Hlavní navigace

Doporučená rychlost internetu pro různé druhy činností (komentář)

Sdílet

Zdroj: freepik
To, co několik let zpátky byla pro mnohé domácnosti prachsprostá utopie, se v dnešní době stává téměř standardem. K internetu je momentálně připojeno přes 80 % českých domácností. Ne všichni uživatelé internetu však potřebují co možná nejrychlejší internetové připojení. V tomto článku se dozvíte, jak rychlé internetové připojení potřebujete pro práci při různých činnostech a v jakých případech byste se měli vyhnout použití Wi-Fi běžící v pásmu 2,4 GHz.

Jak se počítá internetová rychlost

Nejčastěji se rychlost internetu udává v megabitech za sekundu (Mb/s). Setkat se také můžete s připojením udávaným v megabajtech za sekundu (MB/s).

Pozor! Jeden z nejčastějších omylů je záměna pojmu Megabit a Megabajt. Tyto dva pojmy nejsou to samé a poznáte je od sebe pomocí malého nebo velkého písmena B – Mb/s nebo MB/s.

1 Megabajt (MB) je roven 8 Megabitům (Mb)

Příklad: Pokud disponujete rychlostí internetu 80 Mbps (80 megabit per second), stáhnete soubor o velikosti 10 MB za 1 sekundu.

Zamyslete se nad způsobem použití

Před konzultací o vyšší rychlosti internetového připojení u vašeho providera byste se měli nejdříve zamyslet, pro jaké účely a pro kolik osob budete vlastně internet používat.

Jiné nároky na rychlost internetu budou mít lidé důchodového věku, kteří si za den přečtou několik e-mailů nebo článků, a jinou rychlost budou vyžadovat kupříkladu lidé pracující z domova nebo vášniví hráči online videoher.

Jakou rychlost internetu potřebujete? Jakou rychlost internetu potřebujete?

Pokud nejste nároční a váš pohyb po internetu spočívá v běžném surfování po různých webech, sociálních sítích, odepisování na e-maily a občasném přehrávání videí, vystačíte si s internetovým připojením s download rychlostí okolo 40 Mb/s.

Náročnější uživatelé, kteří často přehrávají videa nebo online filmy, často přenášejí velký objem dat, využívají internet na denní bázi a práce z domova prostřednictvím internetu je pro ně denním chlebem, pravděpodobně více využijí rychlejší internetové připojení s download rychlostí okolo 100 Mb/s a více.

Větší nároky na internetové připojení budou mít i domácnosti s více uživateli, kteří aktivně využívají internet ve stejnou chvíli. Mnozí z vás jistě zažili situaci, kdy se vám znenadání zpomalilo internetové připojení na minimum a vy jste následně zjistili, že někdo z vaší domácnosti začal stahovat velké množství dat do svého počítače a „zabral“ všechny příchozí pakety pro sebe.

V hustě obydlených oblastech se vyhněte použití 2,4 GHz Wi-Fi

Velké procento uživatelů je připojeno k internetu prostřednictvím bezdrátové Wi-Fi technologie. To by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud zrovna nebydlíte v hustě zalidněné oblasti, kde je velká pravděpodobnost, že jsou vaši sousedé připojeni k internetu stejným způsobem.

Rozdíly ve Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz Rozdíly ve Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz

I přestože máme rok 2021, spousta uživatelů volí připojení prostřednictvím frekvenčního pásma 2,4 GHz namísto 5 GHz. To může mít za následek vyšší zarušení sítě 2,4 GHz a potenciální snížení stability nebo rychlosti vašeho internetového připojení. Na druhou stranu Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz disponuje lepší prostupností skrze překážky, jako jsou například zdi nebo dveře.

Oproti tomu Wi-Fi v pásmu 5 GHz nabídne menší rušení od ostatních zařízení, což se výrazně podepisuje především na její stabilitě. Mezi problematické faktory však patří horší prostupnost a dosah internetového signálu.

Síla signálu dostupných Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz v jednom místě (zdroj: cnews.cz
Síla signálu dostupných Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz v jednom místě (zdroj: cnews.cz
Síla signálu dostupných Wi-Fi v pásmu 5 GHz v jednom místě
Síla signálu dostupných Wi-Fi v pásmu 5 GHz v jednom místě

Pokud bydlíte v hustě obydlené oblasti a plánujete ve vaší domácnosti provozovat internetové připojení prostřednictvím Wi-Fi, porozhlédněte se po routeru s podporou Wi-Fi v pásmu 5 GHz. Ve větším bytu nebo domu je na místě i využití tzv. Wi-Fi meshe s použitím frekvence 5 GHz.