Hlavní navigace

Extrémně rychlé paměti pro ARM, mobily a notebooky: Samsung už má 8,5GHz LPDDR5X

12. 11. 2021

Sdílet

Zdroj: Samsung
Také vám přijde, že jsou mobilní úsporné paměti neuvěřitelně rychlé?

Díky DDR5, která běží na efektivních taktech od 4800 po víc jak 6000 MHz, jsme dohnali paradoxní deficit v paměťové propustnosti, který měla desktopová CPU/APU proti mobilním procesorům s pamětí LPDDR4X a LPDDR5 (což jim umožňuje dosahovat o dost lepší grafický výkon). Bohužel asi ne nadlouho. Přichází paměť LPDDR5X, která desktopovým CPU asi zase natrhne triko: notebooky a dokonce i ARMy v telefonech budou mít až 8533MHz RAM.

V červenci se objevily zprávy o tom, že konsorcium JEDEC připravuje vylepšenou verzi pamětí LPDDR5, která dovolí dosáhnout vyšší frekvencí. Obnáší to různé evoluční změny nad rámec LPDDR5 (viz tento článek), nicméně takto vzniklá nová technologie LPDDR5X je pořád poměrně blízká původní verzi. To zdá se povede k tomu, že tyto paměti budou na trhu hodně rychle, protože vývoj nových čipů netrval tak dlouho.

Samsung teď oznámil, že už má první paměti LPDDR5X vyvinuté, přičemž by měl být první z výrobců pamětí, který je dokončil. Samsung uvádí, že paměti mají efektivní frekvenci 8,5 GHz (8,5 Gb/s na jeden bit sběrnice). Přesněji to nejspíš bude 8533 MHz efektivně, protože to by byl dvojnásobek 4266MHz frekvence používané u LPDDR4X. Tyto paměti běží typicky na násobcích 133,33 MHz, ne 100 MHz.

Čipy Samsungu mají kapacitu 16 Gb (2 GB) a jsou vyráběné 14nm technologií (technologie výroby pamětí mají procesy s vyššími „nominálními nanometry“, na rozdíl od logických čipů postupují pomaleji a ještě se nedostaly na jednociferné úrovně). 14nm proces má dosáhnout toho, že paměti jsou údajně úspornější než předchozí technologie, mají mít o 20 % nižší spotřebu než LPDDR5.

Výkon ve smyslu paměťové propustnosti by při 8533 MHz byl přesně o třetinu vyšší, než u nejrychlejší dnešní paměti LPDDR5 – ta je dostupná s efektivní frekvencí LPDDR5-6400, což je rychlost použitá například nedávno ve výkonných ARM procesorech Applu (M1 Pro a M1 Max). Efektivní frekvence 8533 MHz znamená, že při šířce pamětí 128 bitů, což je v PC běžné dvoukanálové zapojení (u DDR4, DDR5 to chápe jako čtyřkanál kvůli zmenšení kanálů na poloviční šířku) by takováto paměť dosahovala teoretické propustnosti 136 GB/s. LPDDR5-6400 nebo DDR5-6400, kterou bychom zanedlouho měli mít v desktopu, dosáhne jen na 102 GB/s.

Mobilní paměti LPDDR* si udržují náskok v rychlostech před desktopovou RAM

Mobilní paměti tak dále budou nabízet špičkové propustnosti a tím i výkony, což byste od technologie zaměřené na úspornost moc nečekali. Je to proto, že paměti typu LPDDR jsou pro co nejvyšší energetickou efektivitu navržené tak, že podporují komunikaci s procesorem jen na velmi krátké vzdálenosti, přičemž obojí musí být napevno připájené k desce, bez přechodů přes sloty nebo socket procesoru. Ty, stejně jako delší dráhy vodičů, zvyšují spotřebu energie.

Ale také zhoršují kvalitu signálu, proto DDR4 a DDR5 dosahují nižších rychlostí a tím i propustností – tato technologie musí totiž podporovat delší vzdálenost mezi procesorem a pamětí, přechod signálu přes sloty DIMM a také přes piny nebo kontakty procesoru v socketu/patici. Schopnost pracovat v těchto obtíženějších podmínkách způsobuje, že běžné paměti typu DDR dosahují nižších absolutních rychlostí a propustností, než LPDDR. DDR5 má jinými slovy výrazně obtížnější podmínky (i v dalších věcech, také podporuje mnohem vyšší kapacity).

Tip: Co přinesou paměti DDR5? Zlepšení pro výkon, až 8400 MHz, možná i ECC pro všechny

Je ale také pravda, že tyto paměti ještě nejsou reálně na trhu. Samsung sice hlásí jejich dokončení, ale v zařízeních ještě nejsou. Jejich komerční nasazení je nejspíš třeba ještě rok vzdálené. AnandTech například odhaduje, že v reálném nasazení je uvidíme dokonce až v roce 2023 (jenž je však jen 14 měsíců daleko – hrůza, jak to letí).

Tudíž správně bychom asi tyto superrychlé paměti měli porovnávat s tím, jak rychlé paměti DDR5 budou pro desktopová PC dostupné v té době. DDR5 má jako výhledovou maximální standardizovanou rychlost nyní vytyčenou kategorii 8400 MHz efektivně (DDR5-8400), což je méně. Naštěstí přes profily XMP bude asi možné použít i výrazně vyšší takty, ale také nevíme, jak dlouho bude trvat, než se takto vysoko dostaneme.

Galerie: Paměti LPDDR5X-8533 od Samsungu

Zdroje: Samsung, AnandTech