Hlavní navigace

Gigabyte chystá vodníka pro grafiky. Sedí na skříni a uchladí trojici GTX 780 Ti

30. 4. 2014

Sdílet

Zdroj: Redakce

Vodní chlazení je u procesorů už běžnou záležitostí, takže je asi jen logické, že se na něj zaměří i výrobci grafických karet, které ostatně dosahují mnohem vyšších TDP než CPU. Zajímavý koncept spějící tímto směrem představila firma Gigabyte. Nejde ale o bezúdržbový chladič s externím radiátorem, jaký má Radeon R9 295X2, nýbrž o větší sestavu, určenou k chlazení rovnou trojice highendových GPU naráz.

Chladící systém WaterForce, který firma ukázala na předváděčce v Tchaj-peji, bude čistě highendovou záležitostí pro (velmi) drahé sestavy. Určen je specificky k chlazení třech grafických karet GeForce GTX 780 Ti zapojených do SLI; zda se třeba v budoucnu nepočítá i s jinými kartami, řečeno nebylo. Systém nepoužívá radiátory umístěné ve skříni (u tří už by to mohl být i problém). Místo toho vyvádí chladící médium ven ze skříně hadicemi a radiátory má schované ve velkém boxu, který si uživatel posadí navrch skříně, jak můžete vidět na fotografii.

Vodní okruh Gigabyte WaterForce pro trojici grafik GeForce GTX 780 Ti
Vodní okruh Gigabyte WaterForce pro trojici grafik GeForce GTX 780 Ti

Jak vypadají vodní bloky na samotných kartách (či zda jsou použity hybridní chladiče), není na fotografii bohužel dobře vidět. V počítači, který byl na akci k vidění, byly hadice od karet spolu s napájecím kabelem vyvedeny 5,25" pozicí se stylizovanou záslepkou. Samotný „výměník“ pak na svém čelním panelu poskytuje ovládací prvky a LCD s indikátory teploty a otáček, a to nezávisle pro všechny tři karty. Ze šesti hadic lze totiž vidět, že každá grafika má vlastní pumpu a radiátor s ventilátorem.

Tato verze WaterForce ještě nemusí být finální. Vyvedení hadic předkem skříně například budí poněkud neotesaný dojem. Neměl by ale asi být problém protáhnout hadice zezadu, kde pro to řada skříní má i určené otvory (i když se šesti kusy se asi obvykle nepočítá). Zda má pro tento účel přípravu samotný box WaterForce, není ze snímků patrné.

Firma Gigabyte sice neupřesnila datum uvedení ani cenu (pravděpodobně nekřesťanskou), podle webu Hexus by ale uvedení nemělo být tak daleko. Firma prý hodlá systém WaterForce oficiálně odhalit během několika týdnů. Produkt má být k mání ve velké Velké Británii, takže by se snad mohl objevit i na dalších evropských trzích.

 

MM_AI

Mimochodem, na stejné akci ukázala firma Gigabyte také vzduchový chladič WindForce 3X 600W pro grafické karty, o němž byla u nás před nedávnem také řeč. Čínská odnož webu VR-Zone přinesla i fotografie z prezentace, kde bylo zřejmě popisováno fungování některých zlepšováků jeho pasivu a ventilátorů (chladič prý díky nim dokáže zpracovat až 600 W ztrátového tepla). Všechny slajdy jsou bohužel v čínštině – pokud tímto jazykem (respektive jeho písmem) vládnete, můžete si je prohlédnout zde. Pokud ne, můžete se alespoň pokochat detailními fotkami chladiče.

Zdroje: Hexus, VR-Zone

Byl pro vás článek přínosný?