Hlavní navigace

Dnes vychází Firefox 38 s částečným přednačítáním. Jak je to s 64bitovou edicí?

12. 5. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Dnes večer bude oficiálně k dispozici ke stažení Firefox 38. Objeví se v něm slibovaná přepracovaná podoba nastavení, které se místo v samostatném okně bude po vzoru Chromu otevírat v panelu. Prohlížeč bude podporovat také malé vysvětlivky nad textem, jež čtenáři pomáhají s výslovností, případně významem napsaného slova. My je příliš neznáme, podle Mozilly jsou hodně využívány v Japonsku.

Dále už nás překvapí pouze drobnosti. Parametr autocomplete=off u polí pro zadávání přihlašovacích údajů nadále nebude podporován, tudíž nebude možné touto cestou blokovat ukládání uživatelských údajů do prohlížeče. Stránky by se měly rychleji načítat díky částečnému přednačítání. Firefox bude jednoduše zkoušet odhadovat, kam se vydáte dále. Nic moc nového, konkurence to dělá dávno.

Na pozadí se nepřednačte celá stránka, spíše se jenom „zahřeje připojení.“ Prohlížeč se rozhodne, že dále klepnete na jeden kontaktní odkaz a otevře pro něj připojení přes TCP. Pokud na odkaz skutečně klepnete, teprve pak se stránka skutečně načte. Vyruší se tím však prodleva způsobená navázáním spojení.

 

Z podpory webových technologií zmíníme Encrypted Media Extensions, které umožní čistě pomocí HTML přehrávat multimediální obsah v šifrované podobě. Což by důvod, proč některé firmy dosud spoléhaly např. na Silverlight – prostě jim umožnil chránit obsah proti snadnému zcizení. Funkce bude šlapat ve Windows Vista a novějších.

Firefox 38 je významnější i tím, že se stane základem pro další dlouhodobě podporovanou edici. Kdo používá Firefox ESR, zaznamená po upgradu logicky všechny novinky, které se v prohlížeči v posledním půlroce pravidelně objevovaly v běžné edici pro spotřebitele. (Stávající Firefox ESR je založený na verzi 31.)

Dříve jsme psali o tom, že osmatřicátá ohnivá liška by mohla být první široce dostupnou 64bitovou verzí. To se potvrdilo, ale zatím se jedná o velmi rané vydání. Podle všeho vývojáři mají spoustu práce před sebou a reálně to vypadá spíše na konec roku. Do té doby budou ovšem pro zájemce k dispozici testovací verze. Z kanálu nočních sestavení by 64bitová edice mohla na úroveň betaverzí proplout ve Firefoxu 41, jenž vyjde v srpnu.

Zdroj: Mozilla 1 | 2