Hlavní navigace

Evga uvedla na trh VR edice GeForce GTX 980 Ti s HDMI na čelním panelu

11. 2. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Na CES 2015 byla k vidění jedna drobná inovace na poli grafických karet, která se ale možná v následnicích letech stane standardem. Šlo o dovnitř skříně otočené obrazové výstupy, které se pak kabelem vyvedou na čelní panel skříně. Jejich smyslem je připojení VR brýlí, které patrně budeme raději zasouvat dopředu, než dozadu – tedy za předpokladu, že nebudou v portu permanentně. Firma Evga, který tento nápad dostala, nyní první grafické karty s interním HDMI a přibaleným výstupním panelem na čelo skříně uvádí na trh.

Jde o karty Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition, které firma uvádí ve dvou verzích – s otevřeným chladičem s dvěma axiálními ventilátory (Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition Gaming ACX 2.0+) a s chladičem pocházejícím z referenční karty (Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition Gaming). Ten klasicky používá hlučnější radiální ventilátor, ale vyfukuje teplo ven záslepkou, což se hodí v horších skříních nebo ve SLI. Nicméně v obou případech bylo použito nové PCB a kryt byl upraven kvůli výstupu HDMI, vycházejícímu z opačné strany karty. Toto uspořádání vede také k pozměněné sestavě výstupů na záslepce – karty zde mají jen dva DisplayPorty 1.2, dále druhé HDMI 2.0 a port DVI „v druhém patře“.

Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition Gaming ACX 2.0+
Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition Gaming ACX 2.0+

Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition Gaming
Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition Gaming

Druhou polovinou onoho „VR řešení“ je pak dodávaný panel do pětipalcové pozice, který zajistí vyvedení výstupu dopředu skříně. Na této záslepce je klasický velký port HDMI 2.0 připravený pro připojení brýlí. Kromě toho jsou součástí také dva porty USB 3.0, které pro VR brýle (přinejmenším pro Oculus Rift) také využijete. Samozřejmě za podmínky, že nemáte výstup USB 3.0 pro čelní panel na desce již obsazený.

Čelní panel pro Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition
Čelní panel pro Evga GeForce GTX 980 Ti VR Edition

Samotné grafiky mají v obou verzích referenční parametry, tedy GPU GM200 oříznuté na 2816 stream procesorů se základním taktem 1000 MHz a Boostem 1075 MHz. Paměti GDDR5 o kapacitě 6 GB mají taktéž referenční frekvenci 7,0 GHz efektivně. Podle specifikací je v obou případech napájení složené z 6+2 fází, a přikrmování je tvořeno standardně šestipinovým a osmipinovým konektorem.

 

KL hlasovani

VR výbava za příplatek

Oba modely stojí v oficiálním internetovém obchodu firmy stejných 700 dolarů či v Evropě 780 eur, což je momentálně 21 100 Kč. Normální cena za model ACX 2.0+ bez továrního přetaktování je 700 € (v obchodech se dá nalézt za ceny okolo devatenácti tisíc), takže příplatek za čelní panel a port uvnitř skříně je o něco vyšší než 10 % ceny za běžnou kartu.

Zdroj: Evga

Byl pro vás článek přínosný?