Hlavní navigace

G.Skill má 128GB sadu pamětí DDR4 s taktem 3200 MHz a zároveň nízkou latencí

29. 1. 2016

Sdílet

Zdroj: Redakce

Rok a půl po příchodu DDR4 na trh jsme svědky poměrně pěkného zvýšení propustnosti operačních pamětí (což sice většinu uživatelů PC moc netrápí, pro některé aplikace však je přínosem). Je to jen něco přes týden, kdy jsme psali o 128GB sadách modulů určených pro platformu X99 s procesory Haswell-E (a výhledově Broadwell-E) běžících na efektivním taktu 3000 MHz. Firma G.Skill ale nyní odhalila ještě rychlejší osmikusový kit 16GB modulů do desek platformy X99 pro ty uživatele, kteří vyžadují v desktopu maximální kapacitu RAM a zároveň vysokou propustnost.

Tato 128GB sada bude také patřit do řady Ripjaws V, zřejmě se stejným designem chladiče (jen nevíme, zda bude opět k mání červená i černá barva, ilustrační obrázky firmy ukazují jen černou – pro ty, komu na vzhledu vnitřku skříně záleží). Oproti minule popisované variantě se nicméně G.Skillu podařilo zvednout efektivní takt na 3200 MHz, což teoreticky může přinést zlepšení o 6,7 %.

3200MHz varianta opět používá „standardní nestandardní“ napětí 1,35 V jako většina rychlejších modulů. Pozoruhodné je, že zvýšení taktu se podařilo při zachování poměrně nízkého časování. To je stejné jako u 3000MHz modulů, 14-14-14-34. Ale jelikož takt je vyšší, a tudíž jeden cyklus kratší, měla by absolutní latence přístupu být o něco lepší.

G.Skill DDR4 Ripjaws V a Trident Z

Konfigurace modulu samozřejmě není standardní dle specifikace JEDEC, funguje přes profily XMP 2.0. V tiskové zprávě má G.Skill snímek obrazovky zachycující testování modulů, kde běží s procesorem Core i7-5960X v desce MSI X99A Godlike Gaming. Kompatibilita by měla být širší, ale je asi třeba mít na paměti, že takovéto moduly jsou v podstatě přetaktované, takže stabilita asi není zaručená ve všech možných deskách platformy LGA 2011-3.

 

Jak už asi čekáte, kombinace celkové kapacity osmi 16GB modulů s nadprůměrnou rychlostí znamená nepříjemně vysokou cenu. Tu G.Skill tentokrát rovnou prozradil, má být stanovena na 1070 dolarů. To při momentálním kurzu a s DPH navrch vychází na 32 300 korun a relativně to není zas tak hrozná částka, Corsair například chce víc za svůj 3000MHz 128GB kit s horším časováním. V prodeji by sada měla být na konci února.

G.Skill RipJaws V

Zdroj: G.Skill