Hlavní navigace

Některé zdravotní aplikace na Facebook odesílaly citlivé informace

26. 2. 2019

Sdílet

V tomto případě se zdá, že Facebook není nutně hlavním viníkem situace. Pravidla porušují aplikace, které používáme ve svých smartphonech. Facebook ale chystá opatření a i výrobci aplikací reagují.

List Wall Street Journal přinesl výsledky svého šetření, které potvrdily, že některé aplikace pro smartphony, kterým svěříte vysoce osobní údaje týkající se zdraví, pak tyto informace v určité podobě prozradí Facebooku. Vy jim k tomu přitom svolení nedáte. Znepokojivé odhalení se týká nástroje App Events, s nímž je možné zaznamenávat uživatelskou aktivitu a záznamy pak odesílat Facebooku.

Týká se to i těch, kdo na sociální síti uživatelský účet nemají. WSJ uvádí konkrétní příklad s aplikací pro sledování a zaznamenávání menstruačního cyklu pomocí aplikace Flo Health. Software Facebooku obsažený v aplikaci odesílal sociální síti údaje týkající se zadané menstruace, tedy i např. údaje o tom, že dotyčná ovuluje. V rámci testu bylo dokázáno, že byla odeslána s reklamním identifikátorem.

Ten může být spojen buď se zařízením, nebo s uživatelským profilem. Facebook vývojářům a vývojářkám zakazuje, aby jejich aplikace podobně citlivá odesílaly, sám však aktivně nebrání jejich příjmu a ani aktivně nekontaktuje výrobce, aby s odesíláním přestal. Data přitom využívají právě ti, kdo aplikace vyvíjí, a to k cílení na vlastní uživatelky a uživatele, když používají Facebook.

Nejméně čtyři z původně odhalených aplikací, které odesílaly citlivá data, už byly upraveny a nadále se tak nechovají. (Jen jednu z nich dříve bylo možné manuálně nastavit a odesílání jí tak neschválit.) I přímo Zuckerbergův podnik se snaží tyto chyby napravit. Pracuje na novém systému, jenž mu umožní podobně citlivá data nepřijímat. Nejméně v jednom případě Facebook výrobce aplikace vyzval, aby se ujistil, že je sběr založený na zákonném oprávnění.

Byl pro vás článek přínosný?