell pro tento model nabízí jednojádrový Celeron 734 (1,2 GHz, 3MB L2 cache, 45 nm, 5W TDP) a Core 2 Duo SU3500 (1,4 GHz,  3MB L2 cache, 45 nm, 5W TDP). S ním je reálná šance přiblížit se 5 hodinám provozu. To už je v praxi použitelná výdrž pro práci v průběhu celého dne.

 

 

Z úsporných důvodů Dell využil integrované grafické karty Intel GMA 4500MHD. Ta zajistí bezproblémové přehrávání videa v HD 1080p. Kancelářské aplikace pak není potřeba nijak řešit. Aplikace jako Adobe Photoshop nebo Lightroom Dellu potrápí, nicméně to není taková tragédie. K zahřívání a spuštění větráku (nicméně problém s chlazením tu je - viz dále) dojde až ve chvíli exportu většího objemu fotografií s náročnějšími editačními kroky (Lightroom). Tento však stroj není primárně určen pro tento druh softwaru a to nejen výkonem, ale i displejem.

Displej s úhlopříčkou 13,3", matným provedením a LED podsvícením, barevně jemně utíká do modrého nádechu. Ten je ale v rozsahu většiny dnešní notebooků s LED podsvícením. Úhly, pod kterými můžete displej sledovat nejsou extrémně široké, hlavně při změně výšky pohledu dochází ke výraznému poklesu čitelnosti. To však kompenzuje nastavení sklopení víka. Pravolevé úhly jsou běžné pro panely typu TN. Rozlišení 1366 × 768 je dnes bohužel standardem i u 15" modelů a tak u menší úhlopříčky nelze očekávat lepší parametr.

 

 

Klávesnice, touchpad, porty, multimedia

Klávesnice na jedna mínus, touchpad dobrý standard

Klávesnici jsem chválil již u modelu Vostro 3500. Je to typ chiclet s přesným chodem a výbornou odezvou. Rozmístění znaků bylo bez záludností a psaní jak na desce stolu, tak i na klíně při jízdě prostředkem hromadné dopravy nečinilo žádné obtíže ani po delším psaní. U modelu Vostro 3500 i V13 je použit stejný blok klávesnice.

Touchpad se nijak nevymyká zaběhnutým standardům. Díky velikosti stroje je jeho plocha dostatečná, i když si dokážu představit i větší. Posuvníky na pravém i spodním okraji fungují spolehlivě a i samotné ovládání kurzoru pracuje s jistotou. Povrch je matný a ani po delším každodenním používání V13-tky se na touchpadu neobjevuje náznak pozdějšího vyleštění na nejvíce exponovaných částech.

 

 

Naváže kontakt

Začnu malou výtkou. Dnes se stává standardem HDMI port. U Dellu na něj v případě V13 zapomněli. Na zadní straně nalezenete pouze VGA konektor, který ale na druhou stranu využije největší počet uživatelů. Naopak příjemný je na pravém boku umístěný ExpressCard slot. Hned vedle je čtečka paměťových karet. Na přední straně vpravo dva 3,5 mm konektory pro sluchátka a externí mikron. Levý bok je zcela čistý. Zadní stranu vedle zmíněného VGA portu okupuje ještě jedno USB 2.0, eSata/USB combo, gigabytový RJ-45, Kensington zámek a zdířka pro konektor síťového zdroje.

Bezdrátovou komunikaci zajistí plnotučná Wi-Fi 802.11a/b/g/na Bluetooth 2.1. Volitelně lze nakonfigurovat i širokopásmový modul HSPA Dell 5540.

I u modelu V13 je na škodu, že není vybaven dokovacím konektorem. Konkrétně v případě tohoto modelu nejen pro to, že je to notebook, který se tak snadno zasune do nevelké brašny nebo aktovky a neutrhne vám rameno, ale i právě pro nectnost v podobě malé výdrže na baterii. Myslím, že možnost přijít do kanceláře z jednání, které se konalo v zasedací síni nebo v nedaleké restauraci a pouze jej zasadit do doku a o další zapojování se nestarat, včetně připojení k napájení, by mohlo nemalou část zájemců přesvědčit k pořízení jeho silnější varianty s menší výdrží.

 

Posledním typem konektivity je (opět) jeho vzhled. Díky jeho atraktivitě věřím, že se nejeden majitel setká s oslovením jen na základě vzhledu svého notebooku.

Multimedia...   vážně?

No, spíše nevážně. Vostro V13 není stavěn jako multimediální notebook, ale pro nouzové použití na cestách v hotelovém pokoji uspokojí většinu uživatelů pro shlédnutí filmu či odreagování se u starších her se zvoleným nejnižším rozlišením a nízkými detaily (několik příkladů her a nastavení pro GMA 4500MHD: SIM 3 - low; F.E.A.R. - low; World of Warcraft. - low; CounterStr.Source - low; Doom 3 - high; Quake 3 Arena Timedemo - high).

