Hlavní navigace

Bude přechod na DVB-T2 odložen? Radiokomunikace jednají s vládou (aktualizováno)

16. 3. 2020

Sdílet

Zdroj: HolgersFotografie / Pixabay

Vyhlášení nouzového stavu a po včerejšku i zákaz volného pohybu možná způsobí odklad přechodu z televizního vysílání DVB-T na DVB-T2. Na Twitteru to připustil Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací, které provozují tři ze čtyř digitálních multiplexů. Vysílatelé se sice řídí technickým plánem přechodu a jsou svázáni i mezinárodními koordinačními dohodami týkajícími se využívání konkrétních kmitočtů v blízkosti hranic, v aktuální situaci se ale možná najde náhradní řešení.

Nechceme lidem komplikovat dostupnost pozemního TV vysílání, které je klíčovou platformou pro zajištění informovanosti v době nouzového stavu a případné celoplošné karantény. V těchto dnech intenzivně jednáme s ČTÚ a MPO o dalším postupu vypínání DVB-T a zapínání DVB-T2,“ uvádí Procházka.

Ode dneška jsou již také zavřeny prodejny elektroniky, které doteď měly výjimku. Kdo přechod na DVB-T2 odkládal na poslední chvíli, mohl by zůstat bez televizního vysílání. E-shopy sice nadále fungují, ale především starší uživatelé v nich nenakupují. Některé domácnosti si také budou muset pozvat anténní techniky, ale lidé mohou mít strach z kontaktu, dokud epidemie neskončí.

TIP: Přicházejí DVB-T2 set-top boxy pro seniory. Mají druhý ovladač

Vypínání DVB-T je v Česku postupné. Proces odstartoval v listopadu loňského roku a skončit by měl letos v červnu. Dnes například končí vysílání multiplexu 2 a přechodného multiplexu 12 v Karlovarském kraji. Na Moravě a ve Slezsku se na konec DVB-T teprve připravují. Aktuální termíny jsou k dispozici na webu televizezadarmo.cz.

MM_AI

Aktualizováno (17:11) – Radiokomunikace již vydaly tiskovou zprávu, podle níž odkládají všechny akce až do konce března. „Na vysílačích Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec dnes o půlnoci k vypínání DVB-T multiplexu 2 nedojde. Nebude ani přeladěna přechodová DVB-T2 síť 12 z kanálu 31 na kanál 38. Stejně tak nebude vypnuto vysílání programů České televize na DVB-T vysílačích České Budějovice - Kleť a Vimperk - Mařský vrch, plánované na 19. března a na vysílačích na jižní Moravě, Brno - Kojál, Hády, Barvičova a Mikulov - Děvín, které mělo zahájit přechod na DVB-T2 na Moravě 31. března. Vypnuto nebude ani vysílání multiplexu 2 v pondělí 23 .března v Ústí nad Labem, vysílač Buková hora, a v Chomutově na Jedláku,“ uvádí ČRa.

Zdroj: ČRa

Byl pro vás článek přínosný?