Hlavní navigace

Goldmax Shark 2.0: levný hráč se silnou GeForce GTX 765M (recenze)

12. 7. 2013

Sdílet

Zdroj: Redakce

Design, zpracování a specifikace

Goldmax je firma, která v Česku distribuuje kanadské notebooky Eurocom, vyráběné tchajwanskou firmou Clevo. Každoročně od nich dostaneme několik zajímavých herních strojů, nyní máme v redakci model Shark 2.0. S čtyřjádrovým Haswellem, GeForce GTX 765M a SSD se dá pořídit i kolem 30 tis. Kč, v zátěži se pohodlně vejde do 120 W a ve hrách jde o velice slušný stroj.

Goldmax Shark 2.0
Goldmax Shark 2.0

Design

Notebooky Goldmax/Eurocom jsou vždy poněkud konzervativní, co se vzhledu týče. U herních strojů už sice většina výrobců upouští od nadšených nablýskaných barviček, ale přesně řezané šedé-černé šasi uvidíte právě jen u Goldmaxu.

Displej má nablýskaný černý rámeček, sám je ale alespoň v naší konfiguraci jemně matný. Reproduktory mají obdélníkovou mřížku nad klávesnicí, svrchní strana notebooku je z šedého kovu, základna notebooku z šedého plastu a ač jsou rohy zakulacené, všechny hrany jsou přesně o 90 °. Šedý materiál notebooku má tendenci házet hnědé odlesky, resp. - záleží na světle, pod klasickou žárovkou se vám bude zdát hnědý, na denním bílém světle šedý.

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0

Zpracování

Nejde o špičku, přesto je však notebook proveden relativně slušně. Základna z plastu se prohýbá, ovšem jen pod větší silou, pokud těžký notebook zvednete za roh, vydrží to bez viditelného ohnutí. Displej je trochu dovádivý v krutu, kde jsou plasty dost volné a kovový plát na víku to nezachrání. Víko se ale příliš neprohýbá, klouby drží přesně a notebook můžete otevřít až na zhruba 135 °.

Celkově je šasi matné, nicméně na rámečku displeje zanecháte pěkných pár otisků prstů. Nelíbila se mi na plast velmi ostrá hrana základny, která navíc vůbec není nutná, protože nejde o líc, pouze o hranu jediného plastového dílu.

V nejtlustším bodě je notebook jen necelých 43 mm silný, hmotnost je potom příjemných 2,7 kg. Celkově nejde o pravé herní dělo s pětikilovou hmotností, jak jste zvyklí, notebook není problém přenášet na zádech a výkon je i přesto celkem slušný.

 

Specifikace

Co se specifikací týče, musím upozornit, že pokud si na webu Goldmaxu vyberete nějaký model a v konfigurátoru si naklikáte určité parametry, neberte zobrazenou cenu jako konečnou. Základní konfigurace vás sice po připočtení DPH vyjde na 35 tis. Kč, nicméně Goldmax má momentálně akci, díky které bude i tato nejslabší konfigurace osazená 128GB SSD od Crucialu a 12 GB RAM.

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0

Navíc Goldmax přímo garantuje smluvní/individuální cenovou politiku, v rámci které získá každý zákazník alespoň 10% slevu. Pokud tedy objednáváte, ptejte se po akcích a slevách a budete mile překvapeni.

Goldmax Shark 2.0 (Eurocom W350STQ Shark 2.0)
Cena vč. DPH 44 790 Kč vč. DPH (reálná smluvní cena bude nižší)
Zapůjčil Goldmax ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4700MQ (Haswell)
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 2,4 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,4 GHz
Operační paměť 12 GB (3× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 128 + 1000 GB
Úložiště (typ, rychlost) 128GB SSD (Crucial M4)
1TB 7200ot./min disk
Optická mechanika DVD-RW
Displej 15,6", 1920 × 1080 px, matný, TN
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 765M 2GB GDDR5
Intel HD Graphics 4600
(přepínatelné – Nvidia Optimus)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, VGA (D-Sub)
Porty (s výjimkou USB) 3× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet), eSATA
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2 + 1 kombinovaný s eSATA
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS Pro, Duo
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 374 × 250 × 16,3-42,7 mm
Hmotnost 2,7 kg
Baterie 77 Wh, devítičlánková
Napájecí adaptér 120 W
Software
Operační systém Windows 8 Pro (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Po levé straně najdete tři 3,5mm jacky pro připojení zvuku (sluchátka, mikrofon, S/PDIF), port USB 2.0 a slot pro zámek Kensington. Dále potom DVD vypalovačku. Přední strana je prázdná, jen na čele nalevo najdete pět výrazných zelených kontrolek.

