Hlavní navigace

Detaily příští generace NUCů a Compute Sticků od Intelu. Mají napájení z HDMI

9. 6. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Ve hardwarových zprávách z Computexu 2015 minulý týden zapadla poměrně zajímavá maličkost, ke které se teď proto vrátíme. Z Intelu totiž upláchly roadmapy popisující to, jak budou vypadat budoucí generace barebonů NUC a klíčenkového počítače Compute Stick do portu HDMI v monitoru či televizi. Hlavně v případě druhého zmíněného se těšte na podstatná zlepšení.

V dokumentu jsou pokryté jednak NUCy Rock Canyon s Broadwellem a Grass Canyon (to jsou modely s čipy Braswell, které by měly jít na trh tento měsíc), nás ale budou zajímat azurově vybarvené proužky značící příští generaci s kódovým označím Swift Canyon. Ty by se podle plánu měly objevit ve třetím a čtvrtém kvartále roku a ponesou druhou generaci 14nm procesorů Intelu – tedy čipy Skylake s novou architekturou. Na uniklém slajdu nachází verze s procesorem třídy Core i3 (NUC6i3SYK), která by se měla objevit ještě během Q3 2015, asi v září; a dále model NUC6i5SYK s čipem Core i5, který bude až v Q4 2015. Od těchto základních verzí budou existovat ještě podmodely s označením končícím na „SYH“. Ty mají větší šasi s prostorem pro 2,5" disky SATA, zatímco základní model má jen slot M.2 pro SSD.

Minipočítače NUC s procesory Skylake (Swift Canyon)
Minipočítače NUC s procesory Skylake (Swift Canyon)

Po stránce výbavy budou zřejmě NUCy se Skylakem velmi podobné těm s Broadwellem, tedy až na jednu novinku. Slajd uvádí, že budou podporovat rozlišení 4K přes mini Displayport a až tři monitory. Dále mají mini HDMI, infračervený senzor pro dálkový ovladač, NFC, vyměnitelné kryty, Wi-Fi 802.11ac Intel, gigabitový Ethernet též značky Intel a čtyři porty USB 3.0, z nichž jeden umí rychlé nabíjení. Onou novinkou je čtečka karet SD (včetně SDXC a třídy UHS-I), kterou NUCy dosud postrádaly. Procesor bude stále chlazen aktivně, očekává se, že TDP zvolených CPU je stále 15 W.

 

Compute Sticky: letos Core M, příští rok Atom Broxton

Co se týká Compute Sticků, máme informace o hned dvou nových generacích, které má Intel v přípravě (stejně jako roadmapa NUCů by měly pocházet od webu FanlessTech). Intel má momentálně na trhu první generaci těchto zařízení s Atomem Bay Trail, pro níž údajně platí kódové označení Falls City. V prvním kvartále příštího roku má dojít k jejich nahrazení aktualizovanou verzí Falls City 2. Ta bude výbavou podobná dnešním modelům: stále Wi-Fi 802.11n, dojde ale k upgradu na USB 3.0 a bude podporovat obrazovky s rozlišením 4K. Jako procesor v ní ovšem není použit aktuální Atom Cherry Trail, ale zatím neuvedený čtyřjádrový Atom Broxton. O tom zatím není moc zpráv, podle některých starších údajů by ale mohlo jít o 14nm „tock“ následující po Cherry Trailu s novou architekturou Goldmont.

Intel bude podobně jako nyní nabízet dvě verze zařízení. Levnější model s předinstalovaným Linuxem má mít 8GB úložiště eMMC a 1 GB paměti RAM. Dražší model s předinstalovanými Windows 10 with Bing bude mít 2 GB RAM typické pro podobná zařízení, Intel ale nebude tolik skoupý u úložiště, jež bude rozšířeno na 64 GB. Operačnímu systému se tak bude volněji dýchat a zbude více místa na data.

Intel Compute Stick: Falls City 2 a Cedar City
Intel Compute Stick: Falls City 2 a Cedar City

Ještě o kvartál dříve, už v Q4 2015, má přijít další řada nazvaná pracovně Cedar City, která ale bude vyšším a výkonnějším typem, než obě Falls City, je totiž založená na čipu Core M. Vzhledem k načasování by už mohlo jít o procesor generace Skylake, potvrzeno to ale není. Také tento Compute Stick bude umět rozlišení 4K, dostane USB 3.0, a také rychlejší Wi-Fi 802.11ac. Intel jej bude dodávat s 64GB úložištěm, už by ale nemělo jít o eMMC, ale o plnohodnotné SSD (uvedeno je „SATA“, takže snad modul M.2?). Operační paměti bude mít tato verze už 4 GB, existovat však zřejmě bude jen model s OS Windows 10 with Bing, nikoliv levnější verze s Linuxem.

 

 

Druhá generace Compute Sticku umí MHL, napájí se přímo konektorem HDMI

Jak Falls City 2, tak Cedar City budou mít ještě jedno zásadní vylepšení oproti první generaci Compute Sticků. Tyto klíčenky se zasouvají do portu HDMI televize nebo monitoru, ovšem pro napájení používají separátní port Micro USB. To u verzí s Core M a Atomem Broxton odpadne. Tyto klíčenky totiž budou na svém konektoru HDMI podporovat režim MHL, který kromě přenosu zvuku a obrazu umožňuje také nabíjet připojené zařízení. Pokud tedy tyto Compute Sticky zapojíte do monitoru podporujícího MHL, dostanou elektřinu přímo z tohoto portu a nebude třeba žádný další kabel ani nabíječka. Z hlediska praktičnosti půjde o příjemný přínos, navíc monitorů s podporou MHL je velké množství, je slušná pravděpodobnost, že váš jej také na jednom ze svých vstupů HDMI podporuje.

MM_AI

Intel Compute Stick
Intel Compute Stick

Zdroje: FanlessTech, Liliputing

Byl pro vás článek přínosný?