Hlavní navigace

Dell XPS 14z: povedená konkurence pro 13" MacBook Pro? (recenze)

1. 3. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tenká kovová napodobenina: design, zpracování a specifikace

Nový Dell XPS 14z jsem vám už poměrně podrobně představil v prvním pohledu. Mně osobně se notebook opravdu moc líbil, ale nebudu zase plýtvat slovy jako „nejlepší“, vady by se našly, navíc nejde o zrovna levný model.

Řada XPS bývala u Dellu vyhrazená pro výkonné herní notebooky, jak se zdá, s tím je konec. Tedy ne že by Dell jejich výkon úplně degradoval, ale herní notebooky tu jsou od Alienware a XPS se tak stává spíše řadou těch mírně extravagantních strojů s univerzálním výkonem.

 

Dell XPS 14z

Dell XPS 14z

 

Design: nepřipomíná vám trochu MacBook?

Hned u první řádky fotek si asi řeknete, že tenhle design odněkud znáte. Ano, Dell se snaží napodobit Apple MacBook Pro.

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Jak nám pod preview jeden čtenář rozhořčeně komentoval, Apple stále nemá konkurenci a XPS 14z je jen nějaký paskvil. Tak zaprvé je jasné, že Delll zase nemůže okopírovat design MacBooků úplně a musí jít v určitých věcech jiným směrem, už kvůli právům Applu. A tak tu máme temně šedý plastový vnitřek notebooku, jiný kloub víka, stříbrnou klávesnici a další odlišnosti.

Zadruhé se nesnažíme říct, že je XPS 14z hezčí než MacBook Pro, ale rozhodně je to podobný moc pěkný notebook, který spadá hlavně svým operačním systémem do úplně jiné kategorie.

Sečteno a podtrženo, jde o hezký zakulacený, tenký, stříbrný hliníkový notebook se slušným všestranným hardwarem a rovnou předesílám - perfektní klávesnicí. Ač je vybaven 14" displejem, šířka jen 335 mm spíš připomíná větší 13,3" notebooky, silný je notebook jen 23 mm a váží 1,98 kg, což je také docela pěkná hodnota.

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Zpracování

Notebook tvoří zvenčí dva kusy stříbrného hliníku. Zevnitř je na základně šedý plast, kolem displeje pokračuje krycí sklo až ke gumovým okrajům. Celý notebook je matný, kromě právě displeje a jeho okrajů - což sice vypadá opravdu stylově, ale notebook se rád snadno patlá.

Co se mechanické odolnosti týče, vše působí docela robustně. Víko je sice opravdu velice tenké, ale hliníkový plát mu propůjčuje poměrně značnou pevnost, základna je na jedné straně obrněna také hliníkem a na druhé dobře slícovaným šedým plastem se stříbrně lesklou dělící linkou. Opěrky jsou docela bytelné, i když ne úplně kamenné a při pořádném zmáčknutí i troštu zapraskají.

Víko se otevírá docela snadno, i když jednou rukou to není moc pohodlné hlavně z toho důvodu, že byste si museli sáhnout na displej. Maximální úhel otevření je asi 140 °.

Dell XPS 14z
Cena 28 990 Kč vč. DPH
Zapůjčil ASBIS
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-2520M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,5 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,2 GHz
Operační paměť 6 GB DDR3 1333 MHz (4 + 2 GB)
Pevný disk (velikost) 500 GB
Pevný disk (rychlost) 7200 ot./min
Mechanika DVD±RW - slot-in
Velikost displeje 14"
Povrch displeje lesklý
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta Nvidia GeForce GT 520M / Intel HD Graphics 3000
Grafická paměť 1 GB DDR3
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, mini-DisplayPort
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio, síťový konektor RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS Pro
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 335 × 234 × 23 mm
Hmotnost 1,98 kg
Kapacita baterie (Wh) 58 Wh (8článková)
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Professional 64bit SP1

Konektivita, klávesnice, touchpad a displej

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Notebook ze stran je o dost rozdílný od XPS 15z. Bohudík a hlavně bohužel. Strany jsou takové čistší, ovšem ty porty se vytratily nadobro. Na levé straně tu máte slot na paměťové karty se záslepkou, dva 3,5mm konektory na sluchátka nebo reproduktory a mikrofon a výdech chlazení. Jakmile se přehoupneme přes roh na zadní stranu, je tu stejný výdech, opět od stejného ventilátoru, a pak uprostřed zad nahloučené porty: síťový LAN konektor RJ-45 (1Gb/s Ethernet zn. Atheros), jeden USB 2.0, jeden USB 3.0, HDMI, mini-DisplayPort a zdířku na napájecí adaptér. Na konci zadní strany je tu ještě otvor pro zámek Kensington.

