Hlavní navigace

EurotelSMS: bezplatné posílání SMS do všech sítí ještě nevymřelo

21. 8. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Chcete posílat textové zprávy z počítače, ale připadá vám odesílání skrze webové brány operátorů příliš zdlouhavé a komplikované? Pak si nainstalujte program, jenž za vás obstará vše potřebné – v minulosti jsme psali například o aplikacích Kubik SMS Dreamcom, eSMSka či Krteček. Dnes se podíváme na EurotelSMS. Nenechte se zmást názvem – „textovky“ posílá do sítí všech českých operátorů.

Zprávu i zkomprimujete

V úvodu vás EurotelSMS požádá o vybrání jednoho z uživatelů a zadání hesla, z čehož můžeme správně usoudit, že umí pracovat s více účty s oddělenými adresáři. V případě, že míníte program používat jako jediný uživatel, můžete požadavek na heslo vypnout. Po prvním přihlášení počítejte s hláškou, informující o tom, že se zcela nepodařilo načíst konfiguraci.

To je při prvním startu zcela v pořádku, stejně jako v případě, že jste předtím používali jinou verzi. Poté se již dostanete do uživatelského prostředí, sestávajícího ze sedmi záložek. Nutno konstatovat, že rozhraní není právě přehledné, zejména kvůli tlačítkům, do kterých se občas nevejde celý text, takže autor používá na první pohled ne vždy srozumitelné zkratky.

Sekce SMS

Do pole Příjemce(i) SMS zadáte telefonní čísla příjemců případně je zvolíte z uložených kontaktů, do textového pole níže pak napíšete text zprávy. Velmi praktické je automatické odstraňování diakritiky přímo v průběhu psaní. Ke zprávě lze přidat podpis, který si pro pozdější opětovné použití můžete uložit do šablon.

Jestliže se text nevejde do požadovaného počtu zpráv, tlačítkem Komprimuj hi zkrátíte – v takovém případě budou odstraněny veškeré mezery a všechna první písmena ve slovech budou nahrazena velkými. Tlačítkem Odeslat pošlete zprávu přes výchozí webovou bránu operátora, případně ji můžete zařadit Do fronty a poslat později.

V případě, kdy brána požaduje opsání kódu CAPTCHA, budete formou dialogu požádáni o jeho vyplnění. Během práce se občas zobrazí „magické okénko“, které ale nemá žádný viditelný praktický význam.

Opsání kódu

Trable s přenesenými čísly

Bohužel hned při odeslání první zprávy jsme narazili na problém – aplikace nedovoluje zvolit bránu, přes kterou bude SMS odesílána, ani nezkouší postupně všechny dostupné. Zprávu na telefonní číslo, začínající 777, se tedy opakovaně pokoušela odeslat přes bránu Vodafone, což se s ohledem na to, že příjemce před několika lety přenesl číslo k jinému operátorovi, nedařilo.

Řešení je ale jednoduché, jak záhy uvidíte. Druhá sekce Kontakty slouží, jak již asi správně tušíte, k vedení adresáře, ze kterého můžete vybírat příjemce zpráv. Tlačítkem Přidat kontakt tedy vytvoříte novou položku, u které vyplníte:

  • Jméno
  • Telefonní číslo
  • Název operátora
  • Bránu, přes kterou budou zprávy odesílány. V případě, že se jedná o placenou bránu (např. ICQ, SMSka.cz, Mobilem.cz, ...), budete při jejím použití požádání o zadání přihlašovacích údajů.

Uložení kontaktu

Problém příjemců, jejichž předčíslí neodpovídá současnému operátorovi, tedy můžete vyřešit poměrně snadno a elegantně jejich zadáním do adresáře s nastavenou bránou. Položky adresáře je pochopitelně možné později upravovat.

Organizace kontaktů

Užitečná je také možnost exportu adresáře do formátu CSV a jeho importu z Outlooku či souboru CSV. Pokud tedy budete schopni předat aplikaci své kontakty v některém z uvedených formátů, budete je mít v adresáři aplikace doslova do několika sekund.

 

K dispozici jsou také Skupiny, které využijete především při hromadném rozesílání textových zpráv – například při vyhlašování nějakého typu poplachu, organizaci akcí apod. U první záložky jsme psali, že SMS je možné odeslat hned, nebo zařadit do fronty.

Sekce Fronta je na třetí záložce a najdete zde seznam SMS, které se odesílají, nebo jsou připraveny k pozdějšímu odeslání. Princip je podobný, jako u tiskové fronty – volbou Pozastavit odesílání přerušíte posílání zpráv, tlačítkem Smazat vymažete právě označenou SMS a konečně skrze tlačítko Vyprázdnit frontu smažete všechny zprávy ve frontě.

Sekce Fronta

V sekci Odeslané naleznete všechny zprávy, které jste s pomocí programu EurotelSMS poslali. I zde je možné mazat jednotlivé položky nebo celou historii odpovídajícími tlačítky.

Sekce Šablony slouží k definování textů, které pak můžete jednoduše vkládat do zpráv, případně podpisů, jež budou zařazovány na konec SMS. Pod záložkou Log najdete záznamy o provozu aplikace, především pak o odesílání zpráv. Jestliže se vám nepovede poslat nějakou SMS, doporučujeme na prvním místě nakouknout právě sem – často zde odhalíte, kde nastal problém.

Sekce Log

Možnosti nastavení

Nastavit parametry aplikace lze na šesté záložce Nastavení, kde si například nadefinujete odlišování jednotlivé části dlouhých textových zpráv barvami či typem písma. Dále je možné určit, co se má dít se zprávou po odeslání – na výběr je smazání textu, smazání adresáta a smazání podpisu.

Před podpis lze nechat automaticky vkládat mezeru, pomlčku, dvojtečku, nebo vlastní znak. Nakonec je tu ještě nastavení typu a velikosti písma a přepínač pro nerozdělování slov napříč jednotlivými zprávami (při aktivaci budou vždy odesílána jen celá slova).

Sekce Nastavení

Celkově můžeme konstatovat, že EurotelSMS sice v negativním smyslu překvapí poněkud nepřehledným „programátorským“ uživatelským rozhraním, nicméně svou práci – odesílání textových zpráv na mobilní telefony – zvládá výborně. Pokud si zvyknete na způsob práce s tímto programem, jistě s ním z funkčního hlediska budete spokojeni.