Hlavní navigace

eRouška 2.0 vyrazila do boje. Používáním chráníte sebe i ostatní

18. 9. 2020

Sdílet

Zdroj: logo: COVID19CZ | koláž: Petr Urban / Cnews

Aplikace eRouška původně vznikla na jaře v rámci dobrovolnické platformy Covid19CZ, jež sdružuje různé české podniky. (Pak ovšem přešla pod správu Ministerstva zdravotnictví.) Ty spojily síly, aby pomohly v boji s novým typem koronaviru. Podobně Mapy.cz nabídly možnost nechat se anonymně sledovat, aby vás v případě nutnosti upozornily, že jste možná přišli do styku s někým nakaženým.

Jenže zatímco lokalizace v tomto případě může být značně nepřesná, eRouška funguje na jiné bázi. Zjednodušeně řečeno pomocí bezdrátové technologie Bluetooth komunikuje s ostatními mobily v okolí, které aplikaci také používají. Dokáže do určité míry vyhodnocovat, jak vzdálená od sebe zařízení byla, a v případě potřeby opět může sloužit k upozornění, že jste přišli do styku s někým nakaženým. Záznamy jsou ukládány lokálně po dobu 14 dní a jedná se jen o tři typy údajů: čas, blízkost a anonymní identifikátor.

Co se stane, budete-li pozitivně diagnostikováni? Poté, co kontaktujete hygienickou stanici, poskytne vám kód, který aplikaci umožní odeslat identifikátory zařízení, s nimiž se váš telefon kontaktoval přes Bluetooth. Nemusíte se bát, že byste se státem automaticky a průběžně sdíleli řadu osobních údajů.

eRouška platí za součást tzv. chytré karantény, bohužel se ale potýkala s nízkou používaností. Jako preventivní nástroj funguje tím lépe, čím více lidí ji používá. V době rychle se rozšiřující nákazy je tedy doporučeno, aby řešení používal každý, kdo disponuje smartphonem s Androidem nebo iOS. Více informací najdete na oficiálním webu www.erouska.cz.

V čem je eRouška 2.0 lepší?

Během čtvrtka se do katalogů App StoreGoogle Play dostala eRouška 2.0. Využívá technologická řešení, jež přímo Google a Apple implementovali do svých mobilních operačních systémů. Díky tomu by měla být méně náročná z hlediska spotřeby energie, především však spolehlivější. Platí to primárně pro iOS, který je z podstaty omezenější (uzavřenější, chcete-li) a provozovat v něm na vlastní pěst aplikaci jako eRouška se ukázalo být problematické.

https://twitter.com/PiratIvanBartos/status/1306947778766155777

Druhou hlavní novinku představuje systém upozornění. Zatímco dříve eRouška představovala nástroj pro hygieničky a hygieniky, díky němuž mohli snáze trasovat jedince, s nimiž nakažení přišli do kontaktu, tentokrát vás eRouška sama upozorní, že jste přišli do styku s někým nakaženým. Nabídne vám i rady, jak se zachovat a vyjmenuje příznaky onemocnění COVID-19.

MM_AI

Princip práce s daty se nezměnil. Aby systém fungoval, musíte od hygienické stanice obdržet kód. Teprve po jeho zadání eRouška všem zařízením, s nimiž se zkontaktovala přes Bluetooth, vyšle signál. Pak se na vašem zařízení objeví informace, že jste přišli do styku s nakaženou osobou. Neznamená to, že jste automaticky nakažení, měli byste ale sledovat symptomy a kontaktovat svého lékaře či lékařku.

eRouška 2.0 řeší neduhy první verze eRouška 2.0 řeší neduhy první verze (infografika: MZ ČR)

Zdroje: Google Play Store | eRouška na Twitteru | tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví

Byl pro vás článek přínosný?