Po pravé ruce tu máte zasouvací slot-in DVD mechaniku, a vedle ní šikovnou věc – tlačítko s pěti diodami pro indikaci nabití baterie. Přední strana je naprosto čistá. To je prosím vše - dvě USB, žádné VGA... trochu zbytečné ústupky.

Z bezdrátových sítí je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0 + HS - Intel Centrino Wireless-N 6230.

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Klávesnice - óda na dokonalost

U XPS 15z jsem kritizoval nepřítomnost numerického bloku, tady, u malé 14ky, nemusím. A jinak, až na pár detailů ohledně rozložení, jsem byl vrcholně spokojen. Klávesy byly hladké, dost zakulacené a byly mezi nimi široké mezery. Stisk byl měkký a lehký a velmi tichý. Psalo se na ní jedna radost. Zarážky byly dost znatelné a hlavně, velké plus – klávesnice je bíle podsvícená. Caps Lock má v sobě integrovanou kontrolku.

K záporům - nepotěšilo mě, že klávesy Home, End, PageUp a PageDown jsou zpřístupněné přes Fn + šipky. Někomu taky může chybět číselný Fn blok. Jinak ale bez výhrad.

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Touchpad

Co říci k touchpadu - dobrý multidotykový od Synaptics, docela rozměrný a dobře ovladatelný, nijak moc neskákal. Rolovat můžete jedním i oběma prsty. Tlačítka touchpadu jsou oddělená, jdou stisknout po celé své délce poměrně hladce a celkem tiše. Tak by to mělo být všude.

Displej

Z LCD jsem zase tolik nadšen nebyl. Což o to, že byl lesklý, to bych přes srdce přenesl, designu to docela slušelo a svítivost to jakž takž kompenzovala. Ale rozlišení 1366 × 768 px na 14" úhlopříčce za bezmála třicet tisíc korun moc nenadchne, tím hůř, že i dražší konfigurace má stejné (XPS 15z má i variantu s Full HD).

Svítivost: 21-209 cd/m2
Kontrast: 1:65


Rozsah svítivosti byl docela slušný, ale podsvícení černé barvy bylo hrozné, stejně jako tedy statický kontrast. Barvy byly tak nějak univerzálně ustřelené, tradičně největší odchylka byla v modré a ve všech odstínech šedé a černé. Gamma se lišila o 14 % od cílové hodnoty, displej měl TN matrici a pozorovací úhly taky nebyly nic moc. Celkem jsem tedy docela zklamán.

 

Hardware, výkon (grafy)

Hardware - vnitřnosti

Výbava je poměrně slušná, i když nijak extra nevybočuje. Procesorem je tu Intel Core i5-2520M, dvoujádro Sandy Bridge na 2,5 - 3,2 GHz, k němu tu je celkem 6 GB RAM typu DDR3 1333 MHz, jak jinak než zapojených do dvou modulů, 4 a 2 GB, částečně dvoukanálově. Početní výkon je tedy více než slušný. K tomu je tu 500GB disk s 7200 otáčkami/min, konkrétně Seagate Momentus 7200.4 ST9500423AS.

Co se grafiky týče, je tu integrovaná od Intelu, ale hlavně přepínatelná diskrétní Nvidia GeForce GT 520M. Pozor, v modelu XPS 15z najdete GeForce GT 525M, ač se číslování liší jen trochu, jde o úplně jinou ligu, GeForce GT 520M v tomto XPS je jen úsporná karta z nižší třídy s 48 CUDA jádry a 64bitovou sběrnicí na 1GB paměť DDR3.

