Hlavní navigace

eRoušku si aktivoval milion lidí. Raketový růst se nekoná

15. 10. 2020

Sdílet

Zdroj: logo: COVID19CZ | koláž: Petr Urban / Cnews

Během 13. a 14. října na žádost ministra zdravotnictví a hlavní hygieničky čeští tři síťoví operátoři svým zákazníkům a zákaznicím se smartphony formou SMS rozeslali výzvu k instalaci eRoušky. Pandemická situace v zemi je kritická a aplikace může pomoci tím, že vás upozorní na možná riziková setkání. Na základě toho pak můžete podniknout kroky, které považujete za správné a zodpovědné. Jenže eRouška z logiky věci příliš nefunguje ve chvíli, kdy ji používá málo lidí. I proto vláda nakonec zvolila propagaci formou SMS. Vláda je přitom kritizována za to, že na jaře ani během léta řešení, jež oficiálně platí za součást tzv. chytré karantény, nepropagovala a lidem nevysvětlila jeho smysl. V posledních dnech tým kolem eRoušky vydává nová čísla nejen o její používanosti. Jak tedy řešení funguje a jak je rozšířené? Začněme počtem aktivací:

eRouška z pohledu čísel

Aktuálně tedy eRoušku používá jeden milion lidí. Za úterý, tj. první den rozesílání SMS, si eRoušku nainstalovalo 178 tisíc lidí. Jedná se o celková přírůstek, takže nemůžeme říct, kolik lidí tak učinilo v reakci na výzvu vlády skrze SMS, byť lze předpokládat, že právě ona bude hlavní motorem růstu. Berme v potaz, že rozesílání nezačalo hned ráno. Jen T-Mobile ale uvedl, že výzvu pošle na čtyři miliony karet SIM. (Připomínám, že se bavíme pouze o kartách ve smartphonech.)

Tým eRoušky dále uvedl, že během středy do aplikace kód od hygieny, díky němuž eRouška smí odeslat upozornění na rizikové setkání zařízením, s nimiž se v posledních 14 dnech „potkala“, zadalo 374 lidí. Počet zadaných kódů během uvedeného dne ovlivnila chyba na serveru, jinak by jich možná bylo více. Chyba se nicméně dotkla jen asi stovky instalací aplikace.

Díky necelým čtyřem stům zadaným kódů eRouška na rizikový kontakt včera upozornila 7 200 lidí. Dlouhodobý průměr na jednoho infikovaného jedince je 19 upozornění. V souvislosti s COVIDem‑19 v Česku za celou dobu pandemie k včerejšímu dni zemřelo 1 172 lidí. Ministr zdravotnictví, ale také zdravotníci a zdravotnice pracující v nemocnicích žádají obyvatelky a obyvatele Česka, aby v nejbližších dnech až týdnech omezili setkávání s lidmi a docházeli pouze do práce a do obchodu. Roman Prymula dnes zveřejnil třívteřinovou jednoduchou a srozumitelnou výzvu:

MMF23

https://twitter.com/profesorPrymula/status/1316662602060230658

Zdroje: eRouška na Twitteru (1, 2, 3, 4, 5, 6)

Byl pro vás článek přínosný?