Hlavní navigace

Duel: která aplikace pro Windows 8 vám nabídne komfortnější rádio?

20. 5. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Rádio je častý prostředek, jak si poslechneme muziku a dozvíme se o událostech doma i ve světě. V době počítačů je ale celkem zbytečné provozovat samostatný přístroj k přehrávání. Zapnutý počítač aspoň využijete k další činnosti, vyřadíte zbytečný spotřebič a nebudete muset řešit špatný signál. Stačí aspoň trochu stabilní internetové připojení, které navíc nemusí být nutně bleskurychlé. Na dnešní poměry i pomalejší linka zvládne plynule streamovat vysílání

Česká rádia kontra Play.cz

Pro mladá Windows 8 také na české scéně vzniklo pár možností, jak rádio naladit. Srovnáme dvě známé a populární aplikace. První z nich se přímo nazývá Česká rádia. K tomu nemáme co dodat. Účel tohoto projektu je názvem pevně daný a čekali byste, že se autor zaměří čistě na komfortní zpracování přístupu k rádiím. Konkurence s názvem Play.cz zase odkazuje na to, že úsilí vyvinul stejnojmenný a mezi uživateli oblíbený portál.

 

Desetitisíce posluchačů přechází na adresu Play.cz, aby se naladili na vlny své oblíbené stanice, ať už české, nebo zahraniční. Bohužel musíme konstatovat, že Česká rádia vás zklamou hned po prvním setkání, kdy vám dojde, jak málo stanic mají v repertoáru. Na jejich obranu, potřeby většiny uživatelů navzdory tomu zřejmě pokryjí. Již tento fakt bude ale pro někoho rozhodující. Ani zpracováním si aplikace reputaci nenapraví. Autor sestavil dohromady prostý seznam.

V našem případě se vedle názvů rádií navíc nenačetly ani obrázky usnadňující identifikaci. Poněkud strohé prostředí postrádá jakékoli další možnosti, logicky s výjimkou spuštění a pozastavení přehrávání. Play.cz vás naproti tomu uvítá ve slušivých – nikoli však agresivních – oranžových barvách, přehledné dlaždicové rozhraní zdobí loga stanic, usnadňující orientaci v katalogu. To je důležité, neboť ten zdejší patří k objemnějším. Na rozdíl od webu vám ale autoři zatají existenci světových rádií.

Česká rádia nemají, čím by nadchla
Česká rádia nemají, čím by nadchla

(Ne)využitá aktivní dlaždice

Českého uživatele by skutečnost významně postihnout neměla. Zobrazení dále zpřehledňují štítky, kde jasně vidíte, jaký styl které rádio vyznává, eventuálně na jakou oblast primárně cílí. Štítky v neposlední řadě přispívají k pohodlnému aktivnímu filtrování obsahu. Ať už vás zajímají osmdesátá léta, nebo například alternativní hudba, vždy si najdete stanici, jež vyhovuje vašim sluchovodům. Druhou sadu filtrů tvoří regiony. Autoři dokonce využívají cloudových služeb Microsoftu.

Play.cz se na pohled tváří veseleji a přehledněji
Play.cz se na pohled tváří veseleji a přehledněji

Obsáhlejší přehrávač a katalog rádií využívat nemusíte, pokud běžně posloucháte jedinou stanici. Svou aplikaci má Evropa 2 a Frekvence 1. Více firem se zatím vyvíjet pro Windows 8 nerozhodlo.

Redmondští k nim lákají a Play.cz v reakci na to umožňuje pomocí Microsoft Account synchronizovat nastavení. Pakliže používáte více zařízení, bude na nich dostupná vždy stejně nastavená aplikace. Také z technického hlediska se autoři zkrátka blýskli. Aplikace vybírá kvalitu streamu na základě rychlosti našeho připojení, zrovna tak vás ale nechá kvalitu ovlivnit ručně. Česká rádia vám v tomto ohledu naopak nenechávají prostor pro manévrování. Malých detailů bychom našli více.

Česká rádia se nechala zahanbit aktivní dlaždicí. Poskytují jen její malou verzi, která navíc příliš aktivní není, nevyužívá tím pádem plně koncept Metra a jako statická ikona rozhodně nudí. Široká dlaždice Play.cz mění obsah, kupříkladu vám bude sdělovat poslední zprávy, které se na stejnojmenném serveru objevily. Procházíte je v rámci aplikace, pro přečtení článku budete odkázáni do prohlížeče.

Můžete i ovlivnit kvalitu streamu
Můžete i ovlivnit kvalitu streamu

Play.cz s přehledem vede

Po přečtení předchozích řádků je vám asi jasné, o kolik propracovanější a na funkce bohatší je Play.cz ve srovnání s Českými rádii. Ta bohužel lákají na omezený počet stanic a nepříliš povedené a strohé zpracování. Jeho konkurent vám dokonce dovolí připnout k Úvodní obrazovce oblíbené stanice, takže můžete přehrávání spustit bez zbytečných oklik.

Jedna dlaždice je bohatá, zatímco druhá neaktivní
Jedna dlaždice je bohatá, zatímco druhá neaktivní