Výkon

Procesor je rychlý a má spoustu operační paměti, i když jednovláknový výkon v Cinebenchi byl podivně nízký, Turbo Boost zřejmě z nějakého důvodu neodhadl situaci (přeměřeno po pěti minutách s identickým výsledkem).

Zato grafika není žádné dělo a nečekejte, že si na ní mnoho zahrajete, je jen o pár desítek procent výkonnější než inegrovaný čip v procesoru. Jak jsem čekal, disk je sice 7200otáčkový, ale mezi svými vrstevníky patří spíše k pomalejším. Celkově ale zastával samozřejmě nadprůměrné příčky nad 5400otáčkovými disky. Přikládám několik grafů pro srovnání s jinými notebooky.

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na srovnatelných konfiguracích, to se nejvíc odrazí na výkonu integrovaných grafických karet (HD Graphics a integrované Radeony) - tyto výsledky berte pouze orientačně.

Cinebench R11.5
[body, vyšší je lepší]

x264 BenchMark HD v3.0
[fps, vyšší je lepší]

PCMark Vantage
[body, vyšší je lepší]

3DMark 06
[body, vyšší je lepší]

3DMark Vantage
[body, vyšší je lepší]

3DMark 11
[body, vyšší je lepší]

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

Výdrž byla největším záporem a velkým zklamáním, a to docela překvapivě. I když je notebook vybaven osmičlánkovou baterií o docela slušné kapacitě 58 Wh, při náročném surfování jsem se dostal jen na 4 h, při koukání na film dokonce jen na necelé 3 h. Je pravda, že naše testy jsou docela náročné, je zapnutá Wi-Fi atp., přesto je to oboje nějak podivně málo.

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

To je také důvod, proč podezřívám částečně nějakou vadu kusu, částečně možná i obrovský nános obrovského viditelného i neviditelného bloatwaru. Vše jsem pochopitelně přeměřil, ale zkusím si ještě pohrát s nastavením Prodloužené výdrže baterie od Dellu, odinstalovat některé aplikace a zkusit vše ještě jednou.

Ze všeho podezírám nejspíše trochu agresivní regulaci otáček ventilátoru. Ano, ty dvě věci spolu souvisí, notebook je tenký a malý, není v něm moc místa na chlazení a tak se vše poměrně ochotně přehřívá, tím pádem žere ještě více, a ventilátor v zátěži, ale i v klidu vydává relativně silný hluk. Naštěstí jakž-takž homogenní, žádné vrčení, jen monotónní foukání.

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

V zátěži se notebook citelně zahřál hlavně na lehé opěrce, spodní strana tak nějak po celé přední polovině. Nešlo ovšem o nic strašného, ostatně - kolik toho může lowend od Nvidie a 35W Core i5 vyprodukovat... Za trochu nešťastné ale považuji nasávání studeného vzduchu pouze spodní stranou, a to mřížkou uprostřed notebooku, zatímco nožičky notebooku jsou dost nízké - i na stole s položeným papírem se tak notebook může trochu dusit. Teploty byly vysoké, přes 75 °C jsem se ale nedostal ani v Prime95.

Zvuk, webkamera a napájení

Postranní mřížky pod sebou skrývají dva reproduktory s výkonem po 2 W RMS. K tomu se reproduktory pyšní certifikací SRS Premium Sound a ač u notebooku nikdy nemůžete čekat zázraky, jde rozhodně o nadprůměrná a docela hlasitá chrastítka, na kterých není problém kvalitně poslouchat mluvené slovo, méně kvalitně, ale přesto poslouchatelně potom nějakou hudbu.

Webkamera disponuje rozlišením od 160 × 120 do 1280 × 1024 px, zkrátka 1,3Mpx klasika. Šum není nijak strašný a fotit můžete od nějakých 20 cm dále. Přihlášení do systému vám usnadní technologie rozpoznání obličeje.

K notebooku se dodává menší, leč ne úplně lehký 90W adaptér, který jej dovede nabít na 95 % kapacity zhruba za 2:25 h.

