Hlavní navigace

EmployAdam.com: mladý Brit bojuje s nezaměstnaností virálem [rozhovor]

8. 2. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Je mu čtyřiadvacet, úspěšně vystudoval bakalářský obor mediální produkce a má spoustu nápadů. Adam Pacitti je ale také nezaměstnaný. Mladý Brit sní samozřejmě o práci v médiích. Jednak to vystudoval a jednak se mediální produkce zároveň během let stala jeho koníčkem.

Natočil několik dokumentárních pořadů, ve kterých se například zkouší stát wrestlerem nebo poznává krásy Texasu, a i ve videu, ve kterém žádá potenciální zaměstnavatele o práci, prokázal nemalé tvůrčí kvality. Ostatně stejně jako když kdysi na síti hledal životní lásku. Teď jde o to, aby si Adamových schopností někdo všiml.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Adam na to šel nejprve tradiční cestou – rozeslal hodně mailů ještě více společnostem. Vracely se mu ale hlavně záporné odpovědi, takže se rozhodl přijít se „sívíčkem“, které hned tak někdo nepřehlédne. Spustil webovou stránku EmployAdam.com, na které zmíněným videem, ukázkami jiné práce a konečně i tradičním strukturovaným životopisem žádá, aby ho někdo zaměstnal. Jistě, ani tento pokus vyjít nemusel, přece jen se na internetu nachází spousta stránek… Jenže on vyšel! Od 30. prosince, kdy Adam svůj web spustil, se jeho adresa začala šířit napříč sociálními sítěmi – především Twitterem.

 

Po první hodině těch retweetů bylo jen zhruba deset, pak můj telefon téměř explodoval a do dneška jsem měl sedm tisíc retweetů,“ vzpomíná Adam, který má dnes na Twitteru skoro patnáct tisíc followerů. Autora tohoto článku zase odkaz na EmployAdam.com zastihl na Facebooku – tam má Adamova stránka přes tři tisíce fanoušků. Ať už z důvodu nějaké solidarity nebo prostě proto, že má vtipné CV video, čtyřiadvacetiletého mladíka si internet skutečně oblíbil.

Svůj úspěch Adam začátkem ledna korunoval odhalením billboardu, na němž projíždějící Londýňany láká na EmployAdam.com nápisem: „Za tenhle billboard jsem dal posledních 500 liber (cca 15 000 Kč – pozn. aut.). Prosím, dejte mi práci!“ V kratičkém rozhovoru, který si můžete přečíst níže, nám Adam prozradil, že investice do billboardu se určitě vyplatila. Možná už v příštích dnech se prý tedy můžeme těšit na radostné oznámení zaměstnaného Adama Pacittiho. Jen dodejme, že billboardová taktika zabrala už několikrát – naposledy díky ní dostal práci dvaadvacetiletý Američan Bennett Olson loni v květnu.

Adam Pacitti
Adam Pacitti se svým billboardem

Adam Pacitti – Chci lidi hlavně bavit

Cnews.cz: Jak to momentálně vypadá s tvými vyhlídkami na zaměstnanost?

Po odhalení billboardu mi přišly tisíce e-mailů a setkal jsem se s nevídaným zájmem společností. Se spoustou z nich teď jednám a doufám, že brzy budu moci přijít s oznámením – za týden touhle dobou bych už snad mohl být zaměstnaným mužem.

Cnews.cz: Máš nějakou vysněnou společnost, u které bys opravdu chtěl dělat?

Za deset let bych chtěl být zaměstnancem u BBC (veřejnoprávní British Broadcasting Corporation – pozn. aut.). Líbí se mi, co tahle společnost dělá, ale potřebuji ještě nasbírat trochu více zkušeností. Jediné, co teď chci, je možnost něco vytvářet. Vždycky jsem chtěl hlavně bavit lidi, takže jestli mi nějaká společnost nabídne práci, kde bych to mohl dělat, budu strašně šťastný.

Cnews.cz: Nebude svým způsobem smutné, až se z tebe stane zaměstnanec? Co bude s EmployAdam.com a všemi fanoušky tvého snažení?

Bude to takové hořkosladké vítězství. Píše mi hodně lidí, kteří jsou ve stejné situaci jako já, a myslím si, že jsem svým projektem lidem otevřel oči, co se týče toho, jak to v dnešní době na trhu práce funguje. S EmployAdam.com plánuji do budoucna pomáhat lidem v hledání zaměstnání. Zvažuji, že bych každý týden vyvěsil profil vybraného jedince na homepage, a tak by si ho třeba zaměstnavatelé všimli. Rád bych pomáhal lidem, kteří touží po tom, najít si zaměstnání.

Cnews.cz: Zvažuješ do budoucna i nějaký další projekt?

To záleží na tom, co dostanu za práci. Teď zrovna dělám na několika nových dokumentárních filmech, které snad budou hotové do léta.