Pravá strana obsahuje dva porty USB 3.0, třetí port USB 3.0 kombinovaný s eSATA, port HDMI, čtečku paměťových karet a síťový konektor RJ-45. Vzadu máte potom VGA (D-Sub) a zdířku pro napájecí adaptér. A výdech chlazení.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n (2,4 i 5 GHz), a to prémiovou síťovku Killer Wireless-N 1202 a Bluetooth 4.0 + HS. Drátová síťovka je standard – gigabitový Ethernet od Realteku.

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0

Klávesnice

Klávesnice není podsvícená, jak to můžeme vídat u vyšších notebooků od Goldmaxu, jde o klasický jednodušší model.

Klávesy jsou černé, hranaté, hrubě matné. Dá se na nich psát relativně tiše, bezhlučné nikdy nebudou, ale i když budete psát hodně zuřivě, velký hluk to nenadělá. Podložka totiž drží pevně a prakticky vůbec nepruží.

Klávesnice není tak docela od kraje do kraje, z každé strany jí k tomu chybí asi 2 cm. je tu numerický blok, který není nijak hmatatelně oddělen, blok šipek je vnořen mezi klasickou klávesnici a číslice, takže jej opět nenahmatáte. Klávesy pro pohyb v dokumentech jsou zde samostatné a to nad numerickým blokem.

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0

Nad klávesnicí najdete vypínač, dále přepínač letadlového módu (vypnutí všech bezdrátů) a také tlačítko VGA – to šikovně deaktivuje diskrétní grafiku a zapne úsporný režim.

Touchpad

Touchpad byl stejný, jaký na Goldmaxech vídáme vždy, tedy nic extra. Povrchem naprosto stejný jako opěrky, jen o necelý milimetr snížený. Nenahmatává se tak zrovna ideálně. Pohybovalo se mi po něm nicméně dobře a vytahování nabídek Windows 8 ze strany šlo perfektně.

Tlačítka jsou bohužel intenzivně hlasitě cvakací, což je dost škoda. Mezi nimi tu najdete čtečku otisků prstů.

 

Displej

Displej byl velmi dobrý. Na úhlopříčce 15,6" (40 cm) zobrazoval rozlišení Full HD, 1920 × 1080 px. Šlo sice jen o TN panel, ale o velice slušný TN panel s výraznými barvami, garancí pokrytí až 95 % NTSC prostoru, solidním kontrastem a celkem slušnými pozorovacími úhly. Šel ovšem poznat rozdíl oproti IPS panelu – ten by měl pozorovací úhly skutečně neomezené a kontrast vyšší.

Podsvícení displeje šlo regulovat velmi rovnoměrně až na hodnotu takřka 240 cd/m2, což je v kombinaci s matným povrchem displeje velmi dobrý parametr.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

Svítivost:  24-237 cd/m2
Kontrast: 1:405

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon, AS SSD, CrystalDiskMark, HD Tune

Hardware

Procesorem je zde Intel Core i7-4700MQ, čtyřjádro (virtuální osmijádro) čtvrté generace Core, architektury Haswell, na solidních 2,4-3,4 GHz.

K procesoru najdete 12 GB RAM typu DDR3 na 1600 MHz v částečném dvoukanálovém zapojení (flex). Notebook má čtyři sloty na paměti a zde jsou instalovány tři 4GB moduly, dva v jednom a jeden v druhém kanálu.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

AS SSD Benchmark

V procesoru je integrovaná Intel HD Graphics 4600, jejíž důkladný test právě s Goldmaxem Shark 2.0 jsme vám přinesli minulý týden. Ta se ovšem zapíná jen v klidu, v zátěži se drozjíždí hlavní, samostatná grafická karta Nvdidia GeForce GTX 765M. Loni s nástupem grafik Kepler jsme byli překvapeni, co dovede malinké jádro GK107 s 384 CUDA jádry. Tím byla vybavena i například loňská GeForce GTX 660M. Nová GeForce GTX 765M má ale CUDA jader aktivních dvojnásobek, hned 768. Na 128b sběrnici má potom 2 GB pamětí GDDR5 na 4008 MHz efektivně. Samotné jádro je taktováno na slušných 797-863 MHz.

