Hlavní navigace

FSF: Pro hudbu používejte OGG, je mnohem lepší než MP3

3. 5. 2010

Sdílet

Zdroj: Redakce

Nadace svobodného software neboli Free Software Foundation a její zastánci jsou známí především svými výpady proti komerčnímu softwaru. V souvislosti s operačním systémem Windows 7 se vám může vybavit například 7 hříchů Windows 7.

Nejnovějším přírůstkem je PlayOgg propagující otevřený multimediální kontejner OGG a s ním spojené otevřené audio a video kompresní formáty Vorbis, Theora, Speex a FLAC.

Nadace argumentuje tím, že tyto formáty jsou zcela otevřené a nijak nelimitují posluchače, kupříkladu ochranou DRM, ani vývojáře různými patenty a placenými licencemi. Přehrávače pracující s komerčními formáty prý dávají organizacím kontrolu nad uživateli souborů a nerespektují tak jejich svobodu.

Jako jeden z argumentů uvádí i dřívější žalobu na Microsoft za nelicencované použití formátu MP3, ve kterém hrozila až jeden a půl miliardy dolarů vysoká pokuta. Kdyby prý softwarový gigant tehdy použil OGG, mohl se soudních tahanic snadno vyvarovat.

KL hlasovani

Otevřené formáty rovněž poskytují vysoce kvalitní kompresi, a tak se není třeba obávat nižší kvality, naopak. OGG Vorbis údajně zvládne zvukové soubory zkomprimovat na menší velikost při stejné kvalitě jako konkurenční MP3. Free Software Foundation doporučuje pro přehrávání OGG VLC Media Player.

Zdroj: Free Software Foundation

Byl pro vás článek přínosný?