Hlavní navigace

Edge je druhým nejpoužívanějším prohlížečem. Co to znamená? [komentář]

7. 4. 2020

Sdílet

Firefox už od března 2020 není tržní dvojkou. Na tradičních počítačích jeho podíl používanosti překonal Edge od Microsoftu. Jenže je to složitější.

Začátkem roku Microsoft vydal tzv. finální verzi prohlížeče Edge. Tedy toho nového, který už nepoužívá vlastní vykreslovací jádro EdgeHTML. Hovoříme o produktu postaveném na Chromiu a vykreslovacím jádře Blink. Ona finální verze je finální proto, že Microsoft potřeboval produkt dostat na trh, reálně mu ale ještě důležité funkce chybí. Pro mnoho lidí může přesto už dnes představovat funkční a přijatelnou alternativou zejména k samotnému Chromu, hegemonovi webu. Také se zdá, že Redmondští už slaví určitý úspěch, protože podle statistických dat firmy NetApplications.com se v žebříčku používanosti na tradičních počítačích novinka vyškrábala na druhé místo, které vyfoukla Firefoxu. Je ovšem nutné dodat, že nevíme jistě, jestli za růst (výhradně) zodpovídá dokončení „Chredge“, nebo jiné faktory. https://twitter.com/MasterDevwi/status/1223065570364407808 V březnu 2020 už Edge podle NetApplications.com

Tvrdá data a intepretace

Už tehdy byl Edge podle NetApplications.com používán na necelých 6 % počítačů globálně. Oněch 330 milionů se s tímto číslem dle našich výpočtů neshodovalo. Některé tehdejší argumenty jsou relevantní i v dnešní debatě. Aktivním použitím může být i nežádoucí spuštění programu, který je výchozím prohlížečem a současně výchozí čtečkou dokumentů v PDF. Edge je i standardně připnutý ke hlavnímu panelu. Sledujte někdy, jaké zástupce mají běžní lidé připnuté ke hlavnímu panelu.

Může se tedy stát, že NetApplications.com tento prohlížeč zahrne do své statistiky, i když jej reálně někdo použije spíše omylem. (Ovšem pouhé čtení dokumentů PDF se v tomto případě nepočítá.) Ve výsledku může mít Edge statistickou používanost přes 7 %, aniž by to znamenalo, že jej někdo používá vědomě, protože si ho sám vybral. To lze ale říct o podílu prakticky kteréhokoli prohlížeče.

Co říkáte na nový Edge?

Za různé intepretace tvrdá data od NetApplications.com nemohou. Firma ale dělá chybu v tom, že spojuje dohromady produkty, které se sice jmenují stejně, ale technologicky a uživatelsky se jedná o úplně jiné programy. Ve statistice najdeme jen jeden Edge. Jednotlivé verze Internet Exploreru přitom dohromady nespojuje, byť NetApplications.com nabízí i samostatný přehled podílů prohlížečů rozdělený na dílčí verze.

Závěr

Nový Edge se bude nacházet v podobně privilegované pozici jako jeho předchůdce, tj. stane se výchozím prohlížečem Windows 10, který bude připnutý ke Startu a hlavnímu. Jenže tam dnes ještě není. Co tedy březnová statistika o prohlížečích říká? Pouze to, že kombinovaný podíl obou Edgů vzrostl. Nevíme, z jaké části se na tomto úspěchu podílí nový Edge.

Lze předpokládat, že růst na necelých osm procent zapříčinil právě nový Edge, jenže zřejmě neexistují data, která by tuto teorii potvrdila. Také víme, že v případě Edge aspoň zatím žádný raketový růst nenastal – oproti minulým měsícům se jeho situace nijak dramaticky nezlepšila, i když směrem vzhůru se Edge vydal. Dále, přerůst tržní dvojku v této situaci kromě určité symboliky nic neznamená. Chrome webu nezdravě dominuje a být tržní dvojkou není žádné terno.

https://twitter.com/MicrosoftEdge/status/1244685976020148225

 Zdroj: NetApplications.com

Byl pro vás článek přínosný?