 

Systém je nainstalován na SSD, tím je tu Crucial M4 v mSATA (6 Gb/s). Dále je tu i 1TB 7200otáčkový disk zcela volný pro vaše data. To vše jde samozřejmě rozmanitě konfigurovat, můžete se klidně rozhodnout si objednat notebook s další šachtou na 2,5" disk, bez mechaniky.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
CrystalDiskMark

Výkon

Procesor je kromě extrémního modelu Core i7-4930MX tím nejvýkonnějším, co jsem kdy v notebooku viděl. Čtyři jádra silné architektury Haswell pracují obvykle nad 3 GHz a to je skutečně brutální výkon.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
HD Tune Pro

Grafikou je zde zmíněná GeForce GTX 765M. Ta, jak se ukázalo, se v hrubém průměru vyšvihla o dost výš nad sé předchůdce, a ač za dnešním highendem značně zaostává, dohání v řadě případů bez problému Radeon HD 6990M a GeForce GTX 580M, které jste jako špičkové modely mohli vidět v noteboocích ještě loni.

Crucial M4 je známý svým vysokým výkonem, v kombinaci s dostatkem RAM a velmi rychlým procesorem proto asi nikoho nepřekvapí, že se notebook umístil na první příčce v PCMarku 7.

To důležité je, že všechny zmíněné komponenty díky akci Goldmaxu můžete nyní mít už v základní-ne tak drahé variantě.

Cinebench R11.5, x264 Benchmark HD 3.0, x264 Benchmark FHD

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

Cinebench R11.5 prověří výkon procesoru pro rendering náročných grafických scén. Měří se výkon jednoho jádra (vlákna) a celého procesoru.

x264 BenchMark FHD testuje výkon procesoru při převádení 1080p videoklipu při použití kodeku H.264.

PCMark Vantage, PCMark 7, PCMark 8

PCMark Vantage

PCMark Vantage a PCMark 7 jsou relativně podobné nástroje od Futuremarku měřící komplexní výkon počítače z několika aspektů. Výsledkem je řada bodových hodnocení. My zaznamenáváme celkové skóre a také body získané úložištěm.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

PCMark 7

 

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

PCMark 8

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Zatím neuvádím grafy, mám k dispozici jen výsledky několika málo notebooků.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
PCMark 8, Creative

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
PCMark 8, Home

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
PCMark 8, Storage

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
PCMark 8, Work

3DMark Vantage

3DMark Vantage

3DMark Vantage z roku 2008 na rozdíl od staršího 3DMarku 06 umí reflektovat skutečný výkon celkem realisticky, použitým API je hlavně DirectX 10, Shader Model 4.0. Podporována je i technologie PhysX, kterou ovládají všechny GeForce od řady 8000, a která u starších verzí přinese extrémní nárůst CPU Score. Test fyziky je totiž míněn jako test procesoru, u GeForce výpočty ale akceleruje grafika. Do celkového průměru jsem proto počítal pouze GPU Score, nikoli celkové body, které jsou výrazně ovlivněny právě proprietární akcelerací PhysX.

Používám základní nastavení v profilu Performance (výsledek tedy odpovídá skóre Pxxxxx), rozlišení 1280 × 1024 px.

 

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

3DMark

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony.


3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows.

 

 

3DMark: Fire Strike

Skutečným nástupcem 3DMarku 11 je ale Fire Strike, nabitý nejnovějšími technologiemi a skutečně pekelně náročný.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

Aliens vs. Predator, Battlefield 3

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto (v našem případě na 1920 × 1080 px) a spustit test:

 

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

Battlefield 3

Oblíbený Battlefield 3 (DirectX 11) se testuje docela obtížně, FPS jsem měřil Frapsem a testovací běh provedl ručně. Stejně jako Adam Vágner na ExtraHardware jsem měřil první misi (nepočítám tutorial v metru). Benchmark zapínám při prvním slovu v transportéru, po vystoupení počkám, až se objeví za vojáky nápis Follow a jdu rovně po ulici až k vojákovi šacujícímu civilistu. U něj se otočím o 90 ° doprava, jdu k briefingu s poručíkem, obejdu stůl s mapou, zadívám se zpět na ulici, ze které jsem přišel a počkám, než briefing skončí, potom benchmark vypínám. To vše trvá téměř přesně 119-120 s.

Nastavení jako vždy - maximální hodnoty, rozlišení 1920 × 1080 px, 4× MSAA.