Software

Vzpomínáte si ještě na článek o tom, jak se zbavit bloatwaru? I když to je pro Dell nelichotivá reklama, musím jej zmínit znovu, a rovnou můžu přiložit screenshot. V článku jsem totiž popisoval právě zaneřáděný systém XPS 15z. Tehdy jsem bojoval s NeroSyncUP, antivirem McAffee, Javou, počasím na ploše a pásem ikon Dell Stage. S novým notebookem přišla další novinka - tentokrát mě začal i přes výslovné odmítnutí denně ovtěžovat i Dell DataSafe, takže screenshot před vámi je velmi reálný scénář, pokud se systémem něco neprovedete.

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage
7 293; Memories: 4 327, TV and Movies: 3 295, Gaming: 5 290, Music: 6 098, Communications: 9 388, Productivity: 5 364, HDD: 4 134
PCMark 7 2046; Lightweight: 1 983, Productivity: 1 536, Creativity: 2 539, Entertainment: 1 924, Computation: 2 865, Storage: 1 601
Windows 7 Experience Index 5,7; Procesor: 7,0, RAM: 7,4, Grafika: 5,7, Herní grafika: 6,4, Disk: 5,9
Herní testy
3DMark06 (body) 4 769; SM2.0 Score: 1 866, HDR/SM3.0 Score: 1 673, CPU Score: 3 426
3DMark Vantage (body) P2286; GPU Score: 1 833, CPU Score: 8 839
3DMark11 (body) P561; Graphics: 501, Physics: 3 640, Combined: 458
Far Cry 2 18,13 fps (1366 × 768 px, ultra high, 4×AA)
World in Conflict 12 fps (1366 × 768 px, very high, 4×AA)
Testy výkonu procesoru
SiSoft Sandra 2010 CPU: 40 GOPS, 46 GIPS, 34 GFLOPS; AES: 4,28 GB/s; RAM: 13,44 GB/s
Cinebench R11.5 xCPU: 2,76 pts., 1CPU: 1,04 pts., OpenGL: 15,47 fps
x264 BenchMark HD v3.0
56,84/15,14 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 0:58
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1:46
WM9 Encoder (čas) 2:20
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 Seq: 98 & 93 MB/s; 512K: 33 & 44 MB/s; 4K: 0,40 & 0,71 MB/s; 4K QD32 0,80 & 0,71 MB/s
AS SSD - Copy benchmark ISO: 49 MB/s; Program: 31 MB/s; Game: 41 MB/s
HD Tune 2.55 prům. čtení: 83,6 MB/s, odezva: 15,7 ms
Testy výdrže
Výdrž film (čas) 2:52
Výdrž web (čas) 3:58


 

 

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Musím říct, že když jsem psal první pohled a ostatně i úvod dnešního článku, byl jsem z notebooku nadšen. Nadšení trochu opadlo, jako každý notebook má i XPS 14z svoje vady. Mezi ty tu patří v první řadě nízká výdrž, která by ale zřejmě šla trochu seřídit odstraněním té spousty nepotřebného softwaru a rozumným používáním, hardware je v klidu úsporný a akumulátor veliký. A v druhé řadě málo portů. K tomu můžeme přičíst ještě špatný displej a pár dalších drobností.

Dell XPS 14z

Dell XPS 14z

Z toho pozitivního soudku - stačí se podívat na obrázek. Notebook je designově moc pěkně vyvedený, je tenký a relativně lehký. Má docela rychlý hardware, perfektní podsvícenou klávesnici a kupu dalších předností. Vysokou cenu potom ospravedlňuje tříletá záruka s garancí opravy NBD (oprava do příštího pracovního dne).

 

Plusy / mínusy
pěkný design nízká výdrž*
tloušťka jen 23 mm jen dva porty USB
velmi dobrá, podsvícená klávesnice chybí VGA (D-Sub)
dobrý touchpad Home, End, PgUp a PgDn jen přes Fn
rychlý procesor trochu hlučnější chlazení
6 GB RAM lesklý displej se špatnými barvami,
kontrastem i rozlišením
záruka 3 roky NBD v ceně vyšší cena
poměrně kvalitní zpracování,
kromě displeje vše matné
herní výkon by mohl být vyšší
tlačítko pro zjištění úrovně nabití baterie
7200otáčkový disk

*možná vada softwaru či testovaného kusu, případně ještě upřesním 

Galerie fotografií

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

MMF23

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z Dell XPS 14z

Byl pro vás článek přínosný?