I když je použitý pouze jeden reproduktor v levé horní části klávesnice, jeho zvuk je vzhledem k velikosti těla překvapivě dostatečný a dobře srozumitelný i při vyšších hladinách. Mikrofon i webkamera klasicky místěné ve vrchní části rámu displeje pracují spolehlivě s dobrým rozlišením zvuku i obrazu.

Chlazení, závěr

Želízko v ohni

S ohněm se naštěstí u V13tky nesetkáte, ale dosáhnout vyšší teploty není příliš veliký problém. Standardně jako u většiny menších notebooků se více zahřívá při dobíjení baterie. To by takový problém nemusel být. Potíž nastává v letních měsících. Teploty kolem 25 stupňů Celsia jsou bezproblémové. Jakmile se ale teploměr začne přibližovat k hodnotě kolem 28 stupňů nebo ji dokonce překoná, začne se chlazení blížit svým limitům, ventilátor maximálními otáčkami začne tlačit horký vzduch ze zadního výdechu chlazení a tělo notebooku, hlavně v pravé části, dosahuje nepříjemných hodnot. Na holých nohách je prakticky neprovozovatelný a i přes kalhoty nebude používání horkého stroje nic příjemného.

Prostě Dell Vostro V13 je určen do klimatizovaných kanceláří, restaurací či vozů. Hlučnost chlazení je samozřejmě vyšší, ale z druhé strany nebude budit nechtěnou pozornost okolí.

 

 

Loučení s příjemným

To je vždy těžká věc. Vostro V13 si mě získal. Zpracováním, velikostí i celkovým pojetím je to opravdu sympatický stroj. Navíc je radost s ním pracovat, pokud od něj nečekáte výkon stolního stoje. Cena v podstatě odpovídá provedení, kde část financí evidentně natekla do kvalitního zpracování a použitých materiálů. Navíc pro nemalou část potencionálních uživatelů bude prestiž značky a provedení konkrétního notebooku rozhodujícím faktorem při výběru.

Mé osobní rozhodování by zřejmě dopadlo tak, že bych zvolil slabší variantu s procesorem Intel Celeron s poloviční náročností na energii a ušetřených cca 5000 Kč bych investoval za výměnu pevného disku za disk SSD. Rychlost čtení a zápisu by kompenzovala slabší procesor a nižší odběr energie by přispěl k ještě delší době provozu na jedno nabití. Můj odhad je, že by se taková konfigurace mohla přiblížit reálně k intervalu šesti až šesti a půl hodiny. To již začínají být velmi zajímavé hodnoty a V13 by rázem stoupl hodnotou v očích dalších zájemců.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

Dell Vostro V13 13,3"

Cena

cca 26 300 Kč s DPH

Zapůjčil

Dell CZ, www.dell.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core 2 Duo SU7300 1,30 GHz

Operační paměť (vestavěná)

2 GB DDR3

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

7 200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

n/a

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

13,3" LED, antireflexní

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel GMA 4500MHD

Grafická paměť

n/a

Wi-Fi

802.11a/b/g/n

Bluetooth

2.1

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Professional 32bit

Porty (s výjimkou USB)

VGA, gigabitový ethernet, eSATA (USB combo), audio

Počet USB portů

2 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS

Rozměry

330 × 230 × 16,5 - 19,5 mm

Hmotnost

1,60 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

chyba

3DMark03 (body)

1663, CPU 554

3DMark05 (body)

952, CPU 5594

3DMark06 (body)

569, SM 2.0 180, SM 3.0 219, CPU 1124

PCMark05 (body)

n/a, CPU 3104, Mem 3149, GPU 1212, HDD 4806

PCMark Vantage

2221; Mem 1711; TV & Mov 1943; Gaming 1270; Music 2688; Communication 2180; Productivity 1494; HDD 3432

HDTune (MB/s; ms)

82,6 MB/s, 17,3 s

SiSoft Sandra 2010

CPU: n/a GOPS; Mem: n/a GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq 93,59 / 90,61 MB/s; 512k 27,23 / 38,93 MB/s; 4k 0,303 / 0,706 MB/s, 4k-QD32 0,751 / 0,700

Devil May Cry 4

chyba

Cinebench R11.5

chyba

x264 BenchMark HD v3.0

18,70 / 4,37 fps

Divx Converter

1:56 hod.

Windows 7 Experience Index

3,1; CPU 3,9; Mem 4,7; GPU 3,1; Game 3,2; HDD 5,9

Výdrž web* (čas)

3:21 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

3:34 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

3:19 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

 

 

 

MM_AI

 

 

Byl pro vás článek přínosný?