Hlavní navigace

Firefox 81 je barevný a podporuje ovládání multimédií nejen pomocí klávesnic

23. 9. 2020

Sdílet

Během úterního večera byl uvolněn Firefox 81. Jak jsem nedávno předeslal, nejviditelnější novinku představuje nový motiv vzhledu Alpenglow. Je barevný a předvádí různé odstíny fialové a růžové. Technicky existuje ve dvou verzích, protože respektuje nastavení operačního systému a při světlém zobrazení se vybarví do světlých odstínů, při tmavém zase do tmavých.

Upraveno bylo vzezření prostředí čtečky PDF. Navíc prohlížeč podporuje AcroForm, tedy specifický typ formulářů v PDF, což by vám mělo zanedlouho – Mozilla neuvádí, proč ne hned při vydání – mělo umožnit tisknout, vyplňovat a ukládat tyto formuláře.

Tip: Firefox 80 můžete používat jako výchozí čtečku PDF

Firefox 81 dále podporuje ovládání přehrávání multimédií pomocí klávesnice nebo náhlavní soupravy. Funguje to i při zamknutém počítači. Ovládání multimédií je podporováno v macOS 10.12.1 a ve Windows 8.1 nebo novějších a v Linuxu (s GTK). Nevztahuje se ale na obsah ve Flashi ani na zvuk syntetizovaný přes API Web Audio či Web Speech. Možnosti ovládání se liší platformu od platformy, na macOS se bavíme např. i o touchbaru.

KL hlasovani

Vývojový tým chtěl zvýraznit tlačítko pro přepnutí videa do režimu PiP. Proto se už neukazuje vedle videa, ale přímo v něm po pravé straně, když v prostoru hýbete ukazatelem myši. Prohlížeč dále podporuje prohlížení souborů ve formátech XML, SVG a WEBP. Pokud do Firefoxu importujete záložky, automaticky se ukáže lišta se záložkami, aby bylo zjevné, jak se k nim dostat.

Zdroj: poznámky k vydání Firefox 81

Byl pro vás článek přínosný?