Hlavní navigace

Evropští ministři se dohodli. Roaming v EU by měl padnout v polovině roku 2017

5. 10. 2015

Sdílet

Zdroj: Redakce

Rada Evropské unie sestávající z ministrů členských zemí koncem minulého týdne schválila nová pravidla roamingu na území unie. Ten počítá s ukončením všech poplatků za volání, SMS i data k 15. červnu 2017. První čtení bylo přijato bez rozpravy. Koncem října by měl text schválit i Evropský parlament. Pokud se tak stane, během listopadu nové nařízení vstoupí v platnost.

  Od 1. července 2014 Od 30. dubna 2016 Od 15. června 2017
odchozí hovory strop 0,19 € (6,27 Kč s DPH) domácí cena + 0,05 € (1,65 Kč s DPH) domácí cena
příchozí hovory strop 0,05 € (1,65 Kč s DPH) ? bez poplatku
SMS strop 0,06 € (1,98 Kč s DPH) domácí cena + 0,02 € (0,66 Kč s DPH) domácí cena
MB dat strop 0,20 € (6,60 Kč s DPH) domácí cena + 0,05 € (1,65 Kč s DPH) domácí cena

Konec roamingu přijde ve dvou fázích. Od 30. dubna nastane přechodové období, ve kterém se změní dosavadní účtování poplatků ze stropu v rámci EU na model domácích cen s maximálním příplatkem, viz tabulka. U příchozích hovorů bude výše maximálního příplatku rovna váženému průměru maximálních sazeb za ukončení volání v mobilních sítích v celé unii, o konkrétní ceně bude jasno do konce roku.

Od 15. června 2017 se bude na území EU volat, psát i datovat za domácí ceny. Návrh ale dopředu počítá se zákazem tzv. permanentního roamingu. Operátoři budou moci nastavit FUP, tedy strop minut, zprávy a megabajtů, které lze v zahraničí využít. To aby lidé nemohli koupit výhodnější tarif v zahraničí a nastálo jej používat domat.

Do těchto limitů bude využití služeb bez poplatků, nad jejich rámec s poplatkem, který by ale měl být nižší než současná cena v roamingu. O výši stropů i poplatků rozhodne Komise do 31. prosince.

 

Síťová neutralita v EU

Poslední duben 2016 přinese v platnost také síťovou neutralitu. Evropské právo počítá se svobodným přístupem k internetu a nakládání s daty. Dopad to bude mít na operátory. Ti budou muset se všemi daty zacházet stejně, nemohou jednomu typu obsahu dávat vyšší prioritu než jinému.

V praxi tak nebude možné, aby lepší připojení měli lidé, kteří od poskytovatele mají i internetovou televizi. Poskytovatelé nebudou moci sami blokovat nebo zpomalovat některé služby či síťové porty. A nebudou moci od uživatelů vybírat poplatky, aby dostali plnohodnotnější internet.

I zde však EU mluví o výjimkách. Síťová neutralita nebude platit, pokud poskytovatel bude muset

  • blokovat nebo omezit přístup ke službě po nařízení soudu nebo úřadů (služby spojené s kriminální činností),
  • ochránit síť před viry, malwarem, spamem, DDoS útoky a jinými hrozbami,
  • blokovat nezákonný obsah (dětská pornografie, propagace nacismu apod.),
  • ochránit síť před přetížením (tj. FUP u mobilního internetu nezmizí).

Operátoři také mohou některé služby či weby zařadit do skupiny tzv. zero rating. Díky tomu nebudou muset zákazníci za využití platit. To operátorům dovolí neúčtovat si nic například za přístup k Facebooku (u nás Kaktus nebo Studentfone), případně vlastním webům. Komise a národní regulátoři ale budou hlídat, jestli tyto komerční praktiky nebudou firmy zneužívat k upřednostňování jedněch služeb na úkor druhých.

Zdroj: EU