Hlavní navigace

E-mailové přílohy u Volný.cz mohou mít až 2 GB, ukládají se totiž na Ulož.to

Sdílet

Zdroj: Redakce

Chytrý nápad měli provozovatelé e-mailové služby Volný.cz. Pokud chcete svým blízkým poslat větší soubor, můžete to vyřešit přímo z prostředí poštovní schránky na webu. V editoru zpráv přibylo nové tlačítko pro upload souboru na server Ulož.to, a to až do velikosti 2 GB. Druhé straně pak přijde zpráva s odkazem ke stažení.

Volný.cz Ulož.to

Běžně byste Ulož.to, Úschovnu.cz nebo jiné úložiště nejspíš použili také, ale integrování přímo do editoru je dobrý nápad, který ušetří několik kroků. Oživeno: Tiscali.cz už Úschovnu pro 2GB přílohy využívá od loňského léta.

Volný.cz Ulož.to

Volný má ale jiný problém: jde totiž o třetí způsob vložení přílohy. Standardní e-mailová příloha pojme maximálně 5MB soubor. Kvůli tomu je ve schránce ještě funkce Úschovna, kam lze vložit až 10 MB, avšak druhé straně dorazí pouze odkaz ke stažení. Ulož.to tuto funkci vlastně duplikuje, ale nabídne větší prostor. Uložený soubor není veřejně dohledatelný, takže byste se neměli bát poslat ani citlivý obsah. Zaheslování archivu je ale vhodnou pojistkou.

Zeptali jsme se, jak dlouho jsou soubory na serverech ponechány. „Uložení souboru garantujeme na jeden měsíc od posledního stažení (resp. jeho uložení, pokud soubor nebyl nikdy stáhnut). Po tu dobu máme každý soubor vícekrát zajištěný. Prakticky zůstává ale soubor na serveru, dokud ho jeho vlastník nesmaže. Pokud však uplynula delší doba od posledního stažení, nedržíme k souboru i jeho záložní kopie. V případě kolapsu našeho serveru tak teoreticky hrozí, že se soubor ztratí. To je ale velmi nepravděpodobné a nepředpokládáme, že by v současnosti taková situace reálně hrozila,“ říká Jan Karabina, spolumajitel Ulož.to.

KL hlasovani

 

Možná si říkáte, že posílání souborů e-mailem je už přežitek, když existuje například sdílení na Dropboxu. Například Hotmail od Microsoftu už některé přílohy uloží do služby SkyDrive a také pouze odešle odkaz. Google ve svém Gmailu zatím nové úložiště Drive takto nevyužívá. Volný je svým způsobem napřed, byť se přitom musí spoléhat na druhé.

Byl pro vás článek přínosný?