Hlavní navigace

Do čeho Intel vkládá naděje: Prosákly detaily mobilního procesoru Lunar Lake, výroba u TSMC

20. 11. 2023

Sdílet

Zdroj: Intel
Na internet unikly detailní podrobnosti o speciálním notebookovém a mobilním procesoru Intelu nové generace, který je speciálně koncipován pro roli konkurence čipů jako Apple M2 a M3.

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace.

Zveřejnil je na Twitteru leaker YuuKi-AnS, kterého si možná pamatujete z doby, kdy publikoval fotografie vzorků procesorů Sapphire Rapids včetně delidu, a dokonce i detailního snímku jádra o rok dříve, než je Intel vydal. Jde o nějakou formu interních slajdů a leaker je mezitím zase smazal, ale ne dost rychle, takže je uživatel fóra NandTech Geddagod a poté různé weby zkopírovali. Jako obvykle je třeba varovat, že jde o neoficiální únik, a není tak jisté, zda všechno odpovídá pravdě, ale samotný obsah prezentace vypadá dost reálně.

Lunar Lake MX

Lunar Lake (či také Lunar Lake MX, zkratka LNL MX) je podle těchto slajdů procesor zaměřený na použití v noteboocích a mobilních zařízeních (nikoliv na desktop, který dostane Arrow Lake) s relativně nízkou spotřebou. Počítá se u něj se spotřebou (TDP) nastavenou v rozmezí 17–30 W v aktivně chlazených noteboocích, nebo s TDP 8 W a pasivně chlazených zařízeních.

Procesor bude mít čtyři jádra P-Core (architektura Lion Cove) a čtyři jádra E-Core (architektura Skymont). Zdá se, že dlaždice s jádry CPU by mohla být vyráběna na 3nm procesu TSMC (N3B), což by mohla být pro Intel menší ostuda implikující, že jeho vlastní 3nm nebo 2nm proces není dost dobrý – byť důvody pro toto rozhodnutí mohou být různé.

Akcelerace H.266 (VVC)

Procesor bude opět mít podkladovou dlaždici Base Tile a na ní čiplety/dlaždice s CPU, GPU a „SoC“ funkcionalitou. GPU má mít architekturu Xe LPG 2 (snad tedy již odvozenou od samostatných grafik Arc Battlemage) s 8 Xe Core či 64 Vector Enginy (dříve EU), což by mohlo být 1024 shaderů. Přítomná bude hardwarová akcelerace ray tracingu ve hrách.

Zajímavé je, že SoC má mít hardwarovou podporu přehrávání videa ve formátu VVC (H.266), se kterou by možná mohl být první mezi PC procesory a grafikami. Připojit bude možné až tři obrazovky přes HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 či eDP 1.4/1.5 (interní displej notebooku). Přítomná bude přirozeně také AI jednotka nové generace (NPU 4.0) a jednotka IPU pro zpracování obrazu a videa, která má podporovat až čtyři kamery a má vylepšený algoritmus temporální redukce šumu ve videu.

Intel InnovatiOn 2023: Odhalení procesorů Intel Meteor Lake

Různé dlaždice tvořící procesor Intel Meteor Lake

Autor: Intel

Úsporným ostrovem už není SoC, ale hlavní CPU dlaždice

Zdá se, že se změnila koncepce proti procesorům Meteor Lake, které obsahují „low power island“ v SoC části a počítají s tím, že během úsporného chodu je „srdcem“ i „mozkem“ systému právě SoC dlaždice, která si případně zapne GPU a CPU dlaždici, když je třeba vyšší výkon. U Lunar Lake je, zdá se, low power island přesunutý do CPU dlaždice, která obsahuje také systémovou či memory-side cache (8 MB), multimediální blok a řadič pamětí LPDDR5/LPDDR5X (a zřejmě i GPU, které by už nebylo na samostatném křemíku). V úsporném stavu tedy zůstává při vědomí tato část procesoru.

SoC část má spíše roli obsluhy dalšího I/O – poskytuje dva porty USB 3.2 10Gb/s, tři 40Gb/s porty Thunderbolt 4 / USB4 (tedy ještě ne Thunderbolt 5 s rychlostí 120 Gb/s) a také PCI Express. Lunar Lake poskytuje osm linek – PCIe 5.0 ×4 pro SSD a čtyři linky PCIe 4.0 pro další zařízení. Integrovaná by měla být bezdrátová konektivita Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4 (ale rádiová část možná stále bude samostatná).

Pokud jde o paměti, podporuje Lunar Lake až LPDDR5X-8533 zřejmě se 128bitovým řadičem, kapacita RAM může být 16 GB, nebo 32 GB. To je mimochodem downgrade, Meteor Lake podporuje 64 GB. Počítá se totiž s použitím „on-package memory“, tedy osazením dvou pouzder LPDDR5X přímo na substrát procesoru, což zkrácením vodičů a redukcí počtu pájených kontaktů na cestě může zlepšit signál a umožní provozovat paměti s nižší spotřebou. Také se zmenší základní deska notebooku. Je ale možné, že Intel bude mít tendenci si za paměti přibalené na CPU účtovat nadprůměrné ceny a to zase výrobu trošku prodraží. Paměť bude totiž na CPU už z výroby, nebude ji s procesorem párovat výrobce notebooku.

Tip: Procesory Meteor Lake budou mít On-Package Memory jako ty od Applu, Intel ukázal vzorek

Procesor má mít nižší spotřebu „SoC“ části (zřejmě proti Meteor Lake). Intel uvádí, že procesor byl spoluvyvíjen s Microsoftem tak, aby s operačním systémem Windows dosahoval co nejlepší energetickou efektivitu.

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na akci Intel InnovatiOn 2023

Roadmapa procesorů Intel ukázaná na akci Intel InnovatiOn 2023

Autor: Intel

Celkově by Lunar Lake mělo být velmi úsporným procesorem umožňujícím dlouhou výdrž na baterie a na tuto roli je zřejmě specializováno možná i na úkor výkonu. Mnohovláknový výkon určitě s konfigurací 4+4 nějaké rekordy trhat nebude. Navíc velká jádra patrně neumí HT, takže CPU poskytuje celkově jen osm vláken. Nová architektura Lion Cove může ještě překvapit, pokud výrazně zlepší IPC (výkon na 1 MHz), ale Intel se možná nebude pokoušet o extrémně vysoké takty, což může omezit i výkon jednovláknový. Ovšem hlavním cílem zde bude ona úspornost v kombinaci s mobilní výbavou a v tom by Lunar Lake mohlo být takovým nenápadným šampionem.

Vydání těchto procesorů je očekáváno buď ke konci roku 2024, nebo v roce 2025, půjde až o další generaci pro Meteor Lake, po němž by tedy mělo Lunar Lake vyjít až s circa ročním odstupem.

MM_AI

Tip: Intel ukázal plán budoucích procesorů. V roce 2025 přijde Panther Lake s 1,8nm technologií

Zdroje: YuuKi_AnS, VideoCardz, fórum AnandTech

Byl pro vás článek přínosný?