Hlavní navigace

FX-4130: uvedlo AMD nový Piledriver, nebo jde o půl roku starý Bulldozer?

31. 1. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

V zahraničních médiích se tento týden začaly šířit zprávy, že společnost AMD uvedla nový čtyřjádrový model rodiny Vishera, tedy procesorů FX druhé generace s architekturou Piledriver. Ten má v nabídce nahradit starý pomalejší model FX-4100. Poněkud divné však na celé věci je, že údajná novinka nese jméno FX-4130, což je CPU, o kterém jsme psali již v srpnu. Naši prodejci takto pokřtěný čip také podle všeho již dávno nabízejí. Dost možná zde máme do činění s čímsi, co by se dalo nazvat přeznačování naruby.

Zpráva o „vydání“ FX-4130 se objevila třeba na webu KitGuru, větší ohlas však vzbudila až v podání X-bit labs. Tento server totiž tvrdí, že se bez ohledu na značení (FX-41XX) nejedná o Bulldozer, nýbrž o procesor z rodiny Vishera, a tedy s architekturou Piledriver. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by se skutečně jednalo o nově uvedený procesor, neboť v létě ještě Vishera neexistovala.

Specifikace čipu nijak neohromí. V základu je taktován na 3,8 GHz, turbo mu pomůže jen o 100 MHz (na takt 3,9 GHz). Od starších čtyřjádrových Bulldozerů se liší velikostí L3 cache, ta klesla z 8 MB na 4 MB. Toto FX-4130 má v nabídce nahradit starší kus FX-4100, a to za stejných 101 USD (v oficiálním ceníku je nicméně ještě říjnová cena 112 USD). AMD se chlubí, že za stejný obnos dostanete větší výkon a ještě k tomu lepší chladič, tam jde ale o z nouze ctnost. Nový čip má totiž TDP 125 W místo 95 W u FX-4100, takže firma jednoduše chladič vyměnit musela.(95W čipy fasují hliníkový, zatímco 125W kusy chladič s heatpipe a měděnou základnou).

(Druhé) uvedení procesoru AMD FX-4130
(Druhé) uvedení procesoru AMD FX-4130 

Hlavní otázka je tato: uvedlo teď AMD skutečně pod starým názvem nový čip, a jedná se tedy o Visheru? První slabou stopou toho, že by pod rozvaděčem novějších FX-4130 mohly místo buldozerů bydlet beranidla (Piledriver), je marketingový slajd, který X-bit labs otiskly. Mezi starým FX-4100 a „novým“ FX-4130 totiž slibuje až 9% výkonnostní rozdíl. Asi si snadno spočítáte, že rozdíl v základní frekvenci není mezi těmito kousky ani 5% (a u turba ještě nižší), takže pokud AMD více či méně kreativně nelže, dal by se tento nečekaný výkon vysvětlit právě novou architekturou jader.

(Druhé) uvedení procesoru AMD FX-4130
(Druhé) uvedení procesoru AMD FX-4130

Druhou (a stále nikterak jistou) indicií je pak produktový kód. Slajd z X-bit labs totiž mluví o procesoru se „zvučným“ přízviskem FD4130WMHKBOX. Procesor FX-4130, který je v českých obchodech vidět snad již od srpna, však má kód FD4130FRGUBOX, takže je tu reálná možnost, že se jedná o dva zcela odlišné modely. Mimochodem, FX-4300, u kterého je snad původ v generaci Vishera zaručen, má kód FD4300WMHKBOX, což odpovídá oné nové inkarnaci modelu FX-4130. Mimochodem, i procesor FX-4300 má jen 4MB L3 cache, což ale nelze brát za věštebné znamení, protože takto „vybavená“ je zdá se i stará verze FX-4130.

 

Nechci zde ovšem tvrdit, že by tyto dvě zvláštnosti byly nějakými pádnými důkazy. Ostatně sami na tomto pokoutním přeznačení naruby vidíte, jakých šarád jsou firmy schopny. Je tak možné, že toto „uvedení“ čipu FX-4130 číslo dva je jen symptomem vnitřního zmatku v AMD, a nakonec se v něm přece jen skrývá Bulldozer. Pokud se vám čip FX-4130 s kódem FD4130WMHKBOX náhodou dostane do rukou, neváhejte se pochlubit v komentářích. Zda se v něm skrývá architektura Piledriver, můžete zjistit například podle toho, že podporuje instrukční rozšíření BMI1 (jeho přítomnost by měla nahlásit například nejnovější verze testu x264 benchmark HD).

Aktualizováno:
Odpověď na otázku z titulu je podle všeho taková, že se u tohoto čipu jedná stále o starý Bulldozer, který AMD toliko zlevnilo. Omyl byl zřejmě způsoben podobnými úvahami, které zde předestíráme, a zejména oním produktovým kódem. Právě u něj prý ale došlo k nedopatření a v slajdech je prý uveden chybně (zřejmě následkem neopatrného použití copy/paste). Za informační šum se tímto omlouvám.

Zdroj: X-bit labs

Byl pro vás článek přínosný?