 

Minimální fps:

 • GeForce GTX 765M + Core i7-4700MQ: 16 fps
 • GeForce GTX 780M + Core i7-4930MX: 35 fps
 • SLI 2× GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 18 fps
 • GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 12 fps
 • CrossFireX 2× Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 69 fps
 • SLI 2× GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 50 fps
 • Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 34 fps
 • GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 26 fps
 • GeForce GTX 580M + Core i7-2760QM: 18 fps
 • Radeon HD 6990M + Core i7-2760QM: 17 fps

Crysis 2, Far Cry 2

Crysis 2

CryEngine 3 s DirectX 11 je občas kritizován za přehnanou teselaci, jde ale o relativně populární a náročnou hru, která očividně nijak moc nediskriminuje ani jednu značku, alespoň, co se grafiky týče. Používal jsem Adrenaline Benchmark.

Jako vždy, testoval jsem v 1920 × 1080 px, 4× MSAA a maximálních detailech (Ultra a jednotlivě nastavená maxima), testovací sekvenci Central Park a průměr ze dvou průchodů.

Minimální fps:

 • GeForce GTX 765M + Core i7-4700MQ: 12,6 fps
 • GeForce GTX 780M + Core i7-4930MX: 16,8 fps
 • SLI 2× GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 7,9 fps
 • GeForce GT 650M + Core i7-3630QM: 5,2 fps
 • CrossFireX 2× Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 20,8 fps
 • SLI 2× GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 17,4 fps
 • Radeon HD 7970M + Core i7-3720QM: 18,1 fps
 • GeForce GTX 680M + Core i7-3720QM: 13,3 fps
 • GeForce GTX 580M + Core i7-2760QM: 3,8 fps
 • Radeon HD 6990M + Core i7-2760QM: 5,0 fps

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

 

Far Cry 2

Far Cry 2 s enginem Dunia na DirectX 10 je starší hrou, v dnešním testu je už pouze ze setrvačnosti. Používal jsem Far Cry 2 Benchmark Tool.

V benchmarku jsem nastavil Ranch Small, 1920 × 1080 px, 4× MSAA, maximální (Ultra) detaily a zapisoval jsem průměr ze dvou průchodů.

Mafia II, Metro: Last Light

Mafia II

Nejen v ČR populární druhý díl Mafie sice staví na DirectX 9.0c, ale i přesto je docela náročný. Navíc je tu podporovaný fyzikální model APEX, který GeForce umí akcelerovat přes PhysX. Do celkového hodnocení jsem počítal pouze výsledky s vypnutým APEXem (první graf).

Rozlišení 1920 × 1080 px, 2× SSAA (zapnutý anti-aliasing ve hře), maximální detaily a APEX vypnuto, resp. na střední hodnotu. Měřil jsem v demoverzi vestavěným benchmarkem, zapisoval jsem druhý průchod.

Ja je vidět, fyzikální model APEX s celou situací značně zamíchá. Pokud ale nechátě GeForce počítat fyziku, výkon vám zůstane poměrně slušný.

Metro: Last Light

Nové Metro: Last Light vypadá na maximální detaily s nejvyšší úrovní teselace opravdu dobře, ale co se požadavků na výkon grafické karty týče, je to opravdu zabiják. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku z originální hry, v rozlišení 1920 × 1080 px, quality very high, tesselation very high, SSAA vypnuto, AF 16×. Ve druhém testu jsem zatrhl i položku Advanced PhysX.

Metro je zde opět pouze informativně, do průměru jej nemám jak započítat, budu si muset počkat na více nového hardwaru na trhu.

 

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, World in Conflict

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Nejnovější verzi populární hry nabité moderními technologiemi testuji v samostatném benchmarku.

V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting na DX11. V Advanced Options zatrhávám DirectX 10.1.  Dále 4× MSAA navíc s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zapnutou teselací i CHS (Contact hardening shadows). Jinými slovy maximální detaily v 1920 × 1080 px s 4× MSAA.

Zapisuji průměr čtyř různých průchodů.Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

World in Conflict

World in Conflict s API DirectX 10 (možno i DirectX 9.0c) už je taky docela stařečkem, ovšem relativně náročným na procesor i grafickou kartu. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku.

Nastavil jsem detaily very high, anizotropní filtrování jsem zvedl na 16× a měřil jsem v rozlišení 1920 × 1080 px s 4× MSAA.

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Vše níže musím ještě trochu dementovat – můj zapůjčený notebook je jen testovací vzorek, takže je možné, že provozní vlastnosti vyřeší brzký update BIOSu. Nepříliš vysokou výdrž a zejména hlučnější větrák tak můžete s jistou pravděpodobností přičítat tomuto faktu.

