Hlavní navigace

Filmová a TV studia tak moc milují internet, že tím akorát posílí pirátství (komentář)

24. 10. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Náročný divák se nedoplatí. Vznikají desítky různých služeb s unikátním obsahem a samozřejmě i vlastním předplatným. Vyhrát mohou zase jen piráti.

Internetový streaming je na vzestupu. Hudební půjčovny znovu nakoply nahrávací průmysl, hladový Netflix má přes 100 milionů předplatitelů a stále roste. Uživatelé jsou ovšem ve složité pozici. Mainstreamovému posluchači může být téměř jedno, jestli si předplácí Spotify, Deezer, Apple Music, Google Music nebo něco jiného. Katalogy všech služeb jsou prakticky totožné, protože exkluzivit je minimum. Neliší se ani ceny, rozhodují jen drobnosti. Náročnější diváci s širokým okruhem zájmů si ovšem s pouhou jednou předplacenou službou vystačit nemusí. Všechny jsou totiž omezené a každá poskytuje nebo rovnou produkuje vlastní exkluzivní obsah.

Netflixem to jen začíná

Chcete široký filmový archiv, spoustu amerických seriálů a House of Cards? Netflix vás v kvalitě Full HD vyjde na 260 Kč. Bavíc vás The Grand Tour? To máte dalších 160 Kč za Amazon Prime Video. Chcete Hru o trůny? Pak si připravte dalších pár stovek. HBO Go si navíc nemůžete koupit jen tak, ale vždy jde o přílepek k nějaké jiné televizní službě (kabelovka, satelit či IPTV). Český Obbod s chváleným seriálem Vyšehrad je za 180 Kč na měsíc.

Američané, kteří chtějí seriálový katalog většiny komerčních televizí, si předplácejí Hulu. U nás podobná služba chybí, televize mají vlastní archivy. Zmeškané díly seriálů v plné kvalitě a bez reklam něco stojí. Prima Play Premium konkrétně 49 Kč, novácké Voyo 189 Kč a archiv Barrandovu je za 69 Kč.

Roztříštěný sport

Nějakou televizní službu budou potřebovat i ti, které zajímají dokumenty nebo sport. V prvním případně je naštěstí nabídka všude podobná. Ale licence na přenos sportovních utkání jsou cennou exkluzivitou.

Eurosport Player, který má oproti běžných televizích ještě několik stanic navíc, stojí 130 Kč na měsíc. Koho bavíc hlavně atletika, zimní sport, snooker, pro něj je to povinnost. Anglický nebo španělský fotbal vysílá Digi Sport, základní balíček Digi2Go je za 349 Kč měsíčně. Sportovní kanály od O2 (základní balíček za 399 Kč) si nárokují nejlepší fotbalové, hokejové, tenisové zápasy nebo MMA.

Vyhrají jen piráti

Hromada služeb ze zahraničí u nás ani nefunguje. Jistě jsem zapomněl některé domácí. Záměrně jsem ignoroval například prémiový PornHub apod. I tak by oni nároční diváci zaplatili i několik tisícovek, pokud by chtěli mít přístup ke všemu. Cena přitom nemusí být pro každého problém. Jenže jak bude zjišťovat, co kde sledovat. Které weby navštěvovat, aplikace spouštět apod. Fragmentace se bude navíc ještě zhoršovat. Zrovna nedávno Disney oznámil, že se stáhne z Netflixu a spustí vlastní půjčovnu.

Je potěšující, že producenti obsahu si konečně uvědomili existenci internetu. Jenže se přitom dopouštějí opačného extrému. Dříve na internetu nebylo legálně nic. Teď je tam „vše“, ale roztříštěno na různých místech. To jako byste chtěli uvařit oběd, ale ingredience byste museli nakoupit v deseti různých obchodech.

Zrovna dnes vyšel na recode.net průzkum, podle něhož si 80 % amerických předplatitelů Netflixu neplatí už žádnou jinou službu. LIdé jsou ochotní platit, ale vše má své hranice. Logicky to vyústí jen v pirátství. Bude to možná pohodlnější a rozhodně levnější. Nechci tím piráty nijak objahovat. Divák nemá žádné občanské právo sledovat to, co se mu zlíbí. Vždy by měl respektovat podmínky poskytovatelů obsahu, byť jsou sebehloupější (podmínky, ne poskytovatelé).

Pokud někdo bude chtít naučit lidi platit za obsah, bude to služba agregující vše nahoře zmíněné. Stahovat dnes z pirátských doupat empétrojky, je díky dostupnosti Spotify a spol. zoufalství. Snad jednou budu podobně nahlížet i na pirátství filmové.