Hlavní navigace

G.hn: zapomenutý soupeř HomePlugu, kterého podporují Intel a Marvell

31. 1. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

V pozadí mnoha průmyslových standardů v oblasti informačních technologií byste našli neúspěšné konkurenční standardy, které nebyly nutně technicky horší, ale okolnosti jim zkrátka nepřály. Některé zůstaly v paměti lidstva dodnes (Betamax), na některé se dávno zapomnělo (HomeRF), a některé jsou stále aktuální a vyvíjené, a přesto je téměř nikdo nezná. Právě do poslední kategorie se řadí standard G.hn, který rozvíjí konsorcium firem jménem HomeGrid Forum.

Babylonské standardizování

Jak jsem naznačil v titulku, G.hn je konkurentem adaptérů „powerline networking“, které vycházejí z normy HomePlug. Oproti nim slibuje vyšší rychlosti a schopnost přenášet data po jakémkoliv kabelu – tedy po telefonních vodičích nebo koaxiálních kabelech. Podivný název G.hn pramení z toho, že technologie je popsána několika standardy Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

HomeGrid Forum vzniklo v roce 2008 a postupně pohltilo organizace CEPCA, UPA a HomePNA Alliance, které doposud propagovaly vzájemně nekompatibilní technologie; první standardy ITU-T ze skupiny G.hn byly přijaty v roce 2009. Fórum má jedenáct zakládajících členů, mezi nimiž jsou tak zvučná jména jako Intel, Infineon, Panasonic nebo Texas Instruments. V roce 2010 se stal členem také Marvell, když odkoupil zkrachovalou firmu Diseño de Sistemas en Silicio S.A., která vyvíjela řadič pro G.hn. Kromě toho se ve fóru angažuje řada významných telefonních operátorů (British Telecom, AT&T, Telefónica, Chungwa Telecom a další) a výrobců síťových prvků (např. D-Link, Trendnet nebo Zyxel).

Konkurenční technologie HomePlug AV je taktéž de iure standardem (IEEE 1901), stala se jím v roce 2010. Kořeny technologie ale sahají až do roku 2001, kdy byla představena původní specifikace HomePlug 1.0 s teoretickou rychlostí 14 Mb/s. Tyto adaptéry jsou s těmi dnešními (s rychlostí 200 Mb/s a více) nekompatibilní, přesto je v roce 2008 přijala za standard organizace TIA. Největšími dodavateli čipů pro adaptéry HomePlug jsou Qualcomm Atheros a Broadcom. Oba giganti se stejně jako Marvell k sítím přes elektrické rozvody dostali skrz akvizice. V roce 2009 tehdy ještě samostatný Atheros odkoupil firmu Intellon, která vyvinula původní technologii HomePlug, Broadcom o rok později spolkl Gigle Networks.

Tři roky mezi psem a vlkem

Síťové prvky s podporou G.hn byste v obchodech stále hledali marně. Přesto už na veletrhu CES v roce 2011 společnosti Lantiq a Sigma Designs předváděly funkční hardware. Čipset CG5110 od Sigmy tehdy dosahoval rychlosti 412 Mb/s přes elektrickou zásuvku a 608 Mb/s přes koaxiální kabel, přičemž měl být kompatibilní i s normami HomePlug AV a HomePNA.

Na CES 2014 byla u stánku HomeGrid fóra k vidění předváděčka, kde v jedné síti bylo zapojeno celkem sedm G.hn adaptérů. Jeden NAS krmil šest televizorů videem v rozlišení Ultra HD (4K), což při 10–15 Mb/s na jeden stream znamená souhrnný datový tok 60–90 Mb/s se stabilně krátkou odezvou. Celkem mělo fórum na výstavce a k vyzkoušení G.hn adaptéry od tří výrobců. Navzdory tomu, jak zajímavě to zní, stánek podle všeho žádní novináři nenavštívili (nebo o něm alespoň nepodali reportáž) a veškeré informace tak máme z tiskové zprávy a z příspěvku Johna Egana, prezidenta HomeGrid fóra, který si do diskuze pod článkem na Anandtechu přišel postěžovat na neobjektivitu jeho autora.

 

Proč produkty nejsou dostupné, když jsou hotové a funkční? Podle Anandtechu se konsorcium rozhodlo zaměřit se výhradně na poskytovatele připojení a specificky ještě na čínský trh, kde se konkurenční HomePlug ještě nestihl rozšířit. Když jsem hledal, co bylo o G.hn napsáno na českém internetu, našel jsem pouze dokumenty a prezentace z konferencí týkající se inteligentních domácností nebo „smart grids“ (automatizované odečty elektroměrů apod.). Všechny však o G.hn hovořily v čase budoucím. John Egan tvrdí, že G.hn je oproti HomePlugu o třídu lepší, rychlejší a lépe snáší šum ve vedení. Bohužel toto tvrzení nikdo nemůže nezávisle ověřit a na otázky, které modely adaptérů jsou dostupné a kolik jich bylo dodáno telekomunikačním operátorům, HomeGrid fórum zarytě mlčí.

Zdroj: Anandtech, HomeGrid Forum