Hlavní navigace

Do našich obchodů se možná chystá nová značka grafik, Číně vládnoucí Colorful

1. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Když se probíráte novinkami v oblasti grafických karet, můžete občas narazit na modely vyrobené firmou Colorful, často pozoruhodné až přehnaně dimenzovaným hardwarem (například napájením). Kde na ně však nenarazíte, jsou tuzemské obchody. Tato firma se totiž specializuje jen na Čínu (přesněji Čínskou Lidovou Republiku), kde je však mezi výrobci grafik momentálně jednička v prodejích. Ovšem podle aktuálních zpráv s touto politikou hodlá skončit a expandovat globálně, takže by se tyto grafiky mohly eventuálně začít dovážet i k nám a přibyla by tak další značka na výběr.

Podle webu DigiTimes, který přináší různé informace z tchaj-wanských a obecně východoasijských průmyslových kruhů, nyní Colorful plánuje proniknout na trhy v ostatních východoasijských zemích (DigiTimes výslovně zmiňuje Thajsko a Vietnam), k čemuž by mělo dojít během letoška. Colorful totiž má očekávat, že mu expanze pomůže dosáhnout v ročních prodejích na pět milionů karet, zatímco v roce 2015 prodal v Číně něco přes čtyři miliony kusů. Toto číslo tvořilo údajně zhruba 25 % čínského trhu a jak už bylo zmíněno, zajistilo tam Colorfulu mezi výrobci první místo.

Hotovou věcí jsou zatím zřejmě jen plány na prodej grafik Colorful v Asii. Po těchto teritoriích ale má na řadu přijít Indie a Evropa. Zahájení prodejů v těchto oblastech zatím Colorful údajně jen zvažuje a rozhodnutí asi ještě nepadlo. DigiTimes mluví doslova jen o východní Evropě, ovšem to asi nemusí být míněno úplně striktně v geografickém smyslu. Je tudíž určitá šance, že se spolu s Ruskem, Ukrajinou a Běloruskem svezeme i my a tzv. „Viszegrád“ a grafiky Colorful by se pak objevily i v nabídce našich obchodů.

Colorful GTX 980 iGame
Colorful GTX 980 iGame

 

Pokud by na to došlo, byl by pro nás pozitivem asi větší výběr nereferenčních verzí od různých modelů, tedy alespoň u karet GeForce, které Colorful vyrábí (Radeony podle všeho vedl také, ale jen v dávné éře GPU na bázi DirectX 9.0). Otázka je samozřejmě, jak moc velký přínos by z toho mohl plynout. Ovšem větší konkurence mezi různými chladiči by mohla být impulzem pro rychlejší inovace a také by možná mohla zatlačit na výši příplatků, které se obvykle platí proti referenčním kartám za lepší chladiče a tovární přetaktování.

 

Zdroj bohužel neuvádí, v jakém horizontu se o případném vstupu Colorfulu do Evropy bavíme. Realisticky vzato to asi nebude hned, jelikož prvním krokem je jak již bylo řečeno Asie. Pokud by plán dostal zelenou, mohly by se v našich končinách možná Colorfuly objevit příští rok, to ale jenom hádám.

KL hlasovani


Jedna z největších bláznivin Colorfulu, prototyp pasivně chlazené GeForce GTX 680

Zdroje: DigiTimes

Byl pro vás článek přínosný?