Hlavní navigace

FBI zatkla muže plánujícího „zničit 70 % internetu“ útokem na Amazon

11. 4. 2021

Sdílet

Zdroj: Amazon
Americký občan Seth Aaron Pendley chtěl pomocí výbušniny zničit datacentrum Amazonu ve státě Virginia kousek od DC. Byl zatčen, obviněn a hrozí mu 20 let. Pendley se na svém Facebooku chlubil také účastí na lednovém obsazení Kapitolu. Napsal, že si sice přinesl pušku, ale nechal ji v autě.

Za odhalením stojí podle zprávy nahlášení jeho podezřelých příspěvků na serveru MyMilitia.com, což je fórum věnované ozbrojování. Pendley, na fóru pod přezdívkou Dionysus, zde nastínil, že plánuje „menší experiment, který způsobí hodně horka a může být nebezpečný“. Když se ho tam další uživatel zeptal s jakým výsledkem, měl odpovědět „smrt“. A nějaký občan zkrátka Pendleyho příspěvky včetně e-mailu, který tam měl uvedený, nahlásil FBI. Zprávu zveřejnil web Securityaffairs.

Pendley měl dále komunikovat šifrovaně pomocí aplikace Signal s člověkem, kterému sdělil, že plánuje použít trhavinu C4 k útoku na datacentrum s cílem „zničit 70 % internetu“. Jak přišel na tohle číslo sice zpráva neuvádí, nicméně měl dokonce ukázat nějaký náčrtek plánu budovy datacentra s tím, že to myslí vážně.

Následně jej spojil s někým, kdo mu trhavinu dodá, ale to už šlo o agenta FBI v utajení. V nahraných rozhovorech Pendley prý říká, že plánuje útok proto, že věří, že toto datacentrum poskytuje služby federálním agenturám FBI, CIA a dalším. A útokem hodlá zničit oligarchii, které podle něj nyní v USA vládne.

Pendley na domluveném setkání výbušninu převzal. Obdržel však pouze falešnou trhavinu a jakmile mu agent vysvětlil, jak se používá, následovalo zatčení. Nyní mu hrozí odnětí svobody na 20 let. Mluvčí Amazonu zveřejnil poděkování FBI za jejich práci.

BRAND24

Datacentrum Amazonu Datacentrum Amazonu ve Virginii (zdroj: Google Maps / Cnews.cz)

Již Pedleyho záměr byl nesmyslný, protože Amazon má jen ve Spojených státech desítky datacenter. Prohlédnout si je můžete i díky WikiLeaks. Na východě USA jsou všechny v severní Virginii, jejich adresy jsou oficiálně jen přibližné a většina budov není označených.

Podle WikiLeaks má Amazon uzavřenou smlouvu se CIA na 600 milionů dolarů na vybudování cloudu pro zpravodajské agentury a jejich tajná data. Amazon má pro tento typ datacenter certifikaci. A zřejmě právě geografická blízkost k DC vedla Pedleyho k jeho výběru. Celkově má Amazon asi třetinu trhu cloudové infrastruktury, dalšími velkými hráči jsou Microsoft, Google, Alibaba, IBM, Dell (VMware), HP Enterprise nebo Oracle.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.