Hlavní navigace

E-mail Seznamu denně příjme 81 milionů zpráv, z toho 80 % tvoří spam

19. 6. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Jaký je objem největší české poštovní služby a kolik zpráv je ve skutečnosti chtěných? Seznam spravuje 11 milionů poštovních schránek, které každý den navštíví v průměru 1,4 milionu uživatelů. Servery Seznamu zpracují přes 81 milionů zpráv denně, z toho asi 80 % Seznam rovnou zablokuje jako spam.

Až do schránek projde 16 milionů zpráv. Ty ze 70 % tvoří hromadnou poštu a její desetinu uživatelé pošlou mezi spam sami. Užitečných zpráv je tak dle čísel Seznam jen asi 4,8 milionu denně.

Mapa spamu, kterou zhotovil Seznam
Mapa spamu, kterou zhotovil Seznam

Nejvíce spamu do schránek Seznamu chodí z USA, India, Německa, Británie či Latinské Ameriky. Rusko, Kazachstán, Ukrajina a státy poblíž Arabského poloostrova naopak využívají schránky Seznamu k zasílání spamu. Jen z Ruska jich je 15 milionů denně. Proč ve výčtu chybí Čína? Tamní IP adresy jsou rovnou zablokovány.

 

Jen na začátku roku firma odstavila 57 000 účtů. Některé si útočníci vytvořili nově, některé zneužili schránek nic netušících uživatelů. Seznam po zablokování schránek vyzval uživatele, aby si změnili heslo. To učinilo jen 57 % z nich. Seznam ale také poučuje firmy, jak mají s hromadnými zprávami pracovat, aby neobtěžovaly uživatele ani neporušovaly zákon. Na webu fbl.seznam.cz je k tomu několik tipů a návodů.

Zdroj: Seznam