Goldmax se na svých stránkách chlubí až pětihodinovou výdrží na baterii. Tolik jsem zrovna nenaměřil, při surfování na webu přes Wi-Fi jsem se dostal na něco přes 3,5 h, což není ani příliš dobrá, ani příliš špatná hodnota. Osobně bych čekal o trochu víc, vzhledem k tomu, že notebook umí přepínat grafiky přes Optimus.

 • Web (ExtraNotebook.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas): 3:34 h
 • Film (smyčka 720p Pulp Fiction v Media Player Classic, hlasitost 20 %, Wi-Fi, poloviční jas): 3:14 h

Na spotřebě se možná podepsal i ventilátor, který běžel neustále a nebyl zrovna tichý. V klidu vás zvuk alespoň nijak extra nerušil, ale s notebookem u hlavy bych určitě nespal. V zátěži (nebo i v relativním klidu) se potom ventilátor ve zlomku sekundy rozjel na dost hlasitý hukot.

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0

Teploty byly tak nějak očekávatelné – ne přepálené, přes 90 °C se čipy obvykle nepřehouply, ale poměrně vysoké. On čtyřjádrový Haswell si řekne v zátěži o 47 W tepla, grafika potom ještě o trochu víc. Vnější teploty nebyly nijak zlé, i když po delší herní zátěži už nebylo pohodlné pracoval s notebookem, který je vzadu horký. Dále se hodně zahřívala mřížka reproduktorů a celá oblast nad klávesnicí.

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
Teploty – klid

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty
Teploty – zátěž CPU

Zvuk

Stereoreproduktory se tu chlubí značkou Onkyo, ale přišly mi veskrze průměrné. Multimediální Asusy, Lenova nebo herní MSI by je určitě překonaly, basy tu naprosto chyběly a reproduktory byly navíc nepříliš hlasité na velký notebook s hmotností 2,7 kg. Poslouchat se určitě dají, ale pokud si chcete ozvučit místnost, za podobnou cenu seženete i mnohem hlasitější a dunivější notebooky. I když sečteno a podtrženo – jakýkoli notebook bude vždy horší než dřevěné bedničky za 500 Kč.

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8 Pro v 64-bitové verzi. Software nemohu moc soudit, a systém ostatně také ne, notebook se totiž dodává s Windows 7, alespoň s těmi je prozatím v nabídce na stránkách Goldmaxu. Vzhledem k politice firmy si ale myslím, že stačí požádat o Windows 8 a budete je mít.

Výsledky testů a screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 19 582; Memories: 12 256, TV and Movies: Failed, Gaming: 19 299, Music: 17 249, Communications: 21 797, Productivity: 23 340, HDD: 38 636
PCMark 7 5 747; Lightweight: 5 883, Productivity: 5 402, Entertainment: 4 228,
Creativity: 9 775, Computation: 17 195, Storage: 5 181, Raw storage: 4 861
PCMark 8 Home: 3 739; Creative: 4 763; Work: 4 601; Storage: 4 883
Windows Experience Index 7,2; CPU: 7,9, RAM: 7,9, 2D: 7,2, 3D: 7,2, HDD: 8,1
Herní testy a benchmarky
3DMark Vantage P15128; GPU: 13 524, CPU: 23 484
3DMark 11 P4308; Graphics: 4 115, Physics: 7 736, Combined: 3 283
3DMark Ice Storm: 69 198, Cloud Gate: 12 663, Fire Strike: 2 378
Aliens vs. Predator (1080p) 19,9 fps
Battlefield 3 (1080p) 21,2 fps
Crysis 2 (1080p) 32,1 fps
Far Cry 2 (1080p) 58,6 fps
Mafia II (1080p) 34,8 fps
Mafia II (1080p, APEX medium) 29,2 fps
Metro: Last Light (1080p) 18 fps
Metro: Last Light (1080p, Adv. PhysX) 16 fps
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (1080p) 29,3 fps
World in Conflict (1080p) 35 fps
Testy výkonu procesoru
CineBench R11.5 xCPU: 6,66 pts., 1CPU: 1,50 pts., OpenGL: 24,82 fps
x264 Benchmark FHD 20,00 fps
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 (čtení) Seq: 485,8 MB/s, 512k: 367,0 MB/s, 4k: 27,52 MB/s, 4k QD32: 287,1 MB/s
CrystalDiskMark 3 (zápis)

Seq: 199,5 MB/s, 512k: 193,7 MB/s, 4k: 79,70 MB/s, 4k QD32: 172,0 MB/s

HD Tune Pro 5.00 Min: 300,7 MB/s, Max: 382,5 MB/s, Avg: 368,1 MB/s, přístupová doba: 0,097 ms
AS SSD Benchmark 671; Read: 314, Write: 204, více ve screenshotu níže
AS SSD Copy Benchmark ISO: 345,94 MB/s, Program: 195,05 MB/s, Game: 223,78 MB/s
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 3:34 h
Výdrž video (čas) 3:14 h

 

Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty Goldmax Shark 2.0 – screenshoty

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Shark 2.0 stojí a padá na individuálních nabídkách Goldmaxu. Pokud bych měl hodnotit jen podle cen z konfigurátoru, moc příznivě bych se vyjadřovat nemohl. Jenže s akcí, která platí nyní (a podobné nabídky jsou u Goldmaxu takřka na denním pořádku), dostanete notebook za základní taxu 28 995 Kč bez DPH hned vybaven i 128GB SSD a 12 GB RAM. A co je důležitější, Core i7-4700MQ a GeForce GTX 765M jsou v základní konfiguraci bez příplatku obsaženy bez jakékoli speciální nabídky. Pokud byste si navíc notebook chtěli koupit, oněch řekněme 35 000 Kč s DPH, které by podle všeho základní model stál, není zcela reálná cena, Goldmax dle svého tvrzení poskytne každému zákazníkovi individuální slevu.

Goldmax Shark 2.0
Goldmax Shark 2.0

Jako plus musím u Goldmaxu zmínit možnost notebooky libovolně konfigurovat. Chcete dva disky a SSD v mSATA? Není problém. Wi-Fi kartu můžete mít standardní nebo superrychlou Killer 1202. Displej je sice jen TN, ale s pěkným barevným rozsahem a i celkem slušným kontrastem a úhly. Nebo jen obyčejný. K notebooku si můžete vybrat jakoukoli myš se slevou 250 Kč. Vše je zkrátka na vás.

Goldmax Shark 2.0 je notebookem pro méně majetné hráče. Strohé šedé šasi, žádná podsvícená klávesnice, žádné výborné reproduktory... Ale už v základu za slušnou cenu bleskový procesor, SSD a grafika, se kterou si leccos zahrajete na max. detaily.

Průměr je počítán z GPU Score 3DMarku Vantage, základního skóre 3DMarku 11 a her Battlefield 3, Crysis 2, Far Cry 2, Mafia II, S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat a World in Conflict. Pokud u dané karty test chybí (WiC u GeForce GT 650M), hra se do jejího výsledku nezapočítá. Aliens vs. Predator, Metro: Last Light a 3DMark Fire Strike zatím započítány nejsou u žádného počítače.

Plusy / mínusy
opravdu silné čtyřjádro v základu nesmluvní ceny jsou velmi vysoké
velmi slušný herní výkon hlučné chlazení (chyba předprodukčního vzorku?)
díky akci SSD a 12 GB RAM v základu „obyčejný“ design bez podsv. klávesnice
sice TN, ale kvalitní displej ostrá hrana opěrek zápěstí
síťová karta Killer 1202 hlasitý touchpad
čtečka otisků prstů
možnosti konfigurací  
Hodnocení: 80 %

 

Specifikace

Goldmax Shark 2.0 (Eurocom W350STQ Shark 2.0)
Cena vč. DPH 44 790 Kč vč. DPH (reálná smluvní cena bude nižší)
Zapůjčil Goldmax ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4700MQ (Haswell)
Počet jader (virtuálních) 4 (8)
Frekvence 2,4 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,4 GHz
Operační paměť 12 GB (3× 4 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 128 + 1000 GB
Úložiště (typ, rychlost) 128GB SSD (Crucial M4)
1TB 7200ot./min disk
Optická mechanika DVD-RW
Displej 15,6", 1920 × 1080 px, matný, TN
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 765M 2GB GDDR5
Intel HD Graphics 4600
(přepínatelné – Nvidia Optimus)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, VGA (D-Sub)
Porty (s výjimkou USB) 3× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet), eSATA
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2 + 1 kombinovaný s eSATA
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS Pro, Duo
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 374 × 250 × 16,3-42,7 mm
Hmotnost 2,7 kg
Baterie 77 Wh, devítičlánková
Napájecí adaptér 120 W
Software
Operační systém Windows 8 Pro (64-bit)

Galerie fotografií

Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0 Goldmax Shark 2.0