Hlavní navigace

Dolby vypršely patenty na AC-3. Přehrávače by už nemusely mít problém se zvukem

24. 3. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce

Tento týden vypršela platnost posledního patentu týkajícího se zvukového formátu AC-3. Ten si společnost Dolby hlídala celých 25 let. Dodnes se stále používá na DVD či ve vysílání DVB-T, ale najdeme jej i na některých discích Blu-ray či v online streamingu.

AC-3, jinak označený též DD, Dolby Digital nebo ATSC A/52, byl poprvé použit v kinech konkrétně u filmu Batman se vrací z roku 1992. Ještě přes DVD se objevil na LaserDiscích. AC-3 podporuje až 5.1 zvuk s vzorkovací frekvencí 48 kHz a hloubkou 16 bitů. Datový tok může být až 640 kb/s, běžně se ale u šestikanálového zvuku používal nanejvýš 448 kb/s.

Konec platnosti patentů znamená, že tvůrci softwaru už nebudou muset Dolby platit za dekodéry a enkodéry. Ve světě počítačů to už nebyl problém, všechny běžné přehrávače nebo „codec packy“ si s AC-3 poradily patent nepatent. Na mobilních platformách ale byla politika přísnější a podpora tohoto formátu mohla být dostupná až v placených verzích (ne vždy).

Konec posledního patentu už využívá linuxová distribuce Fedora Workstation 26, která podporu zahrne do standardní instalace. Nejdříve ale musí ze svobodných knihoven ffmpeg/libav vyextrahovat pouze část týkající se AC-3. Knihovny si totiž poradí i s jinými formát, kterou jsou stále chráněné patenty.

U nástupců AC-3, kterými jsou například Dolby Digital Plus nebo Dolby TrueHD, jsou některé relevantní patenty také stále platné, takže osvobození v softwaru zatím nehrozí. Konkurenčnímu formátu DTS už patenty rovněž vypršely, ale týká se to jen základní verze Core, nikoliv novější DTS:X nebo DTS HD MA). Letos 30. prosince pak skončí také poslední americký patent vztažený k MP3.