Hlavní navigace

Express Card: pro rychlejší periferie

20. 7. 2011

Sdílet

Zdroj: Redakce

Technologie Express Card byla původně vytvořena pro poskytnutí modulárních rozšíření jak u větších desktopových počítačů, tak i u přenosných notebooků. Uživatelé tak mohou ke svému přenosnému počítači připojovat nejrůznější paměti, bezdrátové komunikační prostředky, další multimediální či bezpečnostní rozšíření - a to vcelku jednoduše, prostřednictvím rozšiřující karty vložené do příslušného slotu.

Nabídka jednotlivých modulů je poměrně široká - je možné připojovat například TV tunery (na jeden takový jsme se v nedávné době blíže podívali v této recenzi), UMTS moduly, miniaturní pevné disky nebo třeba čtečky paměťových karet.

Standard Express Card je další generací standardu PC Card. Express Card byl vytvořený širokou koalicí členů sdružení PCMCIA, kterými jsou společnosti Dell, HP, IBM, Intel, Lexar Media, Microsoft, SCM Microsystems a Texas Instruments. PCMCIA je obchodní organizací, která byla založená v roce 1989.

Express card

Dvě velikosti modulů: 34 a 54 mm          

Ve standardu Express Card v současnosti existují dva různé moduly - ten užší má šířku 34 mm, širší potom 54 mm. Oba moduly jsou dlouhé 75 mm (o 10,6 mm kratší než standard PC Card) a mají tloušťku 5 mm. Oba moduly pro své připojení k notebooku potřebují ten samý slot. Představu o rozměrech jednotlivých modulů je možné si učinit z následujícího obrázku.

rozměry

Dvě velikosti modulů pro slot Express Card dává výrobcům větší flexibilitu než v minulosti. Zatímco zařízení Express Card se šířkou 34 mm je vhodné spíše pro malé systémy, širší Express Card 54 mm mohou obsahovat aplikace, které se fyzicky nevejdou do užšího 34mm modulu. Příklady zahrnují čtečky SmartCard, Compact Flash čtečky, 1,8palcové disky. Moduly Express Card 54 mm díky větší ploše odvedou více tepla, a tak je možné je využít i pro prostorově nebo výkonnostně náročnější součástky.

26pinový konektor

Současný slot Express Card je v podstatě vyvedení jedné PCI Express linky a jednoho portu USB do speciálního konektoru pro připojení externích zařízení v normovaných formátech - tedy v již zmiňovaných 34 a 54 mm. Tato technologie se tak snaží urychlit datový přenos díky použití sériových datových rozhraní namísto paralelních sběrnic. Hostovací platformy musí podporovat jak PCI Express, tak rozhraní USB. Hostovací zařízení podporují low-, full- a high- speed přenosové rychlosti USB, tak jak byly popsané ve specifikaci USB Implementers Fora.

Express card

U technologie Express Card je použitý 26pinový konektor, který je designován pro dlouhou trvanlivost a spolehlivost - měl by vydržet až 10 000 cyklů zapojení a vypojení modulu Express Card.

Pracuje na principu HotPlug

Express Card pracuje na principu HotPlug, umožňuje tedy uživateli připojit nebo odpojit externí zařízení bez nutnosti vypínat a zapínat počítač. Vhodné produkty tak mají právo nést logo Express card, kterým je jakýsi "energetický zajíc" smybolizující mobilitu, výkon a jednoduchost použití.

MM_AI

Logo Express card

Přestože ExpressCard v současnosti nenabízí žádné převratné technologické novinky, uživatelé dostanou to, co skutečně využijí,tedy relativně levnou technologii, která umožní práci s obvyklým hardware vyšší rychlostí - například zálohování dat může být opět o něco rychlejší.

Byl pro vás článek přínosný?