Hlavní navigace

Nová tvář, nové logo, nové jádro, nové všechno. Firefox Quantum nastupuje do služby

15. 11. 2017

Sdílet

Zdroj: Redakce
Mozilla nenechala kámen na kameni. Všechno vypadá jinak, ale také šlape výrazně rychleji. Firefox 57 kreslí tlustou čáru a nechává minulost za sebou. Končí tak mj. starý typ doplňků, začíná však nová kapitola prohlížeče.

Den, na který jsme se připravovali řadu měsíců, přišel. Mozilla v úterý večer uvolnila Firefox 57. Nezisková organizace šla do sebe a začala pracovat na kompletní proměně prohlížeče. Pracovala na novém vykreslovacím jádře, přičemž to staré postupně obměňovala. Zaměřila se na eliminaci největších míst zpomalujících prohlížeč. Řadu významných novinek jsme již v uplynulých měsících získali. V tomto roce Mozilla především postupně aktivovala novou architekturu – více procesů zlepšuje bezpečnost (díky sandboxu), rychlost a stabilitu. Vše vrcholí novým vydáním Firefoxu 57, jenž je marketingově nazván jako Firefox Quantum. Všechno podstatné jsme již v minulosti rozebrali, takže vás primárně jen odkáži na starší články a nyní krátce shrnu novinky.

Firefox 57: změny všude, kam se podíváš

Toto vydání ohnivé lišky nejen nabízí novinky pod kapotou, ale také – kromě marketingového názvu – přichází s novým logem a novým vzhledem. Lze s jistotou prohlásit, že tento Firefox nemá s tím přecházejícím společného už skoro nic. Tedy, principiálně se stále jedná o otevřený a přizpůsobitelný prohlížeč. Všechno ostatní je ale jiné jak na pohled, tak pocitově.

Firefox Quantum mění dosavadní grafický styl spojený s aplikací Firefox Quantum mění dosavadní grafický styl spojený s aplikací

Bez starých doplňků a motivů vzhledu

Firefox 57 opravdu zrychlil, takže mu dnes těžko někdo bude vyčítat pomalost ve srovnání s největší konkurencí. S pozitivními změnami je ale nutné upozornit, že součástí celého procesu je také zrušení kompatibility se staršími typy doplňků postavených na technologii XUL. Podobně již nejsou podporovány starší plnohodnotné motivy vzhledu.

Firefox dnes podporuje již jen lehčí doplňky založené na technologii WebExtensions a podobně nám zůstávají k dispozici jen odlehčené motivy vzhledu. Možnost výrazně změnit prohlížeč pomocí komplexních doplňků byla sice na jednu stranu lákavá, na straně druhé mohla jakákoli změna v kódu prohlížeče způsobit nekompatibilitu. Mozilla model vyhodnotila jako dlouhodobě neudržitelný.

Pryč je vyhledávací pole a zakulacené panely Pryč je vyhledávací pole a zakulacené panely

Bez této oběti by Firefox nemohl být výrazně rychlejší a stabilnější. Podle Mozilly výkon narostl dvojnásobně oproti Firefoxu starému půl roku. Připomínám, že kromě rozdělení aplikace do více procesů, optimalizace potřeby paměti a řešení „pomalých částí kódů“ se Mozilla nedávno zaměřila na podporu 64bitové verze prohlížeče. Na tuto architekturu již převedla všechny vhodné instalace.

Ostré hrany se vrací, vyhledávací pole odchází

Minule bylo zpřehledněno nastavení, tentokrát Firefox získává kompletně nový vzhled Photon. Pryč jsou zakulacené panely, navrací se ostré a skromnější hrany. Do tohoto stylu po předělání zapadají i na jaře přidané kompaktní motivy z vývojářské edice. V nových instalacích prohlížeč schovává vyhledávací pole. K tomu přidává výrazné mezery kolem adresního řádku.

Vyhledávací pole lze snadno vrátit, zvládne to každý
Vyhledávací pole lze snadno vrátit, zvládne to každý
Prostředí si můžete detailně přizpůsobit podobně jako dříve
Prostředí si můžete detailně přizpůsobit podobně jako dříve

Pokud vás iritují, můžete je ručně odebrat pomocí režimu Nastavit lišty, jenž najdete v hlavní nabídce. Vyhledávací pole je možné vrátit v nabídce Možnosti | Hledání, kde se lze pohodlně přepínat mezi dvěma režimy zobrazení. To zvládne každý. Ti pokročilejší to ovšem mohou provést rovněž ve zmíněném režimu Nastavit lišty.

Zcela předělána byla rovněž podoba nového panelu. Je graficky propracovanější, takže nepůsobí jako že ho někdo narychlo spíchl při cestě vlakem z Prahy do Brna (což byl případ dosavadní podoby). Nabídne klasicky přístup k často navštěvovaným webům, ale také samostatné vyhledávací pole a také průvodce aplikací pro ty, kdo se s Firefoxem dosud neseznámili. Obsah nového panelu si ale můžete přizpůsobit vlastním potřebám.

MM_AI

Nový panel s novým obsahem je bohatší, ale také hezší Nový panel s novým obsahem je bohatší, ale také hezší

Další novinky

Pro některé typy posouvání po stránce je použita metoda asynchronního posouvání. Týká se to automatického posunu, navigace klávesnicí a posouvání pomocí jezdců. Výsledek? Navigace po stránce by měla působit plynulejším dojmem. Odebráno bylo tlačítko pro sdílení, které se dříve skvělo na nástrojové liště. Kdo by o něj měl zájem, může si ho stáhnout ve formě doplňku z webu Firefox Add-ons.

Nějaké další novinky objeví vývojářky a vývojáři, případně ti, kdo používají Firefox na některých okrajových platformách. Pro nás je výčet toho nedůležitějšího u konce. Kompletní seznam změn naleznete na webu www.mozilla.org, prohlížeč pak sáhnete z www.mozilla.org/firefox. Je jasné, že řada změn je k lepšímu, mnohé ale jsou a budou kontroverzní. Můžeme o tom diskutovat, jaký bude ale jejich reálný dopad na uživatelskou základnu Firefox, to ukáže až čas.

Byl pro vás